Event Date Host Type Judges Notice Board
2021
StFYC Kite Series Apr 22 - Sep 23
StFYC
USA
Protest Committee Paul Zupan (USA)
  • Mays Dickey (USA)
  • Danielle Lawson (USA)
  • Greg Meagher (USA)
17th SAF Yacht Club Regatta (Dinghy) Apr 17 - Apr 18
Singapore Armed Forces Yacht Club (SAFYC)
SGP
Protest Committee Jerrold Ng (SGP)
    Cyprus National Ranking List for Optimist and Laser Radial part A Apr 17 - Apr 18
    Cyprus Sailing Federation
    CYP
    Protest Committee Socrates Jordanou (CYP)
      MAISA qualifiers Apr 17
      St. Mary;s
      USA
      Protest Committee
        Prova de Apuramento Nacional da Classe Snipe Apr 17 - Apr 18
        Clube Naval de Cascais
        POR
        Protest Committee Eurico Teodoro (POR)
        • Fernando Amaral (POR)
        • Jorge Camilo (POR)
        SFYC Resin Regatta Apr 17 - Apr 18
        The San Francisco Yacht Club
        USA
        Protest Committee Donald Wieneke (USA)
        • Danielle Lawson (USA)
        • Rob Overton (USA)
        • Moe Roddy
        • John Siegel (USA)
        USODA Team Trials Apr 17 - Apr 25
        Lakewood Yacht Club
        USA
        Protest Committee Peter Gerard (USA)
        • Don Becker (USA)
        • Clifford Black (USA)
        • David Comeaux (USA)
        • Steve Comen (USA)
        • Mark Foster (USA)
        • Chris Luppens (USA)
        • Tony Nunes (USA)
        • Jeffrey Progelhof (USA)
        • Mark Townsend (USA)
        • Darryl Waskow (USA)
        • Shannon Wood (USA)
        Melges 24 Croatian Sailing Series 2021 Act 1 Apr 16 - Apr 18
        JK Briva
        CRO
        Protest Committee
        • Mirko Ukas (CRO)
        Semana de Vela 200 Años Marina Armada de México Apr 16 - Apr 25
        Club de Yates de Acapulco
        MEX
        Protest Committee Rafael Zarazua (MEX)
        • Simon Zuchowicz (MEX)
        MAISA Qualifiers Apr 15 - Apr 18
        ST Mary's college
        USA
        Protest Committee
        • Jeff Borland (USA)
        • Doc Sullivan (USA)
        Regata Zonale Laser Apr 11
        Fraglia Vela Malcesine
        ITA
        Protest Committee
        • Vangelista Gianluca (ITA)
        • Federico Osti (ITA)
        Trofeo il Maestrale Laser Apr 11
        Circolo Nautico il Maestrale ASD
        ITA
        Protest Committee
          2021 Harken A Class Cat QLD Championships Apr 10 - Apr 11
          Royal Queensland Yacht Squadron
          AUS
          Protest Committee Nev Willis (AUS)
          • Mark Gallagher (AUS)
          • Michael O'Neill (AUS)
          3rd Cascais SB20 Winter Series Apr 10 - Apr 11
          Clube Naval de Cascais
          POR
          Protest Committee Manuel Santos e Silva (POR)
          • Luis Faria (POR)
          FOIL Opatija Cup 2021 Apr 10 - Apr 11
          Jedrilicarski klub OPATIJA Opatija
          CRO
          Protest Committee Mario Šikić (CRO)
            II Tappa Campionato Italiano Open Foil Kiteboarding Apr 10 - Apr 11
            Circolo Velico Pietrabianca
            ITA
            Protest Committee
            • Valentina Anguillesi (ITA)
            • Marco Cerri (ITA)
            • Federico Di Meo (ITA)
            • Agnese Gargiulo
            • Fabrizio Gavazzi
            II° Tappa Optisud Apr 10 - Apr 11
            Circolo Nautico Caposele
            ITA
            Protest Committee Gianni Restano (ITA)
            • Armando Cattaneo (ITA)
            • Mario Lupinelli (ITA)
            • LeonidaI Raho (ITA)
            • Costanzo Villa (ITA)
            Selezione Nazionale - Valida per il campionato zonale IV tappa Apr 10 - Apr 11
