Event Date Host Type Judges Notice Board
2022
J/24 関東フリートSpring Regatta May 21 - May 22
日本J/24クラス協会
JPN
Protest Committee Ito Hirotaka (JPN)
  • Masayoshi Mizoguchi (JPN)
La 100 di Montecristo May 21 - May 22
Circolo Nautico San Vincenzo
ITA
Protest Committee
  • Claudio Bagnoli (ITA)
  • Marcello Montis (ITA)
  • Luca Placido (ITA)
  • Silvio Zuccotti (ITA)
Lake Erie Intercollegiate Offshore Regatta May 21 - May 22
North Cape Yacht Club
USA
Protest Committee
  • Brent OKeeffe (USA)
One Sails Cup 2022 May 21 - May 22
YC Skipper Maribor
SLO
Protest Committee Stanko Uzmah (SLO)
  • Marko Kete (SLO)
  • Jernej Krampersek (SLO)
PRIMA PROVA CAMPIONATO LIGURE classe 420 Regata zonale classe RS FEVA May 21 - May 22
Club Nautico San Bartolomeo al Mare
ITA
National Jury
  • Alessandra Barberis (ITA)
  • Gianfranco Lacqua (ITA)
  • Alberto Mellano (ITA)
Regata Nazionale Master ILCA May 21 - May 22
Yacht Club Bracciano Est (YCBE)
ITA
Protest Committee Paolo Amicarelli (ITA)
  • Giorgio Bailo (ITA)
  • Andrea Mauro (ITA)
The 470 Class Kanto Championships Qualifier 2022 May 21 - May 22
Kanto 470 Association
JPN
Protest Committee Noboru Maesono (JPN)
  • Takahiro Nakamura (JPN)
  • Masaru Watanabe (JPN)
  • Masahiro Yoshimoto (JPN)
Velká cena YC Dyje May 21 - May 22
YachtClub Dyje z.s.
CZE
Protest Committee Radim Vasik (CZE)
  • Lukas Vavrla (CZE)
XX Trofeo Città di Jesolo May 21 - May 22
Compagnia della Vela
ITA
National Jury
    Όρτσα-Πρίμα May 21 - May 22
    Ιστιοπλοϊκός Όμιλος Πατρών
    GRE
    Protest Committee
      34a Coppa Magna Grecia May 20 - May 22
      lega navale italiana tricase
      ITA
      Protest Committee Giovanni Colucci (ITA)
      • Moretti Vito (ITA)
      470, 49er and NACRA 17 Senior Open Championship 2022 May 20 - May 24
      INWTC (Mbi)
      IND
      International Jury Ilker Bayindir (TUR)
      • Leonard S Chin (MAS)
      • Satish Kumar Kanwar (IND)
      • Soma Pillai (IND)
      • Mark Pryke (AUS)
      • Ananya Siwatch (IND)
      • Aman Vyas (IND)
      Bombola d'Oro - Trofeo SIAD May 20 - May 22
      Yacht Club Italiano
      ITA
      Protest Committee Eugenio Torre (ITA)
      • Ettore Armaleo (ITA)
      • Emanuele Belgrano (ITA)
      • Gianluca Brambati (ITA)
      • Lilia Cuneo
      • Salvatore De Caro (ITA)
      • Massimo Dinale (ITA)
      • Alberto Frulloni (ITA)
      • Belgrano Gianni Andrea (ITA)
      • Henriette Majnoni d'Intignano Peona (ITA)
      • Roberta Rocca (ITA)
      Campionato italiano assoluto minialtura - gentlemen's cup May 20 - May 22
      circolo vela gargnano
      ITA
      Protest Committee
      • Andrea Moronato (ITA)
      Campionato Italiano Soling - Regata Nazionale 5.50SI May 20 - May 22
      Circolo Vela Bellano
      ITA
      National Jury Fernando Del Parigi (ITA)
      • Emilia Barbieri (ITA)
      • Gianfranco Frizzarin (ITA)
      • Roberto Tommasi (ITA)
      Italian J70 Cup - Alassio May 20 - May 22
      CNAM Alassio
      ITA
      Protest Committee Alessandro Pezzoli (ITA)
      • Giulia Albuzio (ITA)
      • Egidio Babbi (ITA)
      • Luca Babini (ITA)
      • Roberto Goinavi (ITA)
      • Andrea Olivi (ITA)
      • Fulvio Parodi (ITA)
      • Enrico Pilla (ITA)
      • Fabio Sassi (ITA)
      Otvoreno Prvenstvo Hrvatske ILCA 6 May 20 - May 22
      JSPGZ Jedrilicarsko drustvo VAL Crikvenica
      CRO
      Protest Committee Darko Stašić (CRO)
      • Bartol Hodanic (CRO)
      • Nena Marelic-Iussich (CRO)
      • Tin Matulja (CRO)
      • Vilim Nakrst (CRO)
      • Mario Šikić (CRO)
      • Drazen Zdelarec (CRO)
      Quarnaro cup May 20 - May 22
      JS PGŽ Galeb Kvarner
      CRO
      Protest Committee Josip Vehovec (CRO)
      • Natasa Golja (CRO)
      • Nena Marelic-Iussich (CRO)
      • Robert Scheidl (CRO)
      • Ted Weidlich (CRO)
      Rikskval optimist 212-22 maj 2022 May 20 - May 21
      Kullavik
      SWE
      Protest Committee
      • Leif Andersson (SWE)
      • Anders Rydlöv (SWE)
      • Gustaf Sevedag (SWE)
      Terza Tappa Trofeo Optisud May 20 - May 22
      Circolo Nautico L'Approdo A.S.D.
