Event Date Host Type Judges Notice Board
2019
SnowKite World Cup Reschensee Feb 15 - Feb 17
ITA
Protest Committee Markus Schwendtner (GRE)
  • Marina Psychogyiou (GRE)
SSS Three Bridge Fiasco Jan 26
SSS
USA
Protest Committee Paul Zupan (USA)
  • Grant Baldwin (USA)
  • James Vickers (USA)
2019 Australian Etchells Championship Jan 13 - Jan 18
Royal Queensland Yacht Squadron
AUS
National Jury
  • Andrew Baglin (AUS)
  • Rosemary Collins (AUS)
  • Mark Gallagher (AUS)
  • David Tallis (AUS)
  • Nev Willis (AUS)
2019 Coppe Challenge Jan 12 - Feb 03
Circolo Remo e Vela Italia
ITA
Protest Committee Giacomo De Falco (ITA)
  • Mario di Monte (ITA)
  • Alessandro Gambuli (ITA)
  • Francesco Paolo Lapenna (ITA)
  • Enrico Milano (AUS)
  • Giulio Piccialli (ITA)
  • Antonio Rutoli (ITA)
  • Marco Flavio Tosello (ITA)
  • Mauro Vella (ITA)
2019 Australian Youth Championships Jan 10 - Jan 14
Royal Yacht Club of Tasmania
AUS
National Jury Howard Elliott (AUS)
  • David Graney (AUS)
  • Murray Jones (AUS)
  • Jonathon Rees (AUS)
  • John Standley (AUS)
  • Wayne Thompson (AUS)
  • Luke Tupper (AUS)
17th Royal Langkawi International Regatta Jan 07 - Jan 12
Royal Langkawi Yacht Club
MAS
International Jury Leonard S Chin (MAS)
  • Katsuya Hashiba (JPN)
  • Lock Kit (SGP)
  • Tee Suan Tan (SGP)
2019 Australian Moth Championships Jan 07 - Jan 11
Royal Queensland Yacht Squadron
AUS
Protest Committee
  • Mark Gallagher (AUS)
  • Nev Willis (AUS)
2019 Australian RL24 Championships Jan 06 - Jan 11
Royal Queensland Yacht Squadron
AUS
Protest Committee
  • Mark Gallagher (AUS)
  • Nev Willis (AUS)
2019 Australian Sabre Championship Jan 05 - Jan 11
Royal Queensland Yacht Squadron
AUS
Protest Committee
  • Mark Gallagher (AUS)
  • Nev Willis (AUS)
Evento de prueba Jan 03 - Jan 05
CCU
ARG
International Jury Santiago Villamil (ARG)
    2018
    18th Mirror Dinghy World Championships Dec 31 - Jan 06
    Woolahra Sailing Club
    AUS
    International Jury Charlotte Greppe (SWE)
    • Sture Christenson (SWE)
    • Howard Elliott (AUS)
    • Erica Kirby (AUS)
    • John Rountree (NZL)
    Campeonato Argentino de Laser 2018 Dec 27 - Dec 31
    Yacht Club Bariloche
    ARG
    National Jury
    • Jose Corvalan (ARG)
    • Juan Carlos Soneyra (ARG)
    • Santiago Villamil (ARG)
    Sail Sydney 2018 Dec 04 - Dec 10
    Woolahra Sailing Club
    AUS
    International Jury Mike Alison (NZL)
    • Damien Boldyrew (AUS)
    • Howard Elliott (AUS)
    • Philippe Mazard (FRA)
    • Mark Townsend (USA)
    2018 Sail Brisbane Nov 30 - Dec 02
    Royal Queensland Yacht Squadron
    AUS
    Protest Committee Nev Willis (AUS)
    • Christine Bridge (AUS)
    • Mark Gallagher (AUS)
    Test event Nov 30 - Dec 02
    Hellerup Sejlklub
    DEN
    National Jury
      Asian Windsurfing and Kiteboarding Championships Nov 23 - Nov 30
      CYA
      CHN
      International Jury Gurvinderpal Julka (IND)
      • Xinzu Gu (CHN)
      • Gurvinderpal Julka (IND)
      • Markus Schwendtner (GRE)
      Memorial Angela Lupi Nov 23 - Nov 25
      Varazze Club Nautico
      ITA
      Protest Committee Enrico Pilla (ITA)
      • Francesco Misurale (ITA)
      • Francesca Quercini (ITA)
      • Marco Reale (ITA)
      • Claudio Uras (ITA)
      NJ Seminar Dümmer Nov 23 - Nov 25
      GER
