Event Date Host Type Judges Notice Board
2020
Campeonato Argentino de Pamperos Apr 08 - Apr 11
Club de Regatas Chascomus
ARG
National Jury
    Πόρος 2020 Apr 03 - Apr 05
    Ναυταθλητικός Όμιλος Τζιτζιφιών Καλλιθέας
    GRE
    Protest Committee Stavros Kouris (GRE)
      3rd Chief of Air Staff International Open Sailing Championship Apr 01 - Apr 06
      Pakistan Air Force and Pakistan Navy Aquatic Club, Karachi
      PAK
      International Jury Leonard Chin (MAS)
      • Paul Schilizzi (GRE)
      • Teo Wee Lee (SGP)
      San Francisco Cup Mar 28 - Mar 29
      StFYC
      USA
      Umpire Panel Paul Zupan (USA)
      • Danielle Lawson (USA)
      • Bryan McDonald (USA)
      • Greg Meagher (USA)
      • Rob Overton (USA)
      • Mark Townsend (USA)
      Laser Midwinters West Mar 20 - Mar 22
      Alamitos Bay Yacht Club
      USA
      Protest Committee Doug Fredericks (USA)
      • John Busch (USA)
      • Tim Hohmann (USA)
      • Steve Holmstrom (USA)
      • Kim Kymlicka (USA)
      • Charles Tripp (USA)
      • Ron Wood (USA)
      SSF Selection Trials - Optimist Mar 20 - Mar 22
      Singapore Sailing Federation (SSF)
      SGP
      Protest Committee Jerrold Ng (SGP)
        ASAF Asian Sailing Championships 2020 Mar 15 - Mar 21
        Abu Dhabi Sailing and Yacht Club
        UAE
        International Jury
        • David Campbell-James (GBR)
        • Leonard Chin (MAS)
        • Pauline Den Burger (NED)
        • Mohamed Zanzoul (MAR)
        Spring One Design Mar 14 - Mar 15
        St. Francis Yacht Club
        USA
        Protest Committee Danielle Lawson (USA)
        • Thomas Allard (USA)
        • Doug Nugent (USA)
        • Paul Zupan (USA)
        SSF Selection Trials - Laser 4.7 & 29er Mar 14 - Mar 16
        Singapore Sailing Federation (SSF)
        SGP
        Protest Committee Jerrold Ng (SGP)
          2020 Oceania & Australian Laser Masters Championships Mar 13 - Mar 18
          Royal Geelong Yacht Club
          AUS
          Protest Committee Mark Gallagher (AUS)
          • Malcolm Eaton (AUS)
          • Michael Naughton (AUS)
          USODA Gulf Coast Championships Mar 13 - Mar 15
          Houston Yacht Club
          USA
          National Jury Peter Gerard (USA)
          • Albrecht Goethe (USA)
          • Tony Nunes (USA)
          • Jack Yoes (USA)
          Formula Foil & Formula Windsurfing South American Championships Mar 12 - Mar 15
          Asociacion Argentina de Windsurf
          ARG
          Umpire Panel
            California Dreamin' Series (StFYC Stop) Mar 07 - Mar 08
            St. Francis Yacht Club
            USA
            Umpire Panel K Hawkins (USA)
            • Grant Baldwin (USA)
            • John Christman (USA)
            • Craig Daniels (USA)
            • Jared Hickman (USA)
            • Kim Kymlicka (USA)
            • Greg Meagher (USA)
            • Paul Zupan (USA)
            SSF Selection Trials - T293, T293 Plus & Laser Radial Mar 07 - Mar 08
            Singapore Sailing Federation (SSF)
            SGP
            Protest Committee Jerrold Ng (SGP)
              ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΕΥΒΟΪΚΟΥ Α' φάση Mar 07 - Mar 08
              Ναυταθλητικός Όμιλος Αρτέμιδος - Σπάτων
              GRE
              Protest Committee
              • Alina Stratigiou (GRE)
              • Hlias Verginadis (GRE)
              Crikvenička regata 2020. Mar 06 - Mar 08
              JD VAL Crikvenica
              CRO
              Protest Committee
              • Anton Banovac (CRO)
              • Nena Marelic-Iussich (CRO)
              • Tin Matulja (AUS)
              Koper Laser Cup 2020 Mar 06 - Mar 10
              JK Jadro Koper
              SLO
              Protest Committee
              • Marko Ratosa (SLO)
              Slovenian National Judges Seminar Feb 29 - Mar 01
