Recent Events

Event Date Host Type Judges Notice Board
2024
Formula Foil World Championships Jun 17 - Jun 22
Polskie Stowarzyszenie Windsurfingu
POL
International Jury Bruno Marques (BRA)
  • Ewa Jodlowska (POL)
  • Michal Jodlowski (POL)
  • Marta Oledzka (POL)
  • Samuel Ramp (SUI)
  • Samuel Ramp (SUI)
  • Michael Short (GBR)
  • Dusan Vanicky (SVK)
Porquerolle's World Championship 12MJI Jun 17 - Jun 23
Yacht club de Porquerolles
FRA
International Jury
  • Delbart Bernadette (FRA)
  • Romain Gautier (FRA)
  • Nathalie Peberel (FRA)
QCYC Monday Night Dinghy Racing 2024 Jun 17 - Sep 02
Queen City Yacht Club (QCYC) - Toronto
CAN
Protest Committee
  • Eric Whan (CAN)
1a Selezione Zonale Optimist - I Zona Jun 16
Circolo Nautico Andora
ITA
Protest Committee Claudio Uras (ITA)
  • Andrea Arasio (ITA)
  • Paola Misurale (ITA)
  • Francesca Quercini (ITA)
1a Sel.zonale Optmist Jun 16
a.s.d club nautico marina di carrara
ITA
Protest Committee Matteo Chimenti (ITA)
  • Sergio Del Nero
  • Sandro Gherarducci (ITA)
  • Stefano Giusti (ITA)
  • tiziano Menconi (ITA)
  • Jacopo Morelli (ITA)
  • Riccardo Turi (ITA)
1^ Selezione Zonale Optimist Jun 16
Yacht Club Adriaco
ITA
Protest Committee Gino Costantini (AUS)
  • Nicoletta Dovi (ITA)
  • Aulo Guagnini (ITA)
  • Giorgio Salateo (ITA)
1 Selezione Zonale Optimist Jun 16
Amici Velici Vigna di Valle
ITA
Protest Committee Gianni Restano (ITA)
  • Marco Maurizi (ITA)
  • Fabio Palermi (ITA)
  • Daniele Romano (ITA)
1° selezione zonale optimist 1° memorial Vincenzo Graciotti Jun 16
Yacht Club Riviera Del Conero
ITA
Protest Committee Giancarlo Mariani (ITA)
  • Lorenzo Del Zozzo (ITA)
  • Ornella Di Silverio (ITA)
  • Carlo Palestrini (ITA)
  • Massimo Stolfa (ITA)
7 Trofeo Memorial F. Sammarini Jun 16
Club Nautico Rimini asd
ITA
Protest Committee
  • Stefano De Vito (AUS)
I^ Selezione Optimist IX Zona 2024 Jun 16
Lega navale italiana sezione Giulianova
ITA
Protest Committee Vincenzo Di Ferdinando (ITA)
  • Mario Napolitani (ITA)
  • Diego Ridolfi (ITA)
I Selezione Zonale Optimist 2024 Divisione A e B Jun 16
Lega Navale Italiana Sezione Castellammare di Stabia
ITA
Protest Committee Antonio Rutoli (ITA)
  • Francesco Paolo Lapenna (ITA)
  • Michele Sorrenti (ITA)
  • Alessandro Vitolo (ITA)
I Selezione zonale Optimist 2024 - VI Zona Fiv - Calabria - Basilicata Jun 16
Gdv Lega Navale Italiana
ITA
Protest Committee Giacinto Tesoriere (ITA)
  • Dariush Ghasemzadeh Esfahani (ITA)
  • Massimo Andrea Racco (ITA)
  • Marco Zumpano (ITA)
Marina Militare Nastrorosatour 2024 "IL GIRO" Jun 16 - Jul 21
SSI event
ITA
International Jury Tito Morosetti (ITA)
  • Franco Battistin (CRO)
  • Valentina Bravi (ITA)
  • Yannis Kleidonas (GRE)
  • Luca Lucchetta (ITA)
  • Anastasia Weinberger (AUT)
Regionmästerskap 3 Optimist region 2 2024 Jun 16
Linköpings Jolleseglarklubb
AUS
Protest Committee Tom Björkholm (SWE)
  • Bo Nordenram (SWE)
Selezione zonale Optimist Jun 16
circolo nautico cattolica
