Event Date Host Type Judges Notice Board
2021
Europa Cup Slovenia May 28 - May 30
JK Jadro Koper
SLO
Protest Committee Neven Baran (CRO)
  • Giuseppe Gentile (ITA)
  • Marko Ratosa (SLO)
Troféu D. Pedro V 2021 May 28 - May 30
Associação Naval de Lisboa
POR
Protest Committee
    XXVI HM King Juan Carlos Trophy May 28 - May 30
    Clube Naval de Cascais
    POR
    Protest Committee Manuel Ken Gamito (POR)
    • Fernando Amaral (POR)
    • Antonio Mata (POR)
    Campeonato de Canarias de Optimist 2021 May 27 - May 29
    Federación Canaria de Vela
    ESP
    Protest Committee
      Prova de Apuramento Nacional ILCA LASER May 27 - May 30
      Clube de Vela de Viana da Castelo
      POR
      National Jury Luis Verissimo (POR)
      • Antonio Azevedo Coutinho (POR)
      • Anabela Cruz (POR)
      • João Marques (POR)
      • Mário Pena (POR)
      • António Vianez (POR)
      Sélective Épreuve Internationales 420 May 27 - May 30
      Yacht Club de la Grande Motte
      FRA
      Protest Committee Paul Bastard (FRA)
      • Bruno Gutierrez (FRA)
      Περιφερειακό Πρωτάθλημα Δυτικής Ελλάδος & Ιονίων Νήσων 2021 May 27 - May 30
      ΝΑΥΤΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΝΙΤΣΑΣ
      GRE
      Protest Committee Yannis Kleidonas (GRE)
      • Vasilios Pigadas (GRE)
      • Evangelos Polykandriotis (GRE)
      Περιφερειακό Πρωτάθλημα Κεντρικής Ελλάδος 2021 May 27 - May 30
      ΝΑΥΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΛΟΥ KAI ΑΡΓΟΝΑΥΤΕΣ
      GRE
      National Jury Takis Nikiforidis (GRE)
      • Nikoletta Deligianni (GRE)
      • Athanasios Papantoniou (GRE)
      Περιφερειακό Πρωτάθλημα Νήσων Αιγαίου και Κρήτης Optimist - Laser 4.7 2021 May 27 - May 30
      ΝΑΥΤΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΕΙΡΗΝΗΣ ΦΙΛΙΑΣ
      GRE
      Protest Committee Anastasios Fotis (GRE)
      • Nikolaos Panageas (GRE)
      • John Papaspirou (GRE)
      • Stavros Smirlis (GRE)
      Sunset Series May 26 - Sep 08
      California Yacht Club
      USA
      Protest Committee Rory Mach (USA)
      • Suzanne Boone (USA)
      • Peter Glick (USA)
      • Peggy Powers (USA)
      • Greg Rutter (USA)
      • Susan Service (USA)
      • Bill Stump (USA)
      Περιφερειακό Πρωτάθλημα Αθηνών LASER 4.7 2021 May 26 - May 30
      ΝΑΥΤΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΕΙΡΗΝΗΣ ΦΙΛΙΑΣ
      GRE
      Protest Committee Anastasios Fotis (GRE)
      • Nikolaos Panageas (GRE)
      • John Papaspirou (GRE)
      • Stavros Smirlis (GRE)
      Star European Championship 2021 May 24 - May 29
      SC Mornar
      CRO
      International Jury Hans Vengberg (DEN)
      • Marin Kustic (CRO)
      • Peter Möckl (GER)
      • Bo Samuelsson (SWE)
      • Uros Zvan (SLO)
      3 Selezione Zonale Laser May 23
      CIRCOLO VELICO REGGIO Ssd
      ITA
      Protest Committee
        Olympiako Trigono Kallitheas 2021 - SEANATK May 23 - May 29
        SEANATK
        GRE
        Protest Committee Christos Theodosis (GRE)
          Regata zonale Laser May 23
          Circolo Velico Reggio
          ITA
          National Jury
          • Domenico Pugliatti (ITA)
          Selezione Zonale Nazionale Laser 2021 May 23
          Acquafresaca Sport Center ASD
          ITA
          Protest Committee Vangelista Gianluca (ITA)
          • Bruno Bottacini (ITA)
          • Roberto Girardi (ITA)
          11th Athens Trophy 2021 May 22 - May 23
          Hellenic Offshore Racing Club
          GRE
          Protest Committee
            Cascais SB20 Spring Cup May 22 - May 23
            Clube Naval de Cascais
            POR
