Event Date Host Type Judges Notice Board
2021
4° Tappa Campionato 470 VII zona Sep 19
Circolo Velico Kaucana
ITA
Protest Committee
  • Luca Salvo (ITA)
RCYC 2021 Leagues Protest Committee Sep 19 - Dec 31
Royal Cork YC
IRL
Protest Committee
  • Alex Barry (IRL)
  • Brian Jones (AUS)
  • Cian Jones (IRL)
  • Michael McCann (IRL)
  • Derek Moynan (IRL)
The 11th International Göran Schildt Regatta Sep 19 - Sep 22
Leros Nautical Club
GRE
Protest Committee
    Trofeo Rari Nantes Pegli 1948 Sep 19
    Rari Nantes Pegli 1948
    ITA
    Protest Committee
      41° Aprilia - Portorose - XXXII° Trofeo Esculapio Sep 18 - Sep 19
      ITA
      National Jury
        42ma Coppa Città di Muggia - 28° Trofeo Pino Suraci Sep 18 - Sep 19
        Circolo della Vela Muggia ASD
        ITA
        Protest Committee Gino Costantini (ITA)
        • Nicoletta Dovi (ITA)
        • Giuseppe Gentile (ITA)
        Agistri 2021 Sep 18 - Sep 19
        IOP-DEI - NAOEFK
        GRE
        Protest Committee Evangelos Polykandriotis (GRE)
          Campeonato Nacional ANC Sep 18 - Sep 19
          Clube Náutico de Almada
          POR
          National Jury Antonio Mata (POR)
            Challenge de Thau Sep 18 - Apr 23
            Clubs du Bassin de Thau ASBB, BTVD, LVM, SNBT, YCM
            FRA
            Protest Committee
            • Bruno Gutierrez (FRA)
            • Jean-Paul Jacques (FRA)
            Coppa Giorgio e Lella Gavino Sep 18 - Sep 19
            Yacht Club Chiavari
            ITA
            National Jury
            • Salvatore De Caro (ITA)
            • Enrico Molini (ITA)
            Grand Prix Ευβοϊκού 2021 Sep 18 - Oct 17
            ΝΑΣΠΟΡ - ΙΟΑ - ΙΟΑΘΑ
            GRE
            Protest Committee
              Harkin Pro-Tech Pumpkin Bowl Opti Weekend Sep 18 - Sep 19
              West Vancouver Yacht Club
              CAN
              Protest Committee
                IV Tappa Circuito Interzonale Open Skiff - Centro Italia Sep 18 - Sep 19
                Tognazzi Marine Village ASD
                ITA
                Protest Committee Paolo Amicarelli (ITA)
                • Stefano Amadei (ITA)
                • Riccardo Cosimi (ITA)
                • Gianluca Fantini (ITA)
                • Giorgia Talucci (ITA)
                • Stefano Venturi (ITA)
                Laser Selezione VII Tappa Campionato Zonale Sep 18 - Sep 19
                Lega Navale Italiana Sez. Napoli
                ITA
                Protest Committee Giacomo De Falco (ITA)
                • Fabio Ambrosanio (ITA)
                • Luisa De Gregorio (ITA)
                • Salvatore Rollin (ITA)
                • Antonio Rutoli (ITA)
                • Michele Sorrenti (ITA)
                Modrý hrozen Sep 18 - Sep 19
                YachtClub Dyje z.s.
