Event Date Host Type Judges Notice Board
2021
10° Campionato Invernale Mar Ionio "Trofeo Megale Hellas" Oct 31 - Apr 24
Circolo Vela Argonauti, Porto degli Argonauti, Marina di Pisticci
ITA
Protest Committee
  • Domenico Pugliatti (ITA)
  • Massimo Racco (ITA)
  • Giacinto Tesoriere (ITA)
2021–2022 Polar Bear Series Oct 31 - Mar 06
Vancouver Rowing Club
CAN
Protest Committee
  • Ian Lloyd (CAN)
  • Gordon McKee (CAN)
  • Robert Woodbury (CAN)
Campionato Invernale Riva di Traiano Oct 31 - Mar 12
Circolo Nautico Riva di Traiano
ITA
Protest Committee Giuseppe D'amico (ITA)
  • Fabio Barrasso (ITA)
  • Cecilia Mazzoni (ITA)
Mussanah Race Week Oct 31 - Nov 05
Oman Sail
OMA
Protest Committee Markus Schwendtner (GRE)
  • Ali Ambusaidi (OMA)
  • Marina Psychogyiou (GRE)
1st Cascais SB20 Winter Series Oct 30 - Nov 01
Clube Naval de Cascais
POR
Protest Committee Manuel Ken Gamito (POR)
  • Eurico Teodoro (POR)
2021 Peugeot QLD Beneteau Cup and French Yacht Challenge Oct 30 - Oct 31
Royal Queensland Yacht Squadron
AUS
Protest Committee Nev Willis (AUS)
  • Mark Gallagher (AUS)
  • David Irvine (AUS)
  • Greg Kemp (AUS)
  • Jan Kemp (AUS)
  • Michael O'Neill (AUS)
24 Hours Charity Dinghy Race 2021 Oct 30 - Oct 31
HHYC
HKG
Protest Committee Benjamin Harding (HKG)
  • Bridget Chan (HKG)
  • Alain Choi (HKG)
  • Queenie Ho (HKG)
  • Leon Man (HKG)
  • Vivian Ngan (HKG)
  • Howie Suen (HKG)
  • Raymond Wu (HKG)
9° Trofeo Halloween Cup Oct 30 - Nov 01
Circolo Vela Torbole
ITA
Protest Committee Giorgio Bolla (ITA)
  • Walter D’Auria (ITA)
  • Ezio Fonda (ITA)
  • Fausto Manenti (ITA)
  • Fiorella Nicolari (ITA)
  • Federico Osti (ITA)
  • Massimo Stefani (ITA)
Halloween Cup 2021 Oct 30 - Oct 31
Acquafresca Sport Center ASD
ITA
Protest Committee
  • Vangelista Gianluca (ITA)
ILCA Inland Championships Oct 30 - Oct 31
Rutland Water SC
GBR
Protest Committee
  • William Bradburn (GBR)
  • Nicholas James (GBR)
Sagiada Oct 30
Corfu Sailing Club
GRE
Protest Committee Christos Theodosis (GRE)
    Finale championnat de France de Funboard Oct 29 - Nov 01
    AFF
    FRA
    National Jury Nicolas Compta (FRA)
      III Trofeo Sol de Portocarrero Clase Optimist - SAILINGSUR Oct 29 - Nov 01
      Club de Mar Almería
      ESP
      Protest Committee
      • Raúl Enríquez Caba (ESP)
      Melges 24 Croatian Sailing Series 2021. Act 4 Oct 29 - Oct 31
      Jedriličarski klub Labud
      CRO
      National Jury Alen Kustic (CRO)
        37^ Coppa Italia Oct 28 - Oct 31
        Circolo Canottieri Napoli
        ITA
        Protest Committee Giuseppe D'amico (ITA)
        • Francesco Paolo Lapenna (ITA)
        • Michelangelo Sgherza (ITA)
        Irish Sailing Youth Nationals 2021 Oct 28 - Oct 31
        Royal Cork Yacht Club
        IRL
        National Jury Ailbe Millerick (IRL)
        • Alex Barry (IRL)
        IS Youth National Championships 2021 Oct 28 - Oct 31
        Royal Cork YC
        IRL
        Protest Committee Michael O'Connor (IRL)
        • Siobhan Carmody (AUS)
        • Tom Crosbie (IRL)
        • Emmet Dalton (IRL)
        • Cian Jones (IRL)
        • Michael McCann (IRL)
        • Tom McGrath (IRL)
        • Colin Morehead (IRL)
        • Derek Moynan (IRL)
        • Tim O'Connor (IRL)
        • Thea Shaw (FRA)
        • Ian Venner (IRL)
        Υδρα 2021 Oct 28 - Oct 31
        Ναυτικός Όμιλος Ελλάδος
        GRE
