Event Date Host Type Judges Notice Board
2021
US Sailing’s Chubb U.S. Junior Sailing Championships Area G Championship Jul 10 - Jul 11
San Francisco Yacht Club
USA
National Jury Donald Wieneke (USA)
  • Craig Daniels (USA)
  • Rob Overton (USA)
ABYC Club Racing Jul 09 - Oct 03
Ashbridge's Bay Yacht Club
CAN
Protest Committee Drew Robertson (CAN)
  • David Bruyea (CAN)
  • Petra Fischer (CAN)
  • Roger Harris (CAN)
  • Wendy Loat (CAN)
Cyprus National Championship BicTechno & Laser 4.7 Jul 09 - Jul 11
Cyprus Sailing Federation
CYP
Protest Committee Socrates Jordanou (CYP)
    ILCA Masters Nationals 2021 Jul 09 - Jul 11
    Pevensey Bay Sailing Club
    GBR
    National Jury
    • Craig Evans (GBR)
    • Matt Fowler
    • Nicholas James (GBR)
    J/70 CUP Malcesine Jul 09 - Jul 11
    Fraglia Vela Malcesine
    ITA
    Protest Committee
    • Egidio Babbi (ITA)
    • Luca Babini (ITA)
    • Fraglia Vela Malcesine (ITA)
    O krále Šumavy Jul 09 - Jul 11
    YC Černá v Pošumaví
    CZE
    Protest Committee Renek Sehnal (CZE)
    • Radim Vasik (CZE)
    US Open Sailing Series--Long Beach Jul 09 - Jul 11
    Alamitos Bay YC / Long Beach YC
    USA
    Protest Committee K Hawkins (USA)
    • Karen Butler (USA)
    • Colleen Cooke (USA)
    • Jane Hartley (USA)
    • Tim Hohmann (USA)
    • Kim Kymlicka (USA)
    • Steve Schupak (USA)
    • Charles Tripp (USA)
    • Ron Wood (USA)
    Campionato Italiano Snipe 2021 Jul 08 - Jul 11
    Lega navale di Anzio
    ITA
    Protest Committee Francesco Paolo Lapenna (ITA)
      2021 KiteFoil World Series Act 1 - Gizzeria Jul 07 - Jul 11
      Circolo Velico Hang Loose
      ITA
      Protest Committee Marina Psychogyiou (GRE)
      • Paco Quinonero (ESP)
      • Luca Supplizi (ITA)
      Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Laser 4,7 Jul 06 - Jul 10
      Ναυτικος Ομιλος Κατερινης
      GRE
      Protest Committee Stavros Kouris (GRE)
      • Nikoletta Deligianni (GRE)
      • Konstantinos Keramidas (GRE)
      • Takis Nikiforidis (GRE)
      • Stavros Smirlis (GRE)
      2020 Gill Queensland Youth Week & F11 State Titles Jul 04 - Jul 05
      Royal Queensland Yacht Squadron
      AUS
      Protest Committee Nev Willis (AUS)
      • Mark Gallagher (AUS)
      • David Irvine (AUS)
      • Greg Kemp (AUS)
      • Jan Kemp (AUS)
      • Michael O'Neill (AUS)
      2021 Tempest World Championship Jul 04 - Jul 09
      Circolo Vela Torbole
      ITA
      International Jury Henry Sleutel (NED)
      • Giuseppe D'amico (ITA)
      • Yannis Kleidonas (GRE)
      • Tito Morosetti (ITA)
      • Claudio Reynaud (SUI)
      CHEUGO CUP 2021 Jul 04 - Jul 10
      C. N. Lavagna - C. N. Rapallo
      ITA
      Protest Committee Eugenio Torre (ITA)
      • Ettore Armaleo (ITA)
      • Giorgio Bardi (AUS)
      • Lilia Cuneo
      • Liliana De Negri (ITA)
      • circolo nautico Rapallo (ITA)
      • Roberto Vezzoli (ITA)
      Regata delle Isole e delle Rose Jul 04
      Circolo nautico Brenzone
      ITA
      Protest Committee Pietro Benamati (ITA)
      • Paola Angeli (ITA)
      • Roberto Girardi (ITA)
      • Raffaele Valsecchi (ITA)
      Trofeo Città di Rimini Jul 04
      Club Nautico Rimini - Circolo Velico Riminese - Rimini Yacht Club - Lega Navale italiana - circolo velico punto vela bellariva - circolo velico torre pedrera - circolo velico fossa dei mulini
      ITA
      National Jury
      • Elio Angelini (ITA)
      2021年 国際スナイプ級 関西選手権大会 Jul 03 - Jul 04
      JPN
      Protest Committee Masahiro Yoshimoto (JPN)
