Event Date Host Type Judges Notice Board
2022
Selezione Interzonale Optimist Apr 02 - Apr 03
Circolo Velico Ortona ASD
ITA
Protest Committee
    Selezione Zonale Optimist a Squadre Apr 02 - Apr 03
    Yacht Club Rimini
    ITA
    Umpire Panel
      Selezione Zonale Optimist a Squadre Apr 02 - Apr 03
      Selezione Zonale Optimist a Squadre
      ITA
      Umpire Panel
        Tcyc Exsc costal series Apr 02 - Oct 01
        Tcyc & Exe SC
        GBR
        Protest Committee
          Trofeo Primavera Regata Zonale OP Ranking List Apr 02 - Apr 03
          CLUB DEL MARE A.S.D.
          ITA
          Protest Committee Andrea Arasio (ITA)
          • Giorgio Baldizzone (ITA)
          • Alessandra Barberis (ITA)
          • Riccardo Briozzo (ITA)
          • Alberto Mellano (ITA)
          • Giuseppe Tezel (ITA)
          Trofeu President Lluís Marsà 2022 - N3 Apr 02 - Apr 03
          Club Nàutic El Masnou
          ESP
          National Jury
          • Esteban Gallardo Cosialls (AUS)
          • Kiko Igual (ESP)
          “ΚΥΠΕΛΛΟ ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΩΝ - Οδυσσέα Εσκιτζόγλου 2022'' Apr 02 - Apr 03
          Ιστιοπλοϊκός Όμιλος Πειραιώς
          GRE
          Protest Committee Michael Mitakis (GRE)
          • Isidoros Darzentas (GRE)
          10th Bodrum International Optimist Regatta (BIOR) Apr 01 - Apr 06
          B.B.Bodrum Sailing Club
          TUR
          International Jury Ilker Bayindir (TUR)
          • Chris Atkins (GBR)
          • Mehmet Şaban Besceli (TUR)
          • Timo Haß (GER)
          • Michael Mitakis (GRE)
          • Ayben Onol (TUR)
          • Aslan Ozcakir (TUR)
          • Hüseyin Ergin Özdem (TUR)
          1° Team Race Fireball Apr 01 - Apr 03
          AVNO
          ITA
          Umpire Panel Ambrogio Giuseppe (ITA)
          • Alessandro Berrone (ITA)
          • Patrizio Vitillo (ITA)
          Easter Regatta 29er/49er Campionato Nazionale - 2' Tappa Apr 01 - Apr 03
          Circolo Vela Arco
          ITA
          Protest Committee Riccardo Savorani (ITA)
          • Paolo Ceschini (ITA)
          • Ezio Fonda (ITA)
          • Riccardo Incerti Vecchi (ITA)
          • Fausto Manenti (ITA)
          • Fiorella Nicolari (ITA)
          • Alessandra Virdis (ITA)
          I tappa Coppa Italia T293 e I tappa trofeo nazionale kids T293 Apr 01 - Apr 03
          sef stamura asd
          ITA
          National Jury
          • Ornella Di Silverio (ITA)
          • Franco Pagliarani (ITA)
          • Massimo Stolfa (ITA)
          • Edo Stramazzo (ITA)
          Lagousses - Fleves 2022 Apr 01 - Apr 03
          Naftikos Athlitikos Syndesmos (N.A.S.)
