Event Date Host Type Judges Notice Board
2020
3RD Autumn Meeting Trofeo Ezio Torboli Oct 08 - Oct 11
fraglia vela riva
ITA
Protest Committee
  • Walter D’Auria (ITA)
  • Elisa D'Ippolito (ITA)
  • Federico Osti (ITA)
  • Nicola Venturi (ITA)
Telangana State Regatta 2020 Oct 08 - Oct 11
Telangana Sailing Association and hosted by the Yacht Club of Hyderabad
IND
International Jury Gurvinderpal Julka (IND)
  • David Brookes (AUS)
  • Leonard Chin (MAS)
  • Mark Pryke (AUS)
  • Jagdish Singh (IND)
XVIII Trofeo Marcello Campobasso Oct 08 - Oct 10
Reale Yacht Club Canottieri Savoia
ITA
Protest Committee
    Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 420 Oct 08 - Oct 11
    "Αλκυών" Ναυτικός Όμιλος Ραφήνας
    GRE
    Protest Committee Alina Stratigiou (GRE)
    • Despoina Mougakou
    • Nikolaos Panageas (GRE)
    Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Laser Bug 2020 Oct 08 - Oct 11
    Ναυτικός Όμιλος Βουρκαρίου Σαλαμίνας
    GRE
    Protest Committee Takis Nikiforidis (GRE)
    • Athanasios Katsaris (GRE)
    • Christos Theodosis (GRE)
    Laser Senior Europeans & Trophy 2020 Oct 05 - Oct 13
    Polish Yachting Federation
    POL
    International Jury
    • Gordon Davies (IRL)
    • gabriel delbart (FRA)
    • Pauline Den Burger (NED)
    • Tonny Jensen (NOR)
    • Jean Bernard Luther (SUI)
    • jean-Luc Michon (FRA)
    • Boguslaw Moczorodynski (POL)
    • Natalia Ruwinska (POL)
    • Heiko Thoelmann (GER)
    • Michalina Wróblewska (POL)
    Zonale Laser XV Zona Oct 04
    AVAL CDV - Centro Vela Alto Lario
    ITA
    Protest Committee Alessandro Berrone (ITA)
      2020 RVYC Four Horsemen Regatta Oct 03 - Oct 04
      Royal Victoria Yacht Club
      CAN
      Protest Committee Michael Turner (CAN)
        Barcolana Young 2020 Oct 03 - Oct 04
        Società Velica di Barcola e Grignano
        ITA
        Protest Committee Giorgio Davanzo (ITA)
        • Alberto Broggi (ITA)
        Campionato dei due Castelli Oct 03 - Oct 04
        club nautico della vela e lega navale italiana sez. ischia
        ITA
        Protest Committee Antonio Rutoli (ITA)
        • Roberto Spagnolo (ITA)
        • Addolorata Maria Vitalba (ITA)
        Cascais Vela 2020 Oct 03 - Oct 06
        Clube Naval de Cascais
        POR
        Protest Committee Manuel Santos e Silva (POR)
        • Fernando Amaral (POR)
        • Manuel Ken Gamito (POR)
        • Antonio Mata (POR)
        Opti ACCs Oct 03 - Oct 04
        Larchmont Yacht Club
        USA
        Protest Committee Danielle Lawson (USA)
        • Ryan Malloy (USA)
        • Ned Roseberry (USA)
        • Mary Savage (USA)
        • Richard York (USA)
        Regata dvojic 2020 Oct 03
        Jadralni Klub Ljubljana
        SLO
        Protest Committee Marko Pejovic (SLO)
        • Tomaž Virnik (SLO)
        Thistle SAD Regatta Oct 03 - Oct 04
        Lake Washington Sailing Club
        USA
        Protest Committee Mays Dickey (USA)
        • Danielle Lawson (USA)
        36^ Coppa Italia- Gavitello d'Argento 2020 Oct 02 - Oct 04
        yacht club punta ala
        ITA
        Protest Committee Giuseppe D'amico (ITA)
        • Marcello Montis (ITA)
        • Alfredo Ricci (ITA)
        • Emanuele Sacripanti (ITA)
        Elitserie 3 2020-2021 Oct 02 - Oct 04
