Event Date Host Type Judges Notice Board
2022
18th SAFYC Regatta 2022 (Dinghy & Optimist) Apr 02 - Apr 10
SAF Yacht Club
SGP
Protest Committee Wee Tee Teo (SGP)
    20° Trofeo del Dinghy Classico Apr 02 - Apr 03
    Varazze Club Nautico
    ITA
    Protest Committee
    • Bartolomeo Carattino (ITA)
    • Stefano Carattino (ITA)
    • Marcella Ercoli (ITA)
    42° campionato primaverile golfo di napoli Apr 02 - Jun 19
    LNI sez. Napoli
    ITA
    Protest Committee
    • Monica Di Franco (ITA)
    • Michele Sorrenti
    Campeonato Regional - Troféu Duarte Bello Apr 02 - Apr 03
    Clube Naval de Cascais
    POR
    Protest Committee
    • Pedro Costa Alemão (POR)
    • Antonio Mata (POR)
    • Maria Ramires (POR)
    campionato nazionale j24 n.menchelli 2022 Apr 02 - Apr 03
    a.s.d. club nautico marina di carrara
    ITA
    Protest Committee
    • Sandro Gherarducci (ITA)
    Laser Queensland State Championships 2022 Apr 02 - Apr 03
    Royal Queensland Yacht Squadron
    AUS
    Protest Committee Nev Willis (AUS)
    • Mark Dingley (AUS)
    • Mark Gallagher (AUS)
    • David Irvine (AUS)
    • Greg Kemp (AUS)
    • Jan Kemp (AUS)
    Meeting Internazionale 2022 420 - Ilca 4, 6, 7 Apr 02 - Apr 03
    svbg- tpk sirena
    ITA
    Protest Committee Gianfranco Cardona (ITA)
    • Gianluca Beretta (ITA)
    • Gino Costantini (ITA)
    • Giuseppe Gentile (ITA)
    MIYC Kış Torefesi 4.Ayak Yat Yarışları Apr 02 - Apr 03
    MIYC
    TUR
    Protest Committee
      Recupero Selezione Interzonale Optimist FIV V Zona Apr 02 - Apr 03
      Reale Yacht Club Canottieri Savoia
      ITA
      Protest Committee Roberto Miraglia (ITA)
      • Giacomo De Falco (ITA)
      • Enrico Milano (ITA)
      • Giulio Piccialli (ITA)
      Regata Costanera 3 Viles by Balsamar Apr 02 - Apr 03
      Club Náutico El Balís
      ESP
      National Jury
        Regata Nazionale Finn - Coppa Italia Apr 02 - Apr 03
        Yacht Club Gaeta
        ITA
        Protest Committee
        • Emanuela Proietti (ITA)
        • Emilio Rota (ITA)
        Regata Nazionale ILCA Master Apr 02 - Apr 03
        Circolo Nautico Loano
        ITA
        Protest Committee Cristina Tarello (ITA)
        • Emanuele Berta (ITA)
        • Elio Cappa (ITA)
        • Marco Cimarosti (ITA)
        • Andrea Gavaldo (ITA)
        • Roberto Goinavi (ITA)
        • Circolo Nautico Loano (ITA)
        • Andrea Olivi (ITA)
        • Luca Querella (ITA)
        Selezione Interzonale Optimist Apr 02 - Apr 03
        Circolo Velico Ortona ASD
        ITA
        Protest Committee
          Selezione Zonale Optimist a Squadre Apr 02 - Apr 03
          Yacht Club Rimini
          ITA
          Umpire Panel
            Selezione Zonale Optimist a Squadre Apr 02 - Apr 03
            Selezione Zonale Optimist a Squadre
            ITA
            Umpire Panel
              Trofeo Primavera Regata Zonale OP Ranking List Apr 02 - Apr 03
              CLUB DEL MARE A.S.D.
