Event Date Host Type Judges Notice Board
2020
XXV HM King Juan Carlos Trophy Aug 28 - Aug 30
Clube Naval de Cascais
POR
Protest Committee Manuel Ken Gamito (POR)
  • Antonio Mata (POR)
Vítr z vinohradů (MČR Rac a Bic techno) Aug 27 - Aug 30
YachtClub Dyje, z.s.
CZE
Protest Committee Richard Waisser (CZE)
  • Marek Pavlovský (CZE)
Campionato Italiano ORC Aug 25 - Aug 29
Yacht Club Gaeta EVS
ITA
Protest Committee Giuseppe D'amico (ITA)
  • Gennaro Aveta (ITA)
  • Armando Cattaneo (ITA)
  • Antonio Cianciaruso (ITA)
  • Francesco Faccin (ITA)
  • Mario Lupinelli (ITA)
  • Giulio Piccialli (ITA)
  • Francesco Sette (ITA)
International 5.5 Class Metre European Championship 2020 Aug 25 - Aug 29
Yacht Club Sanremo
ITA
Protest Committee Jamie Clark (GBR)
  • Marco Cimarosti (ITA)
  • Patrice Clerc (FRA)
  • Ulrich Fischer (GER)
2020 J/105 COVID Series Aug 22 - Oct 18
J/105 Fleet #1
USA
Protest Committee Rob Overton (USA)
  • Danielle Lawson (USA)
  • John Siegel (USA)
Elitserie 1, Klassmästerskap och Junior-SM Aug 22 - Aug 23
Hjuviks Båtklubb
SWE
Protest Committee Mats Skoting (SWE)
  • Arnav Jain (SWE)
  • Håkan Larsson (SWE)
(her)openingswedstrijden Aug 22 - Aug 23
KWS Sneek
NED
Protest Committee Marcel Bult (NED)
  • Yvonne Burgers (NED)
Modrý hrozen Optimist, ILCA 4.7 Aug 22 - Aug 23
YachtClub Dyje z.s.
CZE
Protest Committee Katerina Nedbalcova (CZE)
  • Hana Kyrova (CZE)
  • Marek Pavlovský (CZE)
  • Radim Vasik (CZE)
Campionato Italiano Team Race U19 2020 Aug 21 - Aug 23
Associazione Nautica Sebina
ITA
Umpire Panel Ambrogio Giuseppe (ITA)
  • Alessandro Berrone (ITA)
  • Roberto Goinavi (ITA)
  • Gian Paolo Grosselli (ITA)
Trophée des Multicoques Baie de Saint-Brieuc Aug 21 - Aug 23
SNSQP
FRA
Protest Committee Pierre Le Floch (FRA)
    Campionato Italiano Optimist 2020 Aug 20 - Aug 30
    Fraglia Vela Malcesine
    ITA
    Protest Committee Giorgio Bolla (ITA)
    • Anna Benamati (ITA)
    • Walter D’Auria (ITA)
    • Elisa D'Ippolito (ITA)
    The Crown cup Aug 20 - Aug 23
    YC Cerna v Posumavi
    CZE
    Protest Committee Marek Pavlovský (CZE)
    • Jan Blahoňovský (CZE)
    2020 Formula Kite Individual European Championships Aug 18 - Aug 23
    PYA
    POL
    International Jury Marina Psychogyiou (GRE)
    • Jacob Andersen (DEN)
    • Anastazja Lewandowska (POL)
    • Aleksander Prusinski (POL)
    • Manuel Santos e Silva (POR)
    Laser Europa Cup Aug 17 - Aug 19
    Dziwnow 4 sailing
    POL
    International Jury Jesper Wilken (DEN)
    • Martin Clasen (GER)
    • Jörn-Christoph Jansen (GER)
    • Karina Rostek (POL)
    Marmeláda - 3rd Czech Opti Cup Aug 15 - Aug 16
    JK Černá v Pošumaví
    CZE
    Protest Committee Martin Sousek (CZE)
    • Petr Prikryl (CZE)
    Prázdninová Pálavská regata Aug 15 - Aug 16
    YachtClub Dyje z.s.
