Event Date Host Type Judges Notice Board
2018
J/70 World Championship Sep 22 - Sep 29
Eastern Yacht Club
USA
International Jury Warren Nethercote (CAN)
  • Luca Babini (ITA)
  • Amy Ferreira (USA)
  • Martin Ottenheimer (USA)
  • Leo Reise (CAN)
  • Stephen Wrigley (USA)
  • Paul Zupan (USA)
Sluitingwedstrijden Sep 22 - Sep 23
KWS
NED
Protest Committee Marcel Bult (NED)
    Veľká cena Slovenska / Grand Prix Slovakia Sep 14 - Sep 16
    Slovenský zväz jachtingu, v spolupráci s YC Dynamo, YC Slávia Senec, YC Slávia STU, YC Slovan, YC Tatran
    SVK
    Protest Committee Igor Lehota (SVK)
    • Zuzana Brestovska (SVK)
    • Michal Jancina (AUS)
    • Dana Jancinova (SVK)
    • Martin Mydlík (SVK)
    • Petr Prikryl (CZE)
    • Dusan Vanicky (SVK)
    Rolex Big Boat Series Sep 13 - Sep 16
    St. Francis Yacht Club
    USA
    International Jury Mathias Rebholz (SUI)
    • Jacob Andersen (DEN)
    • John Drayton (USA)
    • Tracy Heritage (AUS)
    • Francisco Jauregui (MEX)
    • Danielle Lawson (USA)
    2018 KiteFoil GoldCup World Series Pingtan Sep 10 - Sep 15
    China Kitesurf Union, CYA, IKA
    CHN
    International Jury Elliot Levy (VEN)
    • Anastazja Lewandowska (POL)
    • Paco Quinonero (ESP)
    Campionato Italiano Doppi Sep 05 - Sep 09
    YCL
    ITA
    Protest Committee Tito Morosetti (ITA)
    • Ezio Fonda (ITA)
    • Antonio Rutoli (ITA)
    • Claudio Uras (ITA)
    Test Sep 03 - Sep 05
    NED
    Protest Committee
      Serie Selectiva Sudamericano Formula Kite Brasil 2018 Sep 01 - Sep 23
      Club Veleros San Isidro
      ARG
      Protest Committee Jose Corvalan (ARG)
        2018 KiteFoil GoldCup World Series Weifang Binhai Aug 31 - Sep 05
        China Kitesurf Union, CYA, IKA
        CHN
        International Jury Elliot Levy (VEN)
        • Anastazja Lewandowska (POL)
        • Paco Quinonero (ESP)
        IOD North American Invitational Aug 31 - Sep 02
        Chester Yacht Club
        CAN
        Protest Committee Paul Zupan (USA)
        • Danielle Lawson (USA)
        • Colin Mann (CAN)
        RS 600 National Championships Aug 23 - Aug 25
        Weymouth and Portland National Sailing Academy
        GBR
        Protest Committee Charlie Watson (GBR)
        • Paul Kimmens (GBR)
        RS Vareo National Championships Aug 23 - Aug 25
        Weymouth and Portland National Sailing Academy
        GBR
        Protest Committee Charlie Watson (GBR)
        • Paul Kimmens (GBR)
        RS 500 World Championships Aug 21 - Aug 25
        Weymouth and Portland National Sailing Academy
        GBR
        Protest Committee Charlie Watson (GBR)
        • David Brunskill (GBR)
        • Paul Kimmens (GBR)
        2018 Asian Games Sailing Competition Aug 20 - Aug 31
        Indonesia 18th Asian Games Organising Committee (INASGOC)
        INA
        International Jury Lynne Beal (CAN)
        • Leonard Chin (MAS)
        • Ben Fels (AUS)
        • Benjamin Harding (HKG)
        • Sungchul Jeong (KOR)
        • Lock Kit (SGP)
        • Gerina Nenggola putri (INA)
        • Jerrold Ng (SGP)
        • Andrus Poksi (EST)
        • Muhammad Ramlan (INA)
        • Yaumi Safirah (INA)
        • Ayako Shima (JPN)
        • Rut Subniran (THA)
        • Masaaki Tanaka (JPN)
        RS 200 National Championships Aug 20 - Aug 24
        Weymouth and Portland National Sailing Academy
        GBR
        Protest Committee Charlie Watson (GBR)
        • David Brunskill (GBR)
        • Paul Kimmens (GBR)
        Snipe European Championship 2018 Aug 20 - Aug 25
        SCIRA Finland / BSF
        FIN
        International Jury Hannes Diefenbach (GER)
        • Mikael Illman (FIN)
        • Robert Owens (GBR)
        • Bo Samuelsson (SWE)
        • Matti Sten (FIN)
