Recent Events



Event Date Host Type Judges Notice Board
2020
Irish Puppeteer 22 Championships Aug 29 - Aug 30
Howth Yacht Club
IRL
Protest Committee Emmet Dalton (IRL)
    J/70 CUP event 1 Malcesine Aug 29 - Sep 06
    Fraglia Vela Malcesine
    ITA
    Protest Committee
    • Luca Babini (ITA)
    Pokal VAL Navtika 2020 Aug 29 - Aug 30
    ŠD GoSailing
    SLO
    Protest Committee
      1st SailCascais Trophy Aug 28 - Aug 30
      Clube Naval de Cascais
      POR
      Protest Committee Manuel Ken Gamito (POR)
      • Antonio Mata (POR)
      AIB 1720 Southerns 2020 Aug 28 - Aug 30
      Royal Cork Yacht Club
      IRL
      Protest Committee
      • Cian Jones (IRL)
      Cyprus National Championship 2020 Laser 4.7, Big Techno Aug 28 - Aug 30
      Cyprus Sailing Federation
      CYP
      National Jury Socrates Jordanou (CYP)
      • Eric Boutros (CYP)
      • Elena Papazoglou (CYP)
      Lipno regata - Czech 29er Eurocup & Nationals Aug 28 - Aug 30
      JK Cerna v Posumavi
      CZE
      Protest Committee Dusan Vanicky (SVK)
      • Ondrej Bobek (CZE)
      • Václav Brabec (CZE)
      • Radim Vasik (CZE)
      • Lukas Vavrla (CZE)
      XXV HM King Juan Carlos Trophy Aug 28 - Aug 30
      Clube Naval de Cascais
      POR
      Protest Committee Manuel Ken Gamito (POR)
      • Antonio Mata (POR)
      Vítr z vinohradů (MČR Rac a Bic techno) Aug 27 - Aug 30
      YachtClub Dyje, z.s.
      CZE
      Protest Committee Richard Waisser (CZE)
      • Marek Pavlovský (CZE)
      Campionato Italiano ORC Aug 25 - Aug 29
      Yacht Club Gaeta EVS
      ITA
      Protest Committee Giuseppe D'amico (ITA)
      • Gennaro Aveta (ITA)
      • Armando Cattaneo (ITA)
      • Antonio Cianciaruso (ITA)
      • Francesco Faccin (ITA)
      • Mario Lupinelli (ITA)
      • Giulio Piccialli (ITA)
      International 5.5 Class Metre European Championship 2020 Aug 25 - Aug 29
      Yacht Club Sanremo
      ITA
      Protest Committee Jamie Clark (GBR)
      • Marco Cimarosti (ITA)
      • Patrice Clerc (FRA)
      • Ulrich Fischer (GER)
      2020 J/105 COVID Series Aug 22 - Oct 18
      J/105 Fleet #1
      USA
      Protest Committee Rob Overton (USA)
      • Danielle Lawson (USA)
      • John Siegel (USA)
      Elitserie 1, Klassmästerskap och Junior-SM Aug 22 - Aug 23
      Hjuviks Båtklubb
      SWE
      Protest Committee Mats Skoting (SWE)
      • Arnav Jain (SWE)
      • Håkan Larsson (SWE)
      (her)openingswedstrijden Aug 22 - Aug 23
      KWS Sneek
      NED
      Protest Committee Marcel Bult (NED)
      • Yvonne Burgers (NED)
      Modrý hrozen Optimist, ILCA 4.7 Aug 22 - Aug 23
      YachtClub Dyje z.s.