      ITA
      National Jury Michelangelo Sgherza (ITA)
      • Stefano Amadei (ITA)
      • Mario Cucciolla (ITA)
      • Francesco De Blasi (ITA)
      • Alessandro Lucente (ITA)
      • Maria Giovanna Natali (ITA)
      • Alessandro Taglino (ITA)
      • Giuseppe Tortorella (ITA)
      Trofeo Yacht Club Parma May 20 - May 21
      Yacht Club Parma
      ITA
      Protest Committee Riccardo Incerti Vecchi (ITA)
      • Alessandra Virdis (ITA)
      Παστρικάκεια 2022 May 20 - May 21
      ΣΝΔ - ΝΟΕ - ΙΟΠ
      GRE
      Protest Committee
      • Michael Mitakis (GRE)
      19 Mayis Atatürk’ü Anma, Gençlik Ve Spor Bayrami Boğaz Kupasi Yat Ve Sportsboat Yarışı May 19
      Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü
      TUR
      Protest Committee Aslan Ozcakir (TUR)
      • Fatih Bakkaloglu (TUR)
      Campeonato Nacional Snipe 2022 May 19 - May 21
      Clube Náutico Tavira
      POR
      National Jury
      • Paulo Baptista (POR)
      • Maria Massapina (POR)
      • Ana Rodrigues (AUS)
      • Paulo Sousa (POR)
      XXXIV Trofeo Marco Rizzotti - International Optimist Class Team Race May 19 - May 22
      Diporto Velico Veneziano e Compagnia della Vela
      ITA
      Umpire Panel Heiko Falch (GER)
      • Arnaud Mante (FRA)
      • Roberta Righetti (ITA)
      2022 OYS Club Racing Season Regatta May 17 - May 31
      Oakville Yacht Squadron
      CAN
      Protest Committee Bill Frenke (CAN)
      • Doug Hawksworth (CAN)
      • Scott Lyons (CAN)
      • Sam Thompson (CAN)
      Finn Gold Cup May 17 - May 21
      Fraglia Vela Malcesine
      ITA
      Protest Committee John Doerr (GBR)
      • Christiane Admiraal (NED)
      • Bojan Gale (SLO)
      • Lucia Ranza (ITA)
      • Mina Stanikic (SRB)
      • Claudio Uras (ITA)
      GNS Séries Interclub Series May 17 - Oct 23
      PCYC - BYC - RStLYC
      CAN
      Protest Committee
      • Bob Andre de la Porte (CAN)
      • Paul Baehr (CAN)
      • Evert Bastet (CAN)
      • Dominique Brault (CAN)
      • David Covo (CAN)
      • Wendy Herron (CAN)
      • Joe Jospe (CAN)
      • Scott Morgan (CAN)
      • Tof Nicoll-Griffith (CAN)
      • Laurent Ricciardi (CAN)
      • Jeremie Tunis (CAN)
      • Alain Vranderick (CAN)
      2022 Formula Kite Youth (U21) and A's Youth Foil World Championships May 16 - May 22
      ITA
      International Jury Jan Stage (DEN)
      • Bruno Ampola (ITA)
      • Pauline Den Burger (NED)
      • Maurizio Iovino (ITA)
      • Anastazja Lewandowska (POL)
      • Marina Psychogyiou (GRE)
      22nd Göcek Spring Race Week Şarik Tara, Youth And Sports Cup May 16 - May 20
      GYC
      TUR
      Protest Committee
      • George Paunov (BUL)
      Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Learn more