            lega navale italia sez. castellammare di stabia
            ITA
            Protest Committee Antonio Rutoli (ITA)
            • Luisa De Gregorio (ITA)
            • Federico Dentale (ITA)
            • Enrico Milano (AUS)
            • Giulio Piccialli (ITA)
            The 2nd Kanto 470 Association Fleet Race in 2021 Apr 10 - Apr 11
            Kanto 470 Association
            JPN
            Protest Committee
              2020 - 20 Laser QLD Championships Apr 08 - Apr 10
              Port Denison Sailing Club
              AUS
              Protest Committee Mark Gallagher (AUS)
              • Ross Chisholm (AUS)
              Otvoreno prvenstvo Hrvatske u ekipnom jedrenju u klasi Optimist (U16) 2021. Apr 05 - Apr 06
              JK Uljanik Pula
              CRO
              National Jury Neven Baran (CRO)
              • Hrvoje Ban (CRO)
              • Franco Battistin (CRO)
              • Petra Kliba (CRO)
              • Walter Stemberger (CRO)
              • Josip Vehovec (CRO)
              West Mersea Yacht Club keelboat Racing Apr 04 - Oct 31
              WMYC/DSC
              GBR
              Protest Committee
                2021 - Erol Meti̇n Erdoğan Kupasi Apr 03 - Apr 04
                Marmaris International Yacht Club
                TUR
                Protest Committee
                • Durmus Ozdemir (TUR)
                2021 Sail Airlie Apr 03 - Apr 05
                Whitsunday Sailing Club
                AUS
                Protest Committee Mark Gallagher (AUS)
                  SingaporeSailing Students Challenge Trophy 2021 Apr 03 - Apr 04
                  National Sailing Centre, Singapore
                  SGP
                  Protest Committee Jerrold Ng (SGP)
                    II Coppa Italia 420 Apr 02 - Apr 05
                    Circolo Nautico Caposele
                    ITA
                    Protest Committee Bruno Tamburini (ITA)
                    • luigi cicala (ITA)
                    • Emanuela Proietti (ITA)
                    • Antonio Rutoli (ITA)
                    • Flaviano Tessitore (ITA)
                    • Costanzo Villa (ITA)
                    Mussanah Open Championship 2021 Apr 01 - Apr 08
                    Oman Sail
                    OMA
                    International Jury Leonard S Chin (MAS)
                    • saleh AL Jabri (OMA)
                    • Ali Ambusaidi (OMA)
                    • Gurvinderpal Julka (IND)
                    • Paul Schilizzi (GRE)
                    • Markus Schwendtner (GRE)
                    Otvoreno prvenstvo Hrvatske u flotnom jedrenju u klasi Optimist (U16) 2021. Mar 30 - Apr 04
                    JK Uljanik Pula
                    CRO
                    National Jury Neven Baran (CRO)
                    • Hrvoje Ban (CRO)
                    • Franco Battistin (CRO)
                    • Walter Stemberger (CRO)
                    • Josip Vehovec (CRO)
                    TROFEO KINDER Mar 30 - Mar 31
                    UNIVELA
                    ITA
                    Protest Committee Letizia Tocchini (ITA)
                    • Marcello Meringolo (ITA)
                    2021 Brisbane Etchells Fleet Champs Mar 27 - Mar 28
                    Royal Queensland Yacht Squadron
                    AUS
                    Protest Committee Nev Willis (AUS)
                    • Mark Gallagher (AUS)
                    • Jan Kemp (AUS)
                    • Michael O'Neill (AUS)
                    Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Learn more