            Protest Committee Manuel Santos e Silva (POR)
            • Fernando Amaral (POR)
            • Manuel Ken Gamito (POR)
            HHYC Scallywag Foundation Open Dinghy Regatta 2021 May 22 - May 23
            Hebe Haven Yacht Club
            HKG
            Protest Committee David Fan (HKG)
            • Lesley Anderson (HKG)
            • Andrew Blank (HKG)
            • Alain Choi (HKG)
            • Benjamin Harding (HKG)
            • Felix Ng (HKG)
            • Howie Suen (HKG)
            • Raymond Wu (HKG)
            J70 Spring Regatta May 22 - May 23
            California Yacht Club
            USA
            Protest Committee Peter Glick (USA)
            • Suzanne Boone (USA)
            • Andy Kopetzky (USA)
            • Rory Mach (USA)
            • Susan Service (USA)
            One Sails Cup May 22 - May 23
            YC Skipper Maribor
            SLO
            Protest Committee Stanko Uzmah (SLO)
            • Gorazd Dimnik (SLO)
            • Marko Kete (SLO)
            • Jure Zbogar (SLO)
            The 4rd Kanto 470 Association Fleet Race in 2021 May 22 - May 23
            Kanto 470 Association
            JPN
            Protest Committee
              WindLaser 2021 May 22 - May 23
              Centro Nautico Vadese WIND
              ITA
              Protest Committee Claudio Uras (ITA)
              • Emanuele Berta (ITA)
              • Emanuela Matturri (ITA)
              • Paola Misurale (ITA)
              • Gaetano Natali (ITA)
              33 Coppa Magna Grecia May 21 - May 23
              Lega Navale Italiana - Sezione di Tricase
              ITA
              Protest Committee
              • Giovanni Colucci (ITA)
              Bombola d'Oro - Trofeo SIAD May 21 - May 23
              Yacht Club Italiano
              ITA
              Protest Committee Eugenio Torre (ITA)
              • Marco Cimarosti (ITA)
              • Salvatore de Caro (ITA)
              • Enrico Pilla (ITA)
              Campionato Italiano Melges 24 Tour Act2 May 21 - May 23
              Circolo della Vela Talamone ASD
              ITA
              National Jury Giuseppe D'amico (ITA)
              • Dario Caroti (ITA)
              • Matteo Chimenti (ITA)
              • Gabriella Gabbrielli (ITA)
              • Giuseppe Lallai (ITA)
              • Giuseppe Noia (ITA)
              • Roberto Polidoro (ITA)
              • Riccardo Savorani (ITA)
              • Angelo Trusiani
              Opatija Spring Optimist Cup May 21 - May 23
              JK OPATIJA Opatija, Croatia
              CRO
              International Jury Miroslav Bjelajac (CRO)
              • Giorgio Davanzo (ITA)
              • Giuseppe Gentile (ITA)
              • Benno Loske (GER)
              • Mario Šikić (CRO)
              • Nigel Vick (GBR)
              Spring Fest May 21 - May 23
              St.FYC
              USA
              Protest Committee Danielle Lawson (USA)
              • Thomas Allard (USA)
              • Thomas Allard (USA)
              • Paul Zupan (USA)
              Tappa South Europe Summer Circuit Snipe May 21 - May 23
              Circolo Vela Torbole
              ITA
              Protest Committee
              • Paolo Ceschini (ITA)
              • Giulia Grosselli (ITA)
              • Carla Malavolta (ITA)
              • Carmelo Paroli (ITA)
              • Piergiorgio Salvadori (ITA)
              AGISTRI 2021 May 20 - May 22
              Nautical Club of Amfithea
              GRE
              Protest Committee
                Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Learn more