Event Date Host Type Judges Notice Board
2019
USODA Atlantic Coast Championship Sep 20 - Sep 22
Brant Beach Yacht Club
USA
Protest Committee Darryl Waskow (USA)
  • Clifford Black (USA)
  • Jan O'Malley (USA)
Thousand Islands Race Sep 19 - Sep 29
Sailing Club of Rijeka
CRO
Protest Committee Neven Baran (CRO)
  • Nena Marelic-Iussich (CRO)
10th International Goran Schildt Regatta Sep 15 - Sep 19
Nauticla Club Leros
GRE
Protest Committee
    2019 Hobie 16 / Hobie 20 North American Championship Sep 15 - Sep 20
    Hobie Class Association of North America
    CAN
    Protest Committee Michael Turner (CAN)
    • John Abel (CAN)
    • Craig Daniels (USA)
    • Jared Hickman (USA)
    Eurosaf Pirate European Championchip Sep 15 - Sep 21
    Bayramoglu Sailing Club
    TUR
    International Jury
    • Pinar Coskuner Genc (TUR)
    • Vilmos Naray (HUN)
    • Cristian Tabacu (ROU)
    • Heiko Thoelmann (GER)
    • Hans Vengberg (DEN)
    MČR - Moravia Skiff Regata Sep 13 - Sep 15
    YachtClub Dyje z.s.
    CZE
    Protest Committee Radim Vasik (CZE)
    • Katerina Nedbalcova (CZE)
    NSC CUP SERIES 2 Sep 12 - Sep 14
    Singapore Sailing Federation (SSF)
    SGP
    Protest Committee Jerrold Ng (SGP)
      Campionati Italiani Classi Olimpiche 2019 Sep 11 - Sep 14
      CV Gargnano
      ITA
      Protest Committee Giorgio Davanzo (ITA)
      • Giovanni Battista Albrizzi (ITA)
      • Roberto Armellin (ITA)
      • tommaso bella (ITA)
      • Giorgio Bolla (ITA)
      • Filippo Brancati (ITA)
      • Alessio Brugnerotto (ITA)
      • Ezio Fonda (ITA)
      • Fiorella Nicolari (ITA)
      • Alessandro Pezzoli (ITA)
      • Marco Sarcoli (ITA)
      • Bruno Tamburini (ITA)
      • Patrizio Vitillo (ITA)
      Rolex Big Boat Series 2019 Sep 11 - Sep 15
      St Francis Yacht Club
      USA
      International Jury Francisco Jauregui (MEX)
      • Jacob Andersen (DEN)
      • Damien Boldyrew (AUS)
      • Danielle Lawson (USA)
      • Anastazja Lewandowska (POL)
      • Steve Schupak (USA)
      International Knarr Championship Sep 08 - Sep 14
      SFYC
      USA
      Protest Committee Rob Overton (USA)
      • Don Becker (USA)
      • Danielle Lawson (USA)
      • Tom Roberts (USA)
      • Egil Wold (NOR)
      MČR - Mc. Donalds Regata Sep 07 - Sep 08
      JK Černá v Pošumaví
      CZE
      Protest Committee
      • Martin Sousek (CZE)
      Open Race Sep 07
      Sailing Academy
      RUS
      Protest Committee
        Vitr z vinohradu Sep 07 - Sep 08
        YachtClub Dyje z.s.