                CZE
                Protest Committee Radim Vasik (CZE)
                  Optimist Ulster Championship 2021 Sep 18 - Sep 19
                  East Antrim Boat Club
                  IRL
                  Protest Committee Cxema Pico (IRL)
                  • Emmet Dalton (IRL)
                  • Alexander Walsh (IRL)
                  Protagonist Final Race Sailing Series "Memorial Nicolò Salvà" Sep 18 - Sep 19
                  Circolo Nautico Brenzone
                  ITA
                  Protest Committee
                  • Camilla Baruzzi (ITA)
                  • Carla Malavolta (ITA)
                  • Anna Moretti
                  • Federico Osti (ITA)
                  • Carmelo Paroli (ITA)
                  Settimana Velica Sep 18 - Sep 19
                  Yacht Club Adriaco
                  ITA
                  Protest Committee Fabio Bassan (ITA)
                  • Gianfranco Cardona (ITA)
                  • Giusy Cusumano (ITA)
                  • Andrea Micalli (ITA)
                  ΑΓΩΝΑΣ «εις μνήμη ΠΑΝΟΥ ΣΓΟΥΡΟΥ 2021» Sep 18 - Sep 19
                  ΙΟΠ
                  GRE
                  Protest Committee
                    ΣΕΣΚΛΙ 2021 Sep 18 - Sep 19
                    Α.Σ.Ι.Α.Θ. Ρόδου
                    GRE
                    Protest Committee Yannis Kleidonas (GRE)
                      2021 CORK Fall Regatta 29er, 49er, 49erFX, ILCA 4, 6. 7 and 505 Canadian Championship Sep 17 - Sep 19
                      CORK/Sail Kingston
                      CAN
                      Protest Committee Pat Healy (CAN)
                      • Dale King (CAN)
                      • Hugh Morrin (CAN)
                      • Christopher Walmsley (CAN)
                      Eurocup WASPZ Sep 17 - Sep 19
                      Marvelia Centro Formazione Vela
                      ITA
                      National Jury
                      • Marco Pantaleoni (ITA)
                      Polish Optimist Dinghy Association International Championship Sep 17 - Sep 19
                      KSW Baltic
                      POL
                      Protest Committee Marta Oledzka (POL)
                      • Juan Coronilla Soto (ESP)
                      • Tomasz Sawukinas (POL)
                      • Michalina Wróblewska (POL)
                      J 70 Türkiye Turu / 3. Ayak - Türkiye Şampiyonası Sep 16 - Sep 19
                      J/70 Türkiye Sınıf Birliği
                      TUR
                      Protest Committee
                      • Ilker Bayindir (TUR)
                      • Durmus Ozdemir (TUR)
                      Puchar Prezesa Grupy Ergo Hestia Mistrzostwa Polski IQFOIL Class Sep 16 - Sep 19
                      POL
                      Protest Committee
                        RoundItaly Genova - Trieste Regatta Sep 16 - Oct 08
                        YCI - SVBG
                        ITA
                        International Jury Willii Gohl (GER)
                        • David Brunskill (GBR)
                        • Giorgio Davanzo (ITA)
                        • Bojan Gale (SLO)
                        • Roberta Rocca (ITA)
                        • Gordon Stredwick (GBR)
                        2021 KiteFoil World Series Act 2 - Traunsee Sep 15 - Sep 19
                        Segelclub Ebensee
                        AUT
                        Protest Committee Marina Psychogyiou (GRE)
                        • jean-Luc Michon (FRA)
                        • Aleksander Prusinski (POL)
                        2021 Rolex Big Boat Series Sep 15 - Sep 19
                        StFYC
                        USA
                        Protest Committee Grant Baldwin (USA)
                        • Steve Holmstrom (USA)
                        • Francisco Jauregui (MEX)
                        • Danielle Lawson (USA)
                        • Bruce Martinson (USA)
                        • Thomas Rinda (USA)
                        49er, 49erFX and Nacra17 European Championships 2021 Sep 14 - Sep 19
                        Nautical Club Thessaloniki
                        GRE
                        International Jury Jon Napier (GBR)
                        • Nikoletta Deligianni (GRE)
                        • Ilca Heinrich (GER)
                        • Yannis Kleidonas (GRE)
                        • Yoann Peronneau (FRA)
                        • Vasilios Pigadas (GRE)
                        DART18 - Alpen Cup & German Open 2021 Sep 13 - Sep 18
                        Circolo Vela Arco
                        ITA
                        Protest Committee
                        • Paola Angeli (ITA)
                        • Paolo Ceschini (ITA)
                        • Roberto Girardi (ITA)
                        Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Learn more