ITA
Protest Committee Anna Crotti (ITA)
  • Ettore Bonaguri (ITA)
  • Carla Bonvicini (AUS)
  • Lucilla Cardelli (ITA)
  • Andrea Gatta (ITA)
  • Stefano Malucelli (ITA)
  • Roberta Mazza (ITA)
  • Giampaolo Tugnoli (AUS)
Selezione Zonale Optimist Jun 16
Fraglia Vela Malcesine
ITA
Protest Committee Enrico Pilla (ITA)
  • Ulli Scheu (SUI)
  • Enrico Vaccaro (ITA)
VII - I Sel. Zon. - Optimist Jun 16
Circolo Velico Kaucana
ITA
Protest Committee Sergio Todaro (ITA)
  • Flavia Di martino (ITA)
  • Sergio Petrina (ITA)
  • Luca Salvo (ITA)
  • Michelangelo Sgherza (ITA)
  • Nicola Tartamella (ITA)
  • Giuseppe Trombatore (ITA)
17° Trofeo Baron Banfield Under16 Jun 15
Yacht Club Adriaco
ITA
Protest Committee Gino Costantini (AUS)
  • Aulo Guagnini (ITA)
  • Giorgio Salateo (ITA)
2024 Optimist Munster Championships Jun 15 - Jun 16
Royal Cork YC
IRL
Protest Committee Ian Venner (IRL)
  • Tim O'Connor (IRL)
  • Rob O'Reilly (IRL)
8. McDonalds cup Jun 15 - Jun 16
Jachetní Klub Černá v Pošumaví
CZE
Protest Committee Radim Vasik (CZE)
    Aliveri 2024 Jun 15 - Jun 16
    Chalkida Sailing Club
    GRE
    Protest Committee
      Chubu University Student Yacht Individual Championship Jun 15 - Jun 16
      Chubu University Yacht Association
      JPN
      Protest Committee
      • Kenichi Nambara (JPN)
      • Kunimasa Shinpei (JPN)
      • Honda Tetsuya (JPN)
      • Karin Yoshino (JPN)
      Coppa del Sindaco 2024 Jun 15 - Jun 16
      LNI Genova Sestri Ponente
      ITA
      Protest Committee
      • Gino Ballone (ITA)
      • Massimo Fazzari (ITA)
      • Luigi Monaco Di Arianello (ITA)
      Ming Hing Waterworks Summer Saturday Series 2024 Jun 15 - Aug 10
      HHYC
      AUS
      Protest Committee
        Race to the Rock Jun 15
        RBYC
        BER
        Protest Committee
          RCYC Open Jun 15 - Jun 16
          Royal Canadian Yacht Club
          AUS
          Protest Committee Andrew Alberti (CAN)
          • Peter Alberti (CAN)
          • Todd Irving (CAN)
          • Matt Kenny (AUS)
          • Dale King (CAN)
          • Andrew van Nostrand (CAN)
          RS Aero Irish Championships Jun 15 - Jun 16
          Howth Yacht Club
          IRL
          Protest Committee Emmet Dalton (IRL)
            Selezione zonale Optimist - Campionato zonale optimist Jun 15 - Jun 16
            Circolo Nautico La Lampara asd
            ITA
            Protest Committee Gianluigi Macchia (ITA)
            • Mario Cucciolla (ITA)
            • Elena Mercurio (ITA)
            • Maria Giovanna Natali (ITA)
            Switch Grand Prix 1 1 Jun 15 - Jun 16
            Circolo vela Torbole
            ITA
            Protest Committee
            • Eros Angeli (ITA)
            • Marco Olivieri (ITA)
            Taça Lugrade 2024 Jun 15 - Jun 16
            Clube do Mar de Coimbra
            POR
            Protest Committee
              Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Learn more