        CZE
        Protest Committee Radim Vasik (CZE)
        • Katerina Nedbalcova (CZE)
        USODA Midwest Championship Sep 06 - Sep 08
        Pewaukee Yacht Club
        USA
        Protest Committee Clifford Black (USA)
        • Thomas Atkins (USA)
        • Dennis Bartley (USA)
        • Raymond Groble (USA)
        Vele D'epoca di Imperia 2019 Sep 06 - Sep 08
        Yacht Club Imperia
        ITA
        Protest Committee Marco Cimarosti (ITA)
          84° Campionato Italiano 2019 Dinghy 12' Sep 05 - Sep 08
          Yacht Club Imperia
          ITA
          Protest Committee Marco Cimarosti (ITA)
          • Alessandro Pezzoli (ITA)
          Présentation à la FFVoile Sep 05 - Dec 07
          FFVoile
          FRA
          Protest Committee
          • Baptiste Verniest (FRA)
          2019 Snipe Class Junior World Championship Sep 03 - Sep 05
          Escola de Vela Lars Grael
          BRA
          International Jury
          • Ricardo Lobato (BRA)
          2019 Star Eastern Hemisphere Championship Sep 03 - Sep 07
          AUT
          International Jury Dusan Vanicky (SVK)
          • Helmut Czasny (AUT)
          • Ulrich Fischer (GER)
          • Ute Reisinger (AUT)
          • Gerard Vervoort (NED)
          Coppa Primavela – Coppa del Presidente– Coppa Cadetti e Campionato Italiano giovanile O’pen BIC Sep 02 - Sep 04
          Circolo Velico Reggio SSD
          ITA
          Protest Committee
          • Mauro Marussi (ITA)
          Laser SM 2019 Aug 31 - Sep 01
          Jollekappseglarna Västerås
          SWE
          Protest Committee Johan Sjöstrand (SWE)
          • Arnav Jain (SWE)
          Czech championships Raceboard and Bic Techno 293 Aug 29 - Sep 01
          TJ Slavia - jachting Ceska Skalice
          CZE
          Protest Committee Radim Vasik (CZE)
            Campionati Italiani giovanili classi in singolo Aug 28 - Aug 31
            Circolo Velico Reggio
            ITA
            Protest Committee Mauro Marussi (ITA)
              Championnat de France Espoirs de Kitefoil et de Windfoil Aug 24 - Aug 29
              CDV Aude
              FRA
              Protest Committee Baptiste Verniest (FRA)
                Championnat de France Espoirs Solitaire Equipage Aug 24 - Aug 30
                BBN
                FRA
                Protest Committee Sylvie Harle (FRA)
                • Patrick Chapelle (FRA)
                • Marie-Charlotte Dizès (FRA)
                • Romain Gautier (FRA)
                • Didier Greze (FRA)
                • Jacques Martin (FRA)
                • Philippe Michel (FRA)
                • Thierry Poirey (FRA)
                • Laurent Remy (FRA)
                • Baptiste Verniest (FRA)
                • Claire Watrin (FRA)
                International Fireball World Championship Aug 24 - Aug 30
                Pointe Claire Yacht Club
                CAN
                International Jury David Pelling (CAN)
                • Clifford Black (USA)
                • Robert Duffy (BER)
                • Bill Simon (USA)
                ORC Sportboat European Championship Aug 24 - Aug 30
                YC Marina Portoroz
                SLO
                International Jury Uros Zvan (SLO)
                • Fabio Bassan (ITA)
                • Franco Battistin (CRO)
                • Vilmos Naray (HUN)
                • Stanko Uzmah (SLO)
                • Stanko Uzmah (SLO)
                Optimist Pacific Coast Championships (2019) Aug 23 - Aug 25
                SFYC
                USA
                Protest Committee Rob Overton (USA)
                • Vickie Gilmour (USA)
                • Danielle Lawson (USA)
                • Tom Roberts (USA)
                • The San Francisco Yacht Club (USA)
                Czech championship Optimist Aug 22 - Aug 25
                YachtClub Dyje z.s.
                CZE
                Protest Committee Radim Vasik (CZE)
                • Ondrej Klimes (CZE)
                • Hana Kyrova (CZE)
                • Lukas Vavrla (CZE)
                2019 Formula Kite NA/Caribbean Championship and Hydrofoil Pro Tour Aug 21 - Aug 25
                St. Francis Yacht Club
                USA
                International Jury Andrus Poksi (EST)
                • Mays Dickey (USA)
                • Francisco Jauregui (MEX)
                • Danielle Lawson (USA)
                • Paul Zupan (USA)
                Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Learn more