        Jollekappseglarna Västerås
        SWE
        Protest Committee Mats Skoting (SWE)
        • Alexander Bratt (SWE)
        • Arnav Jain (SWE)
        Trofeo Menoni - Finn Cup Oct 02 - Oct 04
        Fraglia Vela Malcesine
        ITA
        Protest Committee Alessandro Pezzoli (ITA)
        • Federico Osti (ITA)
        • Carmelo Paroli (ITA)
        • Nicola Venturi (ITA)
        • Alice Zorzi (ITA)
        Πανελληνιο Πρωταθλημα Laser Radial Ανδρων 2020 Oct 01 - Oct 04
        Ιστιοπλοϊκός Όμιλος Χαλκίδας
        GRE
        Protest Committee Anastasios Fotis (GRE)
        • Athanasios Katsaris (GRE)
        • Yannis Kleidonas (GRE)
        • Takis Nikiforidis (GRE)
        Cascais 49er Coach Regatta Sep 30 - Oct 02
        Clube Naval de Cascais
        POR
        Protest Committee
        • Carla Oliveira (POR)
        8^ Regata Zonale Laser Sep 27
        società velica caorle
        ITA
        Protest Committee Luca Lucchetta (ITA)
        • Alessio Brugnerotto (ITA)
        • Davide Dalla Rosa (GBR)
        • Tito Morosetti (ITA)
        • Francesco Pappagallo (ITA)
        RCYC Autumn League 2020 Sep 27 - Oct 25
        Royal Cork Yacht Club
        IRL
        Protest Committee
        • Brian Jones (IRL)
        • Cian Jones (IRL)
        Sélective Optimist Sep 27
        Centre Nautique de Fréhel
        FRA
        Protest Committee Annick Martin (FRA)
          2020 RVYC Pick the Bones Dinghy Regatta Sep 26 - Sep 27
          Royal Victoria Yacht Club
          CAN
          Protest Committee Michael Turner (CAN)
            8° campionato della lanterna 2020 Sep 26 - Nov 01
            circolo nautico marina genova
            ITA
            Protest Committee Francesco Tanda (ITA)
            • Gianluca Brambati (ITA)
            • Maurizio Buscemi (ITA)
            • Claudio Uras (ITA)
            JSM för Zoom8 2020 Sep 26 - Sep 27
            Råå Jolleklubb
            SWE
            National Jury Jonas Jemt (SWE)
              MČR ILCA standard a 4.7, Evropa & CECC & Czech cup RS Feva, RS 500, Finn Sep 26 - Sep 28
              YachtClub Dyje z.s.
              CZE
              Protest Committee Radim Vasik (CZE)
              • Ondrej Klimes (CZE)
              • Pavel Muroň (CZE)
              • Lukas Vavrla (CZE)
              • Richard Waisser (CZE)
              National Aile 2020 Sep 26 - Sep 27
              Yacht Club d'Île-de-France
              FRA
              Protest Committee Baptiste Verniest (FRA)
                Odprto državno prvenstvo Laser Radial - Slovenian open Laser Radial championship 2020 Sep 26 - Sep 27
                JK Jadro Koper
                SLO
                Protest Committee
                • Miroslav Carman (SLO)
                • Marko Ratosa (SLO)
                Trofeo Best Wind 2020 Sep 26 - Sep 27
                acquafresaca sport center asd
                ITA
                National Jury
                • Vangelista Gianluca (ITA)
                Zlato Sidro2020 Sep 26 - Sep 27
                JK Olimpic Izola
                SLO
                Protest Committee Stanko Uzmah (SLO)
                • Jernej Krampersek (SLO)
                • Uros Zvan (SLO)
                Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Learn more