Event Date Host Type Judges Notice Board
2019
2019 Van Isle 360 May 31 - Jun 15
CAN
Protest Committee Michael Turner (CAN)
  • Laura Dalley (CAN)
  • Malcolm Smith (CAN)
  • Tracy Terry (CAN)
Bayview One Design May 31 - Jun 02
Bayview Yacht Club
USA
International Jury K Hawkins (USA)
  • Robert Duggan (CAN)
  • Ted Everingham (USA)
  • Francisco Jauregui (MEX)
  • Randy Smith (USA)
  • Robert Stewart (CAN)
D-Marin ORC World Championship 2019 May 31 - Jun 08
Sailing club "Val", Šibenik, Croatia
CRO
International Jury Paul Withers (GBR)
  • Franco Battistin (CRO)
  • Bruno Finzi (ITA)
  • Zoran Grubisa (CRO)
  • Timo Haß (GER)
  • Thomas Rinda (USA)
  • Luke Scott (RSA)
  • Josip Vehovec (CRO)
Rikskval 2 2019 May 31 - Jun 02
KKKK/LDS
SWE
Protest Committee Johan Sjöstrand (SWE)
  • Joel Berglund (SWE)
  • Emma Pakki (SWE)
  • Johan Sjöberg (SWE)
The Laser Canadian Championships May 31 - Jun 02
Beaconsfield Yacht Club
CAN
Protest Committee Michael Anderson (CAN)
  • Joe Jospe (CAN)
  • David Pelling (CAN)
Kleine Sneekweek May 30 - Jun 02
KWS
NED
Protest Committee Marcel Bult (NED)
  • Yvonne Burgers (NED)
  • Femke Spek (NED)
  • Femke Spek (NED)
  • Leo Pieter Stoel (NED)
Fireball European Championship 2019 May 26 - May 31
YC Cerna v Posumavi
CZE
International Jury Uros Zvan (SLO)
  • Jernej Krampersek (SLO)
  • Guido Piessens (BEL)
  • Magdalena Soukupova (CZE)
  • Dusan Vanicky (SVK)
  • Radim Vasik (CZE)
  • Lukas Vavrla (CZE)
Koh Samui Regatta 2019 May 26 - Jun 02
Synergy Samui
THA
International Jury Tom Sheppard (HKG)
  • Leonard S Chin (MAS)
  • Lock Kit (SGP)
  • Stephen Smith (GBR)
2019 ABYC Memorial Day Regatta May 25 - May 26
Alamitos Bay Yacht Club
USA
Protest Committee Ron Wood (USA)
  • Michael Baumann (USA)
  • Charlie Legeman (USA)
  • Charles Tripp (USA)
2019 Swiftsure International Yacht Race May 25 - May 27
Royal Victoria Yacht Club
CAN
Protest Committee Michael Turner (CAN)
  • Laura Dalley (CAN)
  • Malcolm Smith (CAN)
  • Tracy Terry (CAN)
RS Feva Nationals 2019 May 25 - May 28
SCYC ABERSOCH
GBR
Protest Committee
    Velká cena YC Dyje May 25 - May 26
    YachtClub Dyje z.s.
    CZE
    Protest Committee Radim Vasik (CZE)
    • Petr Prikryl (CZE)
    2019 Formula Kite Asian Championships May 23 - May 29
    CYA
    CHN
    International Jury Marina Psychogyiou (GRE)
    • Fa JI (CHN)
    • Ewa Jodlowska (POL)
    • Anastazja Lewandowska (POL)
    • Tony Lu (CHN)
    2019 International Star Class Western Hemisphere Championship May 22 - May 25
    San Diego Yacht Club
    USA
    Protest Committee Rick Hatch (CAN)
    • Karen Butler (USA)
    • K Hawkins (USA)
    • Kim Kymlicka (USA)
    Laser Europeans May 20 - May 26
    POR
    Protest Committee
    • Diogo Gameiro (POR)
    • Heiko Thoelmann (GER)
    Johans test May 18 - May 19
    KSSC
    SWE
    Protest Committee Johan Sjöstrand (SWE)
    • Arnav Jain (SWE)
    • Christina Örtendahl (SWE)
    • Johan Sjöberg (SWE)
    Rikskval 1 2019 May 18 - May 19
    Segelsällskapet Pinhättan
    SWE
    Protest Committee Johan Sjöstrand (SWE)
    • Joel Berglund (SWE)
    • Matilda Eriksson (SWE)
    • Johan Sjöberg (SWE)
    RYC One design Racing May 14 - Sep 24
    Rochester Yacht Club
    USA
    Protest Committee
    • Rob Markwick (USA)
    • Doc Sullivan (USA)
    • Oz Sweeney (USA)
    • Eric Voss (USA)
    SLVYRA Good Neighbour Series 2019 May 14 - Sep 29
    SLVYRA - BYC - PCYC - RYSLYC
    CAN
    Protest Committee
    • Michael Anderson (CAN)
    • Paul Baehr (CAN)
    • Joe Jospe (CAN)
    • David Pelling (CAN)
    2019 RACEBOARD EUROPEAN CHAMPIONSHIPS May 13 - May 18
    Czech Windsurfing Association
    CZE
    Protest Committee Anastazja Lewandowska (POL)
    • Jan Blahoňovský (CZE)
    • Radim Vasik (CZE)
    Double Mixte May 11
    CNSciez
    FRA
    Protest Committee Jc Teychené (FRA)
    • Prudence Denis (FRA)
    Elvstrom-Zellerbach May 11 - May 12
    St Francis Yacht Club
    USA
    Protest Committee Greg Meagher (USA)
    • Mays Dickey (USA)
    • Dick Watts (USA)
    GKSS Olympic Class regatta May 11 - May 12
    GKSS - Gothenburg Royal Sailing Association
    SWE
    Protest Committee Sture Christenson (SWE)
    • Joel Berglund (SWE)
    • Tonny Jensen (NOR)
    GLYC Early Bird / Leukemia Cup Regatta May 11 - May 18
    Great Lakes Yacht Club
    USA
    Protest Committee Robert Duggan (CAN)
    • Ted Everingham (USA)
    • K Hawkins (USA)
    • Francisco Jauregui (MEX)
    • Randy Smith (USA)
    • Robert Stewart (CAN)
    2019 Wuhai International Windsurfing Race May 10 - May 13
    Inner Mongolia Sports Ministry
    CHN
    International Jury Leonard S Chin (MAS)
    • Lock Kit (SGP)
    • Tee Suan Tan (SGP)
    Laser EUROPA CUP Trophy 2019 - Torbole May 09 - May 12
    Circolo Vela Torbole
    ITA
    International Jury Mauro Marussi (ITA)
    • Giovanni Battista Albrizzi (ITA)
    • gabriel delbart (FRA)
    • Ulrich Fischer (GER)
    • Jean Bernard Luther (SUI)
    • Federico Osti (ITA)
    • Heiko Thoelmann (GER)
    snipes May 09 - May 12
    USA
    Protest Committee
      Etchells North American Championships May 08 - May 11
      Houston Yacht Club
      USA
      Protest Committee Chris Luppens (USA)
      • Peter Gerard (USA)
      RenaissanceRe Invitational Junior Gold Cup May 07 - May 11
      Royal Bermuda Yacht Club
      BER
      Protest Committee Clifford Black (USA)
      • Phil Pape (USA)
      2019 RVYC Spring Dinghy Regatta May 04 - May 05
      Royal Victoria Yacht Club
      CAN
      Protest Committee Michael Turner (CAN)
      • David Cramb (CAN)
      • Laura Dalley (CAN)
      Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Learn more