Event Date Host Type Judges Notice Board
2021
J/70 CUP Rimini Jun 11 - Jun 13
Yacht Club Rimini
ITA
Protest Committee
  • Egidio Babbi (ITA)
  • Luca Babini (ITA)
  • Yacht Club Rimini (ITA)
OPEN SKIFF Regata Nazionale Jun 11 - Jun 13
Circolo Vela Arco
ITA
Protest Committee
  • Stefano Amadei (ITA)
  • Dario Caroti (ITA)
  • Davide Dalla Rosa (GBR)
  • Ambrogio Giuseppe (ITA)
  • Antonio Micillo (ITA)
  • Carmelo Paroli (ITA)
  • Luca Supplizi (ITA)
Puchar Prezydenta Sopotu Jun 11 - Jun 13
SKŻ Ergo Hestia Sopot
POL
Protest Committee Ewa Jodlowska (POL)
  • Piotr Oleksiak (POL)
Trofeo Isole Dello Stagnone Vela Latina Jun 11 - Jun 12
Circolo Velico Marsala ASD
ITA
Protest Committee
    Lupo Cup 420 Jun 10 - Jun 13
    Circolo vela Torbole
    ITA
    Protest Committee Ulrich Fischer (GER)
    • Paolo Ceschini (ITA)
    • Walter D’Auria (ITA)
    • Günter Fossler (AUT)
    • Piergiorgio Salvadori (ITA)
    2021 Under 21 European Championships & Open European Trophy Jun 09 - Jun 16
    The Yacht Club Delfin & EurIlca
    MNE
    International Jury Heiko Thoelmann (GER)
    • Tatiana Ermakova (RUS)
    • jean-Luc Michon (FRA)
    • Filip Petricevic (MNE)
    • Radivoje Popovic (MNE)
    • Uros Zvan (SLO)
    Πανελλήνια Πρόκριση Εθνικών Ομάδων Optimist & Laser 4.7 Jun 09 - Jun 13
    Ολυμπιακός ΣΦΠ
    GRE
    Protest Committee Costas Tsantilis (GRE)
    • Anastasios Fotis (GRE)
    • Yannis Kleidonas (GRE)
    • Nikolaos Panageas (GRE)
    • John Papaspirou (GRE)
    • Christos Theodosis (GRE)
    Youth Centenary Regatta Jun 07 - Jun 11
    fraglia vela riva
    ITA
    Protest Committee
    • Fabio Bassan (ITA)
    • Anna Benamati (ITA)
    • Ulrich Fischer (GER)
    • Ezio Fonda (ITA)
    • Fiorella Nicolari (ITA)
    • Carmelo Paroli (ITA)
    Cascais 49erFX Championship - Act II Jun 06 - Jun 12
    Clube Naval de Cascais
    POR
    Protest Committee Manuel Santos e Silva (POR)
    • Manuel Ken Gamito (POR)
    • Carla Oliveira (POR)
    • Eurico Teodoro (POR)
    Coppa Tre Porti 2021 Jun 06
    Circolo Velico SML
    ITA
    Protest Committee
      Coppa Uniqua Classe 420 Jun 06 - Jun 08
      Club Nautico Senigallia - Circolo Velico Torrette
      ITA
      Protest Committee Giorgio Davanzo (ITA)
      • Gianfranco Cardona (ITA)
      • Armando Cattaneo (ITA)
      • Club Nautico Senigalia (ITA)
      Interzonale RS Feva Jun 06
      Circolo Nautico Brenzone
      ITA
      Protest Committee
      • Pietro Benamati (ITA)
      • Giuliana Collini (ITA)
      UK Sailmakers Typhoon Series 2021 Jun 06 - Aug 31
      HHYC
      HKG
      Protest Committee
      • Lesley Anderson (HKG)
      • Bridget Chan (HKG)
      • Alain Choi (HKG)
      • David Fan (HKG)
      • Benjamin Harding (HKG)
      • Queenie Ho (HKG)
      • Leon Man (HKG)
      • Felix Ng (HKG)
      • Howie Suen (HKG)
      2021 RVYC One Design Series Jun 05 - Oct 16
      Royal Vancouver Yacht Club
      CAN
      Protest Committee Tom Sitar (CAN)
        29. Velika nagrada grada Zagreba Jun 05 - Jun 06
        YC Zagreb
        CRO
        Protest Committee Miroslav Bjelajac (CRO)
        • Vesna Borelli
        • Aljosa Gatin (CRO)
        • Vilim Nakrst (CRO)
        2ª PAN 420 Jun 05 - Jun 06
        Clube Naval de Sesimbra
        POR
        Protest Committee Eurico Teodoro (POR)
        • Lopo Pizarro (POR)
        40. Primorska regata 2021 Jun 05 - Jun 06
        Jedriličarski klub 3.MAJ Rijeka