      CZE
      Protest Committee Katerina Nedbalcova (CZE)
      • Hana Kyrova (CZE)
      • Marek Pavlovský (CZE)
      • Radim Vasik (CZE)
      Campionato Italiano Team Race U19 2020 Aug 21 - Aug 23
      Associazione Nautica Sebina
      ITA
      Umpire Panel Ambrogio Giuseppe (ITA)
      • Alessandro Berrone (ITA)
      • Roberto Goinavi (ITA)
      • Gian Paolo Grosselli (ITA)
      Trophée des Multicoques Baie de Saint-Brieuc Aug 21 - Aug 23
      SNSQP
      FRA
      Protest Committee Pierre Le Floch (FRA)
        Campionato Italiano Optimist 2020 Aug 20 - Aug 30
        Fraglia Vela Malcesine
        ITA
        Protest Committee Bolla Giorgio (ITA)
        • Anna Benamati (ITA)
        • Walter D’Auria (ITA)
        • Elisa D'Ippolito (ITA)
        The Crown cup Aug 20 - Aug 23
        YC Cerna v Posumavi
        CZE
        Protest Committee Marek Pavlovský (CZE)
        • Jan Blahoňovský (CZE)
        2020 Formula Kite Individual European Championships Aug 18 - Aug 23
        PYA
        POL
        International Jury Marina Psychogyiou (GRE)
        • Jacob Andersen (DEN)
        • Anastazja Lewandowska (POL)
        • Aleksander Prusinski (POL)
        • Manuel Santos e Silva (POR)
        Laser Europa Cup Aug 17 - Aug 19
        Dziwnow 4 sailing
        POL
        International Jury Jesper Wilken (DEN)
        • Martin Clasen (GER)
        • Jörn-Christoph Jansen (GER)
        • Karina Rostek (POL)
        Marmeláda - 3rd Czech Opti Cup Aug 15 - Aug 16
        JK Černá v Pošumaví
        CZE
        Protest Committee Martin Sousek (CZE)
        • Petr Prikryl (CZE)
        Prázdninová Pálavská regata Aug 15 - Aug 16
        YachtClub Dyje z.s.
        CZE
        Protest Committee Radim Vasik (CZE)
        • Richard Kafka (CZE)
        • Katerina Nedbalcova (CZE)
        Puchar Prezydenta Sopotu Aug 15 - Aug 16
        SKŻ ERGO Hestia Sopot
        POL
        Protest Committee
        • Agnieszka Dudzińska (POL)
        Irish Optimist Nationals RCYC 2020 Aug 12 - Aug 16
        Royal Cork Yacht Club
        IRL
        National Jury
        • Tom Crosbie (IRL)
        • Emmet Dalton (IRL)
        • Brian Jones (IRL)
        • Cian Jones (IRL)
        • RaceOfficeRCYC Opt Nats 2020 (IRL)
        Trofeo Simone Lombardi - Optimist Aug 11 - Aug 13
        Fraglia Vela Malcesine
        ITA
        Protest Committee
        • Luca Babini (ITA)
        • Bolla Giorgio (ITA)
        • Giuseppe Lallai (ITA)
        Ora cup Ora 2020 Aug 07 - Aug 09
        Circolo Vela Arco
        ITA
        Protest Committee
        • Luigi Bertini (ITA)
        • Alessio Brugnerotto (ITA)
        • Bolla Giorgio (ITA)
        • Roberto Lachi (ITA)
        • Federico Osti (ITA)
        Περιφερειακό Πρωτάθλημα Νοτίου Ελλάδας Aug 07 - Aug 09
        ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΑΙΓΙΟΥ
        GRE
        Protest Committee Christos Theodosis (GRE)
        • Takis Nikiforidis (GRE)
        • Alina Stratigiou (GRE)
        valala Aug 05 - Aug 13
        CVA
        ITA
        International Jury
        • Luigi Bertini (ITA)
        • Lorenzo Boroni (ITA)
        • Bolla Giorgio (ITA)
        • Noemi Gualtieri (ITA)
        Larchmont Junior Race Day Aug 03 - Aug 04
        Larchmont Yacht Club
        USA
        Protest Committee Mary Savage (USA)
        • Danielle Lawson (USA)
        • David Smalley (USA)
        • Richard York (USA)
        Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Learn more