              ITA
              Protest Committee Andrea Arasio (ITA)
              • Giorgio Baldizzone (ITA)
              • Alessandra Barberis (ITA)
              • Riccardo Briozzo (ITA)
              • Alberto Mellano (ITA)
              • Giuseppe Tezel (ITA)
              Trofeu President Lluís Marsà 2022 - N3 Apr 02 - Apr 03
              Club Nàutic El Masnou
              ESP
              National Jury
              • Esteban Gallardo Cosialls (AUS)
              • Kiko Igual (ESP)
              “ΚΥΠΕΛΛΟ ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΩΝ - Οδυσσέα Εσκιτζόγλου 2022'' Apr 02 - Apr 03
              Ιστιοπλοϊκός Όμιλος Πειραιώς
              GRE
              Protest Committee Michael Mitakis (GRE)
              • Isidoros Darzentas (GRE)
              10th Bodrum International Optimist Regatta (BIOR) Apr 01 - Apr 06
              B.B.Bodrum Sailing Club
              TUR
              International Jury Ilker Bayindir (TUR)
              • Chris Atkins (GBR)
              • Mehmet Şaban Besceli (TUR)
              • Timo Haß (GER)
              • Michael Mitakis (GRE)
              • Ayben Onol (TUR)
              • Aslan Ozcakir (TUR)
              • Hüseyin Ergin Özdem (TUR)
              1° Team Race Fireball Apr 01 - Apr 03
              AVNO
              ITA
              Umpire Panel Ambrogio Giuseppe (ITA)
              • Alessandro Berrone (ITA)
              • Patrizio Vitillo (ITA)
              Easter Regatta 29er/49er Campionato Nazionale - 2' Tappa Apr 01 - Apr 03
              Circolo Vela Arco
              ITA
              Protest Committee Riccardo Savorani (ITA)
              • Paolo Ceschini (ITA)
              • Ezio Fonda (ITA)
              • Riccardo Incerti Vecchi (ITA)
              • Fausto Manenti (ITA)
              • Fiorella Nicolari (ITA)
              • Alessandra Virdis (ITA)
              I tappa Coppa Italia T293 e I tappa trofeo nazionale kids T293 Apr 01 - Apr 03
              sef stamura asd
              ITA
              National Jury
              • Ornella Di Silverio (ITA)
              • Franco Pagliarani (ITA)
              • Massimo Stolfa (ITA)
              • Edo Stramazzo (ITA)
              Lagousses - Fleves 2022 Apr 01 - Apr 03
              Naftikos Athlitikos Syndesmos (N.A.S.)
              GRE
              Protest Committee
                Proljetni kup Crikvenice 2022 Apr 01 - Apr 03
                Jedriličarsko društvo VAL Crikvenica
                CRO
                Protest Committee Darko Stašić (CRO)
                • Bartol Hodanic (CRO)
                • Nena Marelic-Iussich (CRO)
                • Nena Marelić-Iussich (CRO)
                • Robert Scheidl (CRO)
                • Mario Šikić (CRO)
                RS21 Cup YAMAMAY - ACT 1 Porto Ercole Apr 01 - Apr 03
                Circolo Nautico e della Vela Argentario
                ITA
                Protest Committee
                • Egidio Babbi (ITA)
                • Luca Babini (ITA)
                • Circolo Nautico e della Vela Argentario CNVA (ITA)
                SSF Optimist Selection Trials - For Bodrum Optimist Training Regatta & IODA Optimist World Championships 2022 Apr 01 - Apr 03
                Singapore Sailing Federation
                SGP
                Protest Committee Selvam Mookken (SGP)
                  ΠΟΡΟΣ 2022 Apr 01 - Apr 03
                  ΝΟΤΚ
                  GRE
                  Protest Committee Evangelos Polykandriotis (GRE)
                    Rovinj European Sailing Series #1 & CRO Melges24 Cup Mar 31 - Apr 03
                    JK Maestral & CRO Melges 24 Class Association
                    CRO
                    Protest Committee Neven Baran (CRO)
                    • Franco Battistin (CRO)
                    • Mateo Ferrer Skoknic (CHI)
                    • Bojan Gale (SLO)
                    1° Tappa Campionato Zonale Techno 293 Mar 27
                    RYCC Savoia
                    ITA
                    Protest Committee
                    • Antonio Cavallo (ITA)
                    • Raffaele Cirillo (ITA)
                    • Nunzia Corbi (ITA)
                    • Gennaro Ernano (ITA)
                    • Enrico Milano (ITA)
                    • Ryccsavoia Savoia (ITA)
                    • Addolorata Maria Vitalba (ITA)
                    Regata di apertura Mar 27
                    STV - YCA
                    ITA
                    Protest Committee Gino Costantini (ITA)
                    • Gianfranco Cardona (ITA)
                    • Giuseppe Gentile (ITA)
                    • Natascia Milic (ITA)
                    • Roberto Sponza (ITA)
                    Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Learn more