      • Marina Ishikawa (JPN)
      • Azusa Ito (JPN)
      • Rina Itoh (JPN)
      • Satako Nakano (JPN)
      • Sengoku Yuji (JPN)
      29er Irish Nationals 2021 Jul 03 - Jul 04
      Royal Cork Yacht Club
      IRL
      Protest Committee
      • Cian Jones (IRL)
      2a Selezione Optimist - I Zona Jul 03 - Jul 04
      CN Andora
      ITA
      Protest Committee Claudio Uras (ITA)
      • Alessandra Barberis (ITA)
      • Emanuele Berta (ITA)
      • Enrico Pilla (ITA)
      2^ Selezione Zonale-Campionato Nazionale Coppa del Presidente-Coppa Primavela-Coppa Cadetti Jul 03 - Jul 04
      Circolo Velico Marsala ASD
      ITA
      Protest Committee
      • Luca Carrubba (ITA)
      • Carmelo Genovese (ITA)
      • Ignazio florio Pipitone (ITA)
      2° Selezione Zonale Optimist (II zona) Jul 03 - Jul 04
      Comp. della Vela Principato di Piombino ASD
      ITA
      Protest Committee Riccardo Cosimi (ITA)
      • Valentina Anguillesi (ITA)
      • Matteo Chimenti (ITA)
      • Bruno Iazzetta (ITA)
      • Riccardo Incerti Vecchi (ITA)
      • Giuseppe Lallai (ITA)
      2^ selezione zonale Optimist VI Zona FIV Jul 03 - Jul 04
      Made in Med Sailing
      ITA
      Protest Committee
      • Valentina Colella (ITA)
      • Luca Spagnolo (ITA)
      3ª Prova do Campeonato Regional de Vela Ligeira 2021 Jul 03 - Jul 04
      Associação Naval de Lisboa
      POR
      Protest Committee
      • Antonio Mata (POR)
      48. Memorijal kapetana Marka i Joza Ivanovića i 14. SPINEL Kup Jul 03 - Jul 04
      JK Lahor
      MNE
      Protest Committee
      • Filip Petricevic (MNE)
      • Radivoje Popovic (MNE)
      49er, 49erFX and Nacra17 Junior World Championships Jul 03 - Jul 11
      Polish Yachting Association
      POL
      International Jury Manuel Santos e Silva (POR)
      • Ilca Heinrich (GER)
      • Heiko Thoelmann (GER)
      • Marcin Urbański (POL)
      • Michalina Wróblewska (POL)
      IV Regata Nazionale 470 - Ranking FIV 2021 Jul 03 - Jul 04
      Yacht Club Imperia
      ITA
      Protest Committee
      • Valeria Betti (ITA)
      • Luigi Massa (ITA)
      • Salvatore Rollin (ITA)
      Krčka regata 2021 Jul 03 - Jul 04
      JK Plav, Krk
      CRO
      Protest Committee Darko Stašić (CRO)
      • Natasa Golja (CRO)
      • Bartol Hodanic (CRO)
      • Lovro Iussich (CRO)
      Narc Trophy 2021 Jul 03 - Jul 04
      Società Nautica Laguna
      ITA
      Protest Committee Fabio Bassan (ITA)
      • Giusy Cusumano (ITA)
      • Fabio Furlani (ITA)
      • Stefano La Bella (ITA)
      • Dario Motz (ITA)
      Optimist Gold Fleet Qualifier - July 2021 Jul 03 - Jul 04
      Singapore Sailing Federation (SSF)
      SGP
      Protest Committee Jerrold Ng (SGP)
        Optimist II Selezione Zonale Trofeo Cian Jul 03 - Jul 04
        Lega Navale Italiana Sez. Napoli
        ITA
        Protest Committee Michele Sorrenti (ITA)
        • Marco Affinito (ITA)
        • Carlo Coppola (ITA)
        • Francesco Coraggio (ITA)
        • Giacomo De Falco (ITA)
        • Monica Di Franco (ITA)
        • Adele Gagliardi (ITA)
        • Maurizio Iovino (ITA)
        • Roberto Miraglia (ITA)
        • Roberto Spagnolo (ITA)
        • Ernesto Tedeschi (ITA)
        Provident Optimist Leinster Championships Jul 03 - Jul 04
        Howth Yacht Club
        IRL
        Protest Committee Emmet Dalton (IRL)
        • Fergus Flood (IRL)
        • Derek Moynan (IRL)
        • Ian Venner (IRL)
        Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Learn more