        Protest Committee Costas Tsantilis (GRE)
        • Caterina Gouleliou-Tsantilis (GRE)
        • Yannis Kleidonas (GRE)
        • Christos Theodosis (GRE)
        Italian Dragon Grand Prix and European GP Finals Oct 27 - Oct 31
        Yacht Club Sanremo
        ITA
        Protest Committee Marco Cimarosti (ITA)
        • Alessandro Pezzoli (ITA)
        • Segreteria Yacht Club Sanremo (ITA)
        Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Optimist (Under 16) Oct 27 - Oct 31
        ΝΑΟ Πυθέας
        GRE
        Protest Committee Stavros Kouris (GRE)
        • Takis Nikiforidis (GRE)
        • John Papaspirou (GRE)
        • Alina Stratigiou (GRE)
        • Christos Theodosis (GRE)
        • Ilias Verginadis (GRE)
        Race "ΚΑΤΑΔΙΩΞΗ ΛΑΓΟΥ 2021" Oct 24
        Chalkida Sailing Club
        GRE
        National Jury
          VRC à Balaruc les Bains Oct 24
          ASBB Voile
          FRA
          Protest Committee
            XVIII Trofeo "Arnaldo Carofiglio" Oct 24
            Circolo Della Vela Bari
            ITA
            National Jury
            • Vito Crimale (ITA)
            • Mario Cucciolla (ITA)
            • Paolo Salatino (ITA)
            Γουρουνόπουλο 2021 εις μνήμη Σοφίας Αργυροπούλου Oct 24
            Ναυτικός Αθλητικός Όμιλος Βούλας
            GRE
            Protest Committee Stavros Kouris (GRE)
              2021 Fall Dinghy Regatta Oct 23 - Oct 24
              St Francis Yacht Club
              USA
              Protest Committee Greg Meagher (USA)
              • John Christman (USA)
              • Justin Oberbauer (USA)
              2021 Pumpkin Bowl Regatta - Double Handed & ILCA Distr. 6 Champs Oct 23 - Oct 24
              West Vancouver Yacht Club
              CAN
              Protest Committee Tom Sitar (CAN)
              • David Cramb (CAN)
              • Gordon McKee (CAN)
              • Jennifer Ross (CAN)
              2021 Zhik 29er European Championships Oct 23 - Oct 27
              fraglia vela riva
              ITA
              Protest Committee
              • Chris Atkins (GBR)
              • Luigi Bertini (ITA)
              • Natalia Chubenko (RUS)
              • Walter D’Auria (ITA)
              • Remco De goederen (NED)
              • Gabriella Gabbrielli (ITA)
              • Carlos Garcia Motta (ESP)
              • Matteo Garniga (ITA)
              • Stavros Kouris (GRE)
              • Olivier Marechal (FRA)
              • Tito Morosetti (ITA)
              • Christina Örtendahl (SWE)
              32. Kepertov memorijal Oct 23 - Oct 24
              YC Zagreb
              CRO
              Protest Committee
              • Aljosa Gatin (CRO)
              32nd Marmaris International Race Week Oct 23 - Oct 29
              32nd Marmaris International Race Week
              TUR
              International Jury Ilker Bayindir (TUR)
              • Dan Mitici (ROU)
              • Aslan Ozcakir (TUR)
              • George Paunov (BUL)
              • Roumen Paunov (BUL)
              39° International Winter Criterium Oct 23 - Oct 24
              Circolo Nautico Rapallo
              ITA
              Protest Committee
              • Giorgio Bardi (ITA)
              • Lilia Cuneo
              • Liliana De Negri (ITA)
              • Eugenio Torre (ITA)
              Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Learn more