        • Keijo Tulomäki (FIN)
        RS 400 European Championships Aug 18 - Aug 22
        Weymouth and Portland National Saiing Academy
        GBR
        Protest Committee Charlie Watson (GBR)
        • David Brunskill (GBR)
        • Paul Kimmens (GBR)
        RS100 European and RS 300 National Championships Aug 16 - Aug 19
        Weymouth and Portland National Sailing Academy
        GBR
        Protest Committee Charlie Watson (GBR)
        • Paul Kimmens (GBR)
        • Bob Wainwright (GBR)
        RS700 European & RS800 National Championships Aug 16 - Aug 19
        Weymouth and Portland National Sailing Academy
        GBR
        Protest Committee Charlie Watson (GBR)
        • Paul Kimmens (GBR)
        2018 ILYA Annual Championship Aug 12 - Aug 19
        Minnetonka Yacht Club
        USA
        Protest Committee John Porter (USA)
        • David Porter (AUS)
        PA Consulting RS Feva European Championships Aug 10 - Aug 15
        WPNSA
        GBR
        International Jury Marina Psychogyiou (GRE)
        • Václav Brabec (CZE)
        • Luis Faria (POR)
        • Barbara Murray (ESP)
        • Charlie Watson (GBR)
        Naples Sabot Junior National Championship Aug 07 - Aug 09
        Long Beach Yacht Club
        USA
        National Jury K Hawkins (USA)
        • Kirk Brown (USA)
        • Doug Fredericks (USA)
        • Kim Kymlicka (USA)
        • Stephen Meyer (USA)
        • Mark Townsend (USA)
        • Christina Van Dyke (USA)
        2018 Techno 293 and Techno Plus World Championships Aug 04 - Aug 11
        Windsurfing Club Rietumkrasts
        LAT
        International Jury Bruno Marques (BRA)
        • SERGEY KUZOVOV (RUS)
        • Anastazja Lewandowska (POL)
        • Albert Rozin (LAT)
        • Albert Rozin (LAT)
        • Leonid Rozin (LAT)
        • Michael Short (GBR)
        • Dusan Vanicky (SVK)
        83ste Sneekweek Aug 04 - Aug 09
        KWS Sneek
        NED
        Protest Committee Marcel Bult (NED)
        • Hettie Adema (NED)
        • Hella Bouma (NED)
        • Chris Burgers (NED)
        • Yvonne Burgers (NED)
        • Geert Geelkerken (NED)
        • Frans Gort (NED)
        • Feike Hylarides (NED)
        • Maria-Louise Kalsbeek (NED)
        • Frank Koornstra (NED)
        • Peter Nannenberg (NED)
        • Bram Pasma (NED)
        RS Games Aero and Tera Aug 04 - Aug 15
        WPNSA
        GBR
        International Jury Marina Psychogyiou (GRE)
        • Václav Brabec (CZE)
        • Luis Faria (POR)
        • Niall McLeod (GBR)
        • Barbara Murray (ESP)
        • Charlie Watson (GBR)
        2018 Laser Pacific Coast Championships Aug 03 - Aug 05
        Columbia Gorge Racing Association
        USA
        Protest Committee Craig Daniels (USA)
        • Jared Hickman (USA)
        • Steven Hood (USA)
        • Bob Lynn (USA)
        • Michael Stainsby (USA)
        Three Mark Fiasco Jul 28
        Southwestern Yacht Club
        USA
        Protest Committee Ian Trotter (USA)
          NK sckakel en NK 30m2 Jul 27 - Jul 29
          KWS Sneek
          NED
          National Jury Marcel Bult (NED)
          • Menno Huisman (NED)
          • Bram Pasma (NED)
          Test Regata Jul 27 - Jul 28
          LNI Milano
          ITA
          Protest Committee Roberto Pedriali (ITA)
            Cadet World Championship 2018 Jul 25 - Aug 03
            German Cadet Class Association & Segelverein Kenterklub Siethen e.V.
            GER
            International Jury
            • Hans Cimutta (GER)
            • Hannes Diefenbach (GER)
            • Gonzalo Heredia (ARG)
            • Nena Marelic-Iussich (CRO)
            Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Learn more