        CRO
        Protest Committee Drazen Zdelarec (CRO)
          72. Istarska regata 2021. Jun 05 - May 06
          JK Uljanik Pula
          CRO
          Protest Committee Walter Stemberger (CRO)
          • Petra Kliba (CRO)
          Cal Race Week Jun 05 - Jun 06
          California Yacht Club
          USA
          Protest Committee Suzanne Boone (USA)
          • Rory Mach (USA)
          • Peggy Powers (USA)
          • Greg Rutter (USA)
          • Susan Service (USA)
          • Bill Stump (USA)
          • Mark Townsend (USA)
          Campionato del Tigullio - 1° giornata Jun 05
          Circolo Velico SML
          ITA
          Protest Committee
            Due Giorni Ledro Team Race - Selezione zonale a squadre Jun 05 - Jun 06
            AVL Ledro
            ITA
            Umpire Panel Elisa D'Ippolito (ITA)
            • Federico Osti (ITA)
            • Giulio Piccialli (ITA)
            • Antonio Rutoli (ITA)
            Ekipno DP Optimist 2021 Jun 05 - Jun 06
            BD Ranca Ptuj
            SLO
            Protest Committee
            • Franco Battistin (CRO)
            • Gorazd Dimnik (SLO)
            • Zdenko Medved (SLO)
            • Stanko Uzmah (SLO)
            FIFE Cup Jun 05 - Jun 06
            YC CERE
            CZE
            Protest Committee Václav Brabec (CZE)
            • Marek Pavlovský (CZE)
            Gavitello d'Argento 2021 Jun 05 - Jun 06
            Yacht Club Punta Ala
            ITA
            Protest Committee Bruno Tamburini (ITA)
            • Marcello Montis (ITA)
            • Silvio Zuccotti (ITA)
            Idrija CUP 2021 Jun 05
            Navtični klub Merkur Idrija
            SLO
            National Jury Heiko Thoelmann (GER)
            • Merkur Idrija (SLO)
            • Marko Kete (SLO)
            • jean-Luc Michon (FRA)
            • Stanko Uzmah (SLO)
            • Uros Zvan (SLO)
            Regata Nazionale Classe 4000 Jun 05 - Jun 06
            Gruppo Vela LNI Follonica
            ITA
            Protest Committee
            • Dario Caroti (ITA)
            • Paola Colombara (ITA)
            • Salvatore de Caro (ITA)
            • Bruno Gutierrez (FRA)
            • Fausto Meciani (ITA)
            • Fabrizio Menghetti
            • Bruno Tamburini (ITA)
            • Giuseppe Tezel (ITA)
            RS Aero 2021 Open Jun 05 - Jun 06
            Circolo Vela Arco
            ITA
            Protest Committee
            • Antonio Micillo (ITA)
            Selezione Zonale a Squadre Optimist - I Zona - 2021 Jun 05 - Jun 06
            CN ILVA
            ITA
            Umpire Panel Enrico Pilla (ITA)
            • Riccardo Antoni (ITA)
            • Maurizio Buscemi (ITA)
            • Alessio Chiaramonte (ITA)
            • Roberto Goinavi (ITA)
            • Marta Pardini (ITA)
            • Alessandro Pezzoli (ITA)
            • Francesca Quercini (ITA)
            • Francesco Tanda (ITA)
            • Claudio Uras (ITA)
            Trofeo Marinas Narc Jun 05 - Jun 06
            Y.C. Hannibal
            ITA
            Protest Committee Fabio Furlani (ITA)
            • Fabio Bassan (ITA)
            • Stefano La Bella (ITA)
            xix trofeo città di jesolo Jun 05 - Jun 06
            compagnia della vela
            ITA
            National Jury
            • Vento Uguali nel (ITA)
            Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Learn more