          GRE
          Protest Committee
            Proljetni kup Crikvenice 2022 Apr 01 - Apr 03
            Jedriličarsko društvo VAL Crikvenica
            CRO
            Protest Committee Darko Stašić (CRO)
            • Bartol Hodanic (CRO)
            • Nena Marelic-Iussich (CRO)
            • Nena Marelić-Iussich (CRO)
            • Robert Scheidl (CRO)
            • Mario Šikić (CRO)
            RS21 Cup YAMAMAY - ACT 1 Porto Ercole Apr 01 - Apr 03
            Circolo Nautico e della Vela Argentario
            ITA
            Protest Committee
            • Egidio Babbi (ITA)
            • Luca Babini (ITA)
            • Circolo Nautico e della Vela Argentario CNVA (ITA)
            SSF Optimist Selection Trials - For Bodrum Optimist Training Regatta & IODA Optimist World Championships 2022 Apr 01 - Apr 03
            Singapore Sailing Federation
            SGP
            Protest Committee Selvam Mookken (SGP)
              ΠΟΡΟΣ 2022 Apr 01 - Apr 03
              ΝΟΤΚ
              GRE
              Protest Committee Evangelos Polykandriotis (GRE)
                Rovinj European Sailing Series #1 & CRO Melges24 Cup Mar 31 - Apr 03
                JK Maestral & CRO Melges 24 Class Association
                CRO
                Protest Committee Neven Baran (CRO)
                • Franco Battistin (CRO)
                • Mateo Ferrer Skoknic (CHI)
                • Bojan Gale (SLO)
                1° Tappa Campionato Zonale Techno 293 Mar 27
                RYCC Savoia
                ITA
                Protest Committee
                • Antonio Cavallo (ITA)
                • Raffaele Cirillo (ITA)
                • Nunzia Corbi (ITA)
                • Gennaro Ernano (ITA)
                • Enrico Milano (ITA)
                • Ryccsavoia Savoia (ITA)
                • Addolorata Maria Vitalba (ITA)
                Regata di apertura Mar 27
                STV - YCA
                ITA
                Protest Committee Gino Costantini (ITA)
                • Gianfranco Cardona (ITA)
                • Giuseppe Gentile (ITA)
                • Natascia Milic (ITA)
                • Roberto Sponza (ITA)
                Regata Zonale ILCA e 29er Mar 27
                Fraglia Vela Malcesine
                ITA
                Protest Committee Giorgio Bolla (ITA)
                • Anna Benamati (ITA)
                • Alice Zorzi (ITA)
                XIX Trofeo D'Alesio 27 Marzo 2022 Mar 27
                Circolo Della Vela Bari
                ITA
                National Jury
                • Mariano Antelmi (ITA)
                • Mario Cucciolla (ITA)
                • Francesco De Blasi (ITA)
                • Maria Giovanna Natali (ITA)
                • Paolo Salatino (ITA)
                • Matteo Segreto (ITA)
                Πανελλήνιο Ομαδικό Πρωτάθλημα Optimist Mar 27
                Ναυτικός Όμιλος Καλαμακίου
                GRE
                Umpire Panel
                • Filaretos Efstratios Christou (GRE)
                • John Papaspirou (GRE)
                • Paul Schilizzi (GRE)
                • Ilias Verginadis (GRE)
                • adriana xarli (GRE)
                5th Cascais SB20 Winter Series Mar 26 - Mar 27
                Clube Naval de Cascais
                POR
                Protest Committee
                  Coppa Bongo Mar 26 - Mar 27
                  Triestina della Vela
                  ITA
                  Protest Committee Gino Costantini (ITA)
                  • Gianfranco Cardona (ITA)
                  • Giuseppe Gentile (ITA)
                  • Natascia Milic (ITA)
                  • Antonio Rutoli (ITA)
                  I REGATA NAZIONALE VAURIEN 2022 - Trofeo “Primavera di S. Marinella” Melges 14-Snipe-Vaurien Mar 26 - Mar 27
                  Planet Sail Bracciano S.S.D. a R.L.
                  ITA
                  Protest Committee Alberico Albano (ITA)
                  • Giuseppe Fabri
                  Proljetni kup Galeba 2022 Mar 26 - Mar 27
                  JK Galeb
                  CRO
                  National Jury Robert Scheidl (CRO)
                  • Bartol Hodanic (CRO)
                  PY1000 Mar 26
                  Royal Cork Yacht Club
                  IRL
                  Protest Committee
                  • Cian Jones (IRL)
                  • Ian Venner (IRL)
                  Regata Interzonale RS FEva - I° Campionato zonale II Zona RS Feva Mar 26 - Mar 27
                  Gruppo Vela LNI Follonica
                  ITA
                  Protest Committee Marco Cerri (ITA)
                  • Giulio Agostini (ITA)
                  • Paola Colombara (ITA)
                  • Segreteria GVLNIFollonica (ITA)
                  • Augusto Maddalena (ITA)
                  • Barbi Stefano (ITA)
                  Regata Porto degli Argonauti - Mar 26 - Mar 27
                  Circolo Vela Argonauti
                  ITA
                  Protest Committee
                    Regate di Primavera Altura 2022 Mar 26 - Mar 27
                    Circolo Velico La Spezia
                    ITA
                    Protest Committee Riccardo Incerti Vecchi (ITA)
                    • Cozzani Attilio (ITA)
                    Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Learn more