      Protest Committee
      • Hannes Diefenbach (GER)
      • Detlev Spitczok von Brisinski (GER)
      • Ulli Stich (GER)
      48° Campionato Invernale del Golfo di Napoli Nov 11 - Mar 17
      Campionato Invernale
      ITA
      Protest Committee Marco Flavio Tosello (ITA)
      • Fabio Ambrosanio (ITA)
      • Giacomo De Falco (ITA)
      • Alberto Di Donato (ITA)
      • Mario di Monte (ITA)
      • Alessandro Gambuli (ITA)
      • Maurizio Iovino (ITA)
      • Sergio Pepe (ITA)
      • Giulio Piccialli (ITA)
      • Salvatore Rollin (ITA)
      • Antonio Rutoli (ITA)
      • Michele Sorrenti (ITA)
      2018 IKA Formula Kite North American Championships Nov 09 - Nov 11
      San Diego Yacht Club
      USA
      International Jury Marina Psychogyiou (GRE)
      • Don Becker (USA)
      • Karen Butler (USA)
      • Jeff Johnson (AUS)
      • Don Martin (CAN)
      • Markus Schwendtner (GRE)
      Chapagne race - MČR ORC Nov 05 - Nov 13
      Collins Yacht Club + JK Mande + Česky svaz jachtingu
      CRO
      Protest Committee Richard Kafka (CZE)
      • Václav Brabec (CZE)
      Roma d'Inverno - XXX Edizione Nov 04 - Mar 16
      Circolo Nautico Riva di Traiano
      ITA
      Protest Committee Giuseppe D'amico (ITA)
        XXIX Campionato Invernale del Ponente Nov 04 - Feb 16
        Varazze Club Nautico e Comitato Circoli del Ponente
        ITA
        Protest Committee Enrico Pilla (ITA)
        • Marcella Ercoli (ITA)
        • Marco Reale (ITA)
        • Claudio Uras (ITA)
        38ème Trophée Conill Nov 02 - Nov 04
        Cercle de la Voile de Paris
        FRA
        Protest Committee Baptiste Verniest (FRA)
          Fall Dinghy Regatta Oct 27 - Oct 28
          St Francis Yacht Club
          USA
          Protest Committee
          • Greg Meagher (USA)
          • Justin Oberbauer (USA)
          Lipton Cup Oct 26 - Oct 28
          San Diego Yacht Club
          USA
          Umpire Panel Mark Townsend (USA)
          • Karen Butler (USA)
          • Colleen Cooke (USA)
          • K Hawkins (USA)
          • Kim Kymlicka (USA)
          • Glenn Oliver (USA)
          2018 Etchells World Championships Oct 22 - Oct 27
          The Royal Queensland Yacht Squadron
          AUS
          International Jury Philippe Mazard (FRA)
          • Rosemary Collins (AUS)
          • Jerrold Ng (SGP)
          • Patricia Stadel (USA)
          • David Tallis (AUS)
          • Nev Willis (AUS)
          2018 Techno 293 European Championship Oct 20 - Oct 27
          Nautical Athletic Club Vari – Varkiza
          GRE
          International Jury Bruno Marques (BRA)
          • Pinar Coskuner Genc (TUR)
          • Dan Mitici (ROU)
          • Ioannis Papazoglou (CYP)
          • Michael Short (GBR)
          • Costas Tsantilis (GRE)
          • Dusan Vanicky (SVK)
          Copa Argentina de Kite Foil | Los Molinos Oct 20 - Oct 21
          Costa Molinos
          ARG
          Protest Committee Jose Corvalan (ARG)
            National d'Automne Windsurf, Champ France Elite RS:X Oct 20 - Oct 22
            CV Martigues
            FRA
            National Jury Baptiste Verniest (FRA)
            • Bernard Nouailhas (FRA)
            • Patrick Suffren (FRA)
            Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Learn more