    CZE
    Protest Committee Radim Vasik (CZE)
    • Richard Kafka (CZE)
    • Katerina Nedbalcova (CZE)
    Puchar Prezydenta Sopotu Aug 15 - Aug 16
    SKŻ ERGO Hestia Sopot
    POL
    Protest Committee
    • Agnieszka Dudzińska (POL)
    Irish Optimist Nationals RCYC 2020 Aug 12 - Aug 16
    Royal Cork Yacht Club
    IRL
    National Jury Emmet Dalton (IRL)
    • Tom Crosbie (IRL)
    • Brian Jones (IRL)
    • Cian Jones (IRL)
    • RaceOfficeRCYC Opt Nats 2020 (IRL)
    Trofeo Simone Lombardi - Optimist Aug 11 - Aug 13
    Fraglia Vela Malcesine
    ITA
    Protest Committee
    • Luca Babini (ITA)
    • Giorgio Bolla (ITA)
    • Giuseppe Lallai (ITA)
    Περιφερειακό Πρωτάθλημα Νοτίου Ελλάδας Aug 07 - Aug 09
    ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΑΙΓΙΟΥ
    GRE
    Protest Committee Christos Theodosis (GRE)
    • Takis Nikiforidis (GRE)
    • Alina Stratigiou (GRE)
    Larchmont Junior Race Day Aug 03 - Aug 04
    Larchmont Yacht Club
    USA
    Protest Committee Mary Savage (USA)
    • Danielle Lawson (USA)
    • David Smalley (USA)
    • Richard York (USA)
    Πανελλήνιο Κύπελλο ORCi - Κύπελλο Βορείου Αιγαίου 2020 Aug 03 - Aug 08
    Ναυτικός Όμιλος Θεσσαλονίκης
    GRE
    Protest Committee Yannis Kleidonas (GRE)
    • Vasilios Pigadas (GRE)
    Evia Island Regatta 2020 Aug 02 - Aug 08
    Istioploikos Omilos Xalkidas
    GRE
    Protest Committee Stavros Kouris (GRE)
      2ª Regata Nazionale 2020 - RS Feva/RS 500 Open Aug 01 - Aug 03
      Circolo Vela Gargnano
      ITA
      Protest Committee Walter D’Auria (ITA)
      • Alessandro Berrone (ITA)
      ΣΥΜΗ 2020 Aug 01 - Aug 02
      ΑΣΙΑΘ ΡΟΔΟΥ
      GRE
      Protest Committee Yannis Kleidonas (GRE)
      • Anastasios Fotis (GRE)
      2020 Club Marine Brisbane to Keppel Yacht Race Jul 31 - Aug 04
      Royal Queensland Yacht Squadron
      AUS
      Protest Committee Nev Willis (AUS)
      • Mark Dingley (AUS)
      • Erica Kirby (AUS)
      Costarmoricaine 2020 Jul 31 - Aug 02
      Club de Voile de la Baie d'Erquy
      FRA
      National Jury Patrick Celton (FRA)
        Freeman long distance Jul 31 - Aug 02
        Genesee Yacht Club
        USA
        Protest Committee
        • Larry Sill (USA)
        • Doc Sullivan (USA)
        • Bill Topping (USA)
        Slalom Windsurf – Campeonato Nacional 2020 Jul 30 - Aug 02
        Clube Naval da Fuzeta
        POR
        National Jury
          Cyprus National Championship 2020 Optimist, Laser Radial, RS:X Jul 29 - Jul 30
          Cyprus Sailing Federation
          CYP
          National Jury Socrates Jordanou (CYP)
          • Eric Boutros (CYP)
          Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Learn more