Recent Events



Event Date Host Type Judges Notice Board
2020
Open Soling Trophy 2020 Sep 12 - Sep 13
Cercle de la Voile de Paris
FRA
Protest Committee Baptiste Verniest (FRA)
    Trophée Junca Sep 12 - Sep 13
    Centre Nautique Pléneuf Val-André
    FRA
    Protest Committee Allaire Patrick (FRA)
      Veľká cena Slovenska / Grand Prix Slovakia Sep 12 - Sep 15
      Jacht Klub Akademik TU Košice v spolupráci so Slovenským zväzom jachtingu
      SVK
      Protest Committee Milan Boros (SVK)
      • Marián Babjak (SVK)
      • Dana Jancinova (SVK)
      • Martin Ježko (SVK)
      • Igor Lehota (SVK)
      • Miroslav Mokan (SVK)
      • Martin Mydlík (SVK)
      • Peter Oršula (SVK)
      • Dusan Vanicky (SVK)
      Veľká cena Slovenska / Grand Prix Slovakia Sep 12 - Sep 15
      JACHT KLUB Akademik TU v spolupráci so Slovenským Zväaom jachtingu
      SVK
      Protest Committee
      • Marián Babjak (SVK)
      • Milan Boros (SVK)
      • Martin Mydlík (SVK)
      • Dusan Vanicky (SVK)
      ΠΑΝΟΡΜΙΤΗΣ 2020 Sep 12 - Sep 13
      ΑΣΙΑΘ ΡΟΔΟΥ
      GRE
      Protest Committee Yannis Kleidonas (GRE)
      • Anastasios Fotis (GRE)
      Portuguese Dragon National Championship Sep 11 - Sep 13
      Clube Naval de Cascais
      POR
      Protest Committee Antonio Mata (POR)
        Tahoe Laser Fleet and District 24 Championship Sep 11 - Sep 13
        Tahoe Yacht Club
        USA
        Protest Committee Paul Zupan (USA)
        • John Siegel (USA)
        Campionati Italiani Giovanili in doppio Classe 420 - 2020 Sep 10 - Sep 13
        Yacht Club Sanremo
        ITA
        Protest Committee Claudio Uras (ITA)
        • Emanuele Berta (ITA)
        • Gianluca Brambati (ITA)
        • Alessandro Pezzoli (ITA)
        • Marco Livio Superina (ITA)
        International Sailing Week Imperia 2020 Sep 10 - Sep 13
        Yacht Club Imperia
        ITA
        Protest Committee Marco Cimarosti (ITA)
        • Fabio Sassi (ITA)
        Melges 24 European Sailing Series - Act 3 Sep 10 - Sep 12
        YC Marina Portorož
        SLO
        Protest Committee Uros Zvan (SLO)
        • Gorazd Dimnik (SLO)
        • Stanko Uzmah (SLO)
        rrd firerace 2020 campionato giovanile Sep 10 - Sep 12
        twkc talamone
        ITA
        Protest Committee
        • Walter D’Auria (ITA)
        • Mimosa Fontana
        • Michele Leoni (ITA)
        • Lucia Ranza (ITA)
        Campionati Italiani Giovanili Laser Sep 09 - Sep 13
        Lega Navale Salerno - Circolo Canottieri Irno
        ITA
        Protest Committee Antonio Rutoli (ITA)
        • Giacomo De Falco (ITA)
        • Maurizio Iovino (ITA)
        • Luigi Massa (ITA)
        • Roberto Miraglia (ITA)
        • Costabile Palmieri (ITA)
        • Giulio Piccialli (ITA)
        • Ernesto Tedeschi (ITA)
        • Marco Flavio Tosello (ITA)
        2020 PHRF Tuesday Night and Fun Series Sep 08 - Oct 26
        Pensacola Yacht Club
        USA
        Protest Committee
          3rd Kallithea Cup 2020 Sep 05 - Oct 11
          NOTK - SEANATK - NAOEF - IOP-DEI
          GRE
          Protest Committee
            CERE regata Sep 05 - Sep 06
            Yacht club CERE
            CZE
            Protest Committee Radim Vasik (CZE)
            • Frantisek Bauer (CZE)
            Grand Prix Internacional de Vela "Luis Alberto Cerrato" Sep 05 - Sep 20
            Yacht Club Olivos
            ARG
            National Jury
              Kieler Woche 2020 Sep 05 - Sep 13
              Kieler Yacht-Club, Verein Seglerhaus am Wannsee, Norddeutscher Regatta Verein
              GER
              International Jury Timo Haß (GER)
              • Jacob Andersen (DEN)