              JK Pirat
              SLO
              Protest Committee Uros Zvan (SLO)
              • Gorazd Dimnik (SLO)
              • Emil Jerkovic (SLO)
              • Jure Jerkovic (SLO)
              • Zvonko Kerzan (SLO)
              • Jernej Krampersek (SLO)
              • Zdenko Medved (SLO)
              • Marko Pejovic (SLO)
              • Stanko Uzmah (SLO)
              • Tomaž Virnik (SLO)
              ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΒΟΡΕΙΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ 2020 Feb 29 - Mar 02
              N.C. THESSALONIKI
              GRE
              Protest Committee Yannis Kleidonas (GRE)
              • Danai Antonopoulou (GRE)
              • Myrto Antonopoulou (GRE)
              • Athanasios Papantoniou (GRE)
              • Vasilios Pigadas (GRE)
              Περιφερειακό Πρωτάθλημα Δυτικής Ελλάδας και Ιονίων Νήσων 2020 Feb 29 - Mar 02
              Corfu Sailing Club, NAOK ,NOBI
              GRE
              Protest Committee Costas Tsantilis (GRE)
              • Christos Theodosis (GRE)
              CISC Winter series part C Feb 28 - Mar 01
              Cyprus International Sailing Club
              CYP
              Protest Committee Socrates Jordanou (CYP)
              • Elena Papazoglou (CYP)
              • Ioannis Papazoglou (CYP)
              • Ekaterina Rudakova (CYP)
              SnowKite World Cup Togliatti Feb 26 - Mar 01
              IKA
              RUS
              Protest Committee Yana Dobzhitskaya (RUS)
              • Spyros Krotsis (GRE)
              • Juhani Soini (FIN)
              • Deyanova Anna Vladimirovna (RUS)
              RQYS 2020 Div Yacht Racing Feb 23 - Dec 31
              Royal Queensland Yacht Squadron
              AUS
              Protest Committee Nev Willis (AUS)
              • Christine Bridge (AUS)
              • Mark Gallagher (AUS)
              • Greg Kemp (AUS)
              • Jan Kemp (AUS)
              • Michael O'Neill (AUS)
              RQYS 2020 OTB Racing Feb 23 - Dec 31
              Royal Queensland Yacht Squadron
              AUS
              Protest Committee Nev Willis (AUS)
              • Christine Bridge (AUS)
              • Mark Gallagher (AUS)
              • Greg Kemp (AUS)
              • Jan Kemp (AUS)
              • Michael O'Neill (AUS)
              Meeting Internazionale della Gioventù Feb 22 - Feb 23
              CNAM Alassio
              ITA
              Protest Committee Claudio Uras (ITA)
              • Silvia Amoretti (ITA)
              • Andrea Arasio (ITA)
              BPER Banca Crotone Optimist Int. Carnival Race Feb 21 - Feb 26
              Club Velico Crotone
              ITA
              International Jury
              • Bojan Gale (SLO)
              • Carlos Garcia Motta (ESP)
              • Giuseppe Gentile (ITA)
              • Heiko Thoelmann (GER)
              The Carnival Race 2020 Feb 20 - Feb 23
              Yacht Club Sanremo
              ITA
              Protest Committee
              • Alessandra Barberis (ITA)
              • Mario Lupinelli (ITA)
              • Fulvio Parodi (ITA)
              • Alessandro Pezzoli (ITA)
              21st City day Regatta 2020 Feb 14 - Feb 16
              Kianabalu Yacht Club
              MAS
              Protest Committee
                Alassio Dragon Trophy 2020 Feb 14 - Feb 16
                CNAM ALASSIO
                ITA
                Protest Committee
                  Abu Dhabi Kitesurf Open 2020 Feb 12 - Feb 15
                  Abu Dhabi Sailing & Yacht Club and Emirates Kitesurfing Association
                  UAE
                  International Jury Ewa Jodlowska (POL)
                  • Anas Aalkharbootly (UAE)
                  • Marina Psychogyiou (GRE)
                  Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Learn more