              • Giorgio Davanzo (ITA)
              • Dirk De Wolf (BEL)
              • Manuel Ken Gamito (POR)
              • Rainer Heinrich (GER)
              • Holger Herburger (GER)
              • Manuel Huensch (GER)
              • Svenja Huensch (GER)
              • Henning Jacobsen (GER)
              • Michal Jodlowski (POL)
              • Line Juhl (DEN)
              • Stavros Kouris (GRE)
              • Klaus Lahme (GER)
              • Anastazja Lewandowska (POL)
              • Johannes Liebig (GER)
              • Tito Morosetti (ITA)
              • Finn Mrugalla (GER)
              • Rochus Ponn (GER)
              • Marina Psychogyiou (GRE)
              Kiss my RS Sep 05 - Sep 06
              Lodni sporty Brno YC
              CZE
              Protest Committee Marek Pavlovský (CZE)
              • Jan Blahoňovský (CZE)
              Kiteboarding Patra 2020 Sep 05 - Sep 06
              A.S.A.R. IASON
              GRE
              Protest Committee
              • Markus Schwendtner (GRE)
              • Marios Zisimatos (GRE)
              Korfos 2020 Sep 05 - Sep 06
              Nautical Club Tzitzifion Kallitheas
              GRE
              Protest Committee Evangelos Polykandriotis (GRE)
                La Nautique Extrême Glisse - Slalom Sep 05 - Sep 06
                SN Narbonne
                FRA
                Protest Committee
                  La Nautique Extrême Glisse - Windfoils Sep 05 - Sep 06
                  SN Narbonne
                  FRA
                  Protest Committee
                    "Nikolaos Sarikavazis 2020" Sep 05
                    Nautical Club of Paleo Faliro
                    GRE
                    Protest Committee
                      Šavrinska regata 2020 Sep 05
                      Jadralni Klub Ljubljana
                      SLO
                      Protest Committee David Bartol (SLO)
                      • Marko Pejovic (SLO)
                      Campionato Italiano F18 2020 Sep 04 - Sep 06
                      Centro Vela Dervio ASD
                      ITA
                      Protest Committee Alessandro Berrone (ITA)
                      • Alessandro De Felice (ITA)
                      • Nadia Meroni (ITA)
                      Cyprus National Championship Laser Standard, 470 Men & Women, RSX Men Sep 04 - Sep 06
                      Cyprus Sailing Federation
                      CYP
                      Protest Committee Socrates Jordanou (CYP)
                      • Eric Boutros (CYP)
                      NK Spanker / Sailhorse / Efsix Sep 04 - Sep 06
                      KWS
                      NED
                      Protest Committee Marcel Bult (NED)
                        Finał Pucharu Polski Formula Kite Open Sep 03 - Sep 05
                        SKŻ Ergo Hestia Sopot
                        POL
                        Protest Committee
                        • Manuel Ken Gamito (POR)
                        D-One Gold Cup Sep 02 - Sep 06
                        Lipno Lake
                        CZE
                        Protest Committee
                        • Pavel Muroň (CZE)
                        35° Coppa Primavela, 18° Coppa del Presidente, 16° Coppa Cadetti Aug 29 - Sep 03
                        Circolo Vela Arco, Circolo Vela Torbole, Fraglia Vela Riva
                        ITA
                        Protest Committee Elisa D'Ippolito (ITA)
                        • Luca Babini (ITA)
                        • Walter D’Auria (ITA)
                        • Bolla Giorgio (ITA)
                        Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Learn more