Event Date Host Type Judges Notice Board
2018
test event May 01 - May 05
DIYC
USA
National Jury
  • Judy Hanlon (USA)
Newport to Ensenada International Yacht Race Apr 27 - Apr 29
Newport Ocean Sailing Association
USA
Protest Committee Kim Kymlicka (USA)
  • David Collins (USA)
  • K Hawkins (USA)
  • Graham Kelly (USA)
Pacific Coast Coed Dinghy Championships Apr 27 - Apr 29
University of Hawaii Manoa and Kaneohe Yacht Club
USA
Protest Committee Bryan McDonald (USA)
  • Rob Overton (USA)
  • Paul Zupan (USA)
Wednesday Evening Series Apr 25 - Aug 23
St. FYC
USA
Protest Committee Dick Watts (USA)
  • Mays Dickey (USA)
  • Danielle Lawson (USA)
  • Greg Meagher (USA)
50ème CC EDHEC Apr 21 - Apr 28
CCE
FRA
National Jury
  • Eric Humeau (FRA)
YAI Selection Regatta 2018 Apr 16 - Apr 22
YAI
IND
International Jury Selvam Mookken (SGP)
    Resin Regatta Apr 14 - Apr 15
    SFYC
    USA
    Protest Committee Tom Roberts (USA)
    • Danielle Lawson (USA)
    • Rob Overton (USA)
    The San Francisco Cup Apr 14 - Apr 15
    SFYC
    USA
    Umpire Panel Paul Zupan (USA)
    • Grant Baldwin (USA)
    • Danielle Lawson (USA)
    • Bryan McDonald (USA)
    • Rob Overton (USA)
    • Dick Watts (USA)
    J/Fest Apr 07 - Apr 08
    St. FYC
    USA
    Protest Committee Thomas Allard (USA)
    • Danielle Lawson (USA)
    • Dick Watts (USA)
    Laser 4.7 Youth European Championship 2018 Apr 07 - Apr 14
    IASON Athletic Sailing Club of Rio
    GRE
    International Jury Doug Elder (NZL)
    • gabriel delbart (FRA)
    • Irene Denazi (GRE)
    • Tonny Jensen (NOR)
    • Jean Bernard Luther (SUI)
    • jean-Luc Michon (FRA)
    • Boguslaw Moczorodynski (POL)
    • Boguslaw Moczorodynski (POL)
    • Jerrold Ng (SGP)
    • Markus Schwendtner (GRE)
    • Alina Stratigiou (GRE)
    • Heiko Thoelmann (GER)
    • Marios Zisimatos (GRE)
    SB20 1st Spring Cup Apr 07 - Apr 08
    Clube Naval de Cascais
    POR
    Protest Committee Manuel Ken Gamito (POR)
      Test event to see how it works Apr 01 - Apr 02
      USA
      Protest Committee Robert Lee (USA)
        53ème Semaine Nautique Internationale de Marseille Mar 30 - Apr 02
        Société Nautique de Marseille
        FRA
        Protest Committee Romain Gautier (FRA)
        • Peter Lamass (FRA)
        • Jacques Martin (FRA)
        • Pariat Monique (FRA)
        • Baptiste Verniest (FRA)
        RegattaPRO Knarr & SFBIOD Invitational Mar 24
        Regatta PRO
        USA
        Protest Committee Paul Zupan (USA)
        • Thomas Allard (USA)
        • Danielle Lawson (USA)
        Spring Dinghy Mar 24 - Mar 25
        St Francis Yacht Club
        USA
        Protest Committee Greg Meagher (USA)
        • Danielle Lawson (USA)
        • Justin Oberbauer (USA)
        Trophée Equinoxe 2018 Mar 24 - Mar 25
        Cercle de la Voile de Saint-Quentin-en-Yvelines
        FRA
        Protest Committee Baptiste Verniest (FRA)
          Spring One Design Mar 17 - Mar 18
          St. FYC
          USA
          Protest Committee Danielle Lawson (USA)
          • Greg Meagher (USA)
          • Dick Watts (USA)
          • Paul Zupan (USA)
          2018 Youth Olympic Games Qualification, Asia and Oceania Mar 12 - Mar 18
          International Kiteboarding Association
          THA
          International Jury Marina Psychogyiou (GRE)
          • Simon James (THA)
          • Elliot Levy (VEN)
          St. Maarten Heineken regatta Feb 28 - Mar 04
          St. Maarten yacht club
          Sint Maarten (Dutch part)
          International Jury Margriet Pannevis (NED)
          • Steve Schupak (USA)
          2018 Youth Olympic Games Qualification, Africa and Europe Feb 20 - Feb 25
          International Kiteboarding Association
          MAR
          International Jury Marina Psychogyiou (GRE)
          • Márton Beliczay (HUN)
          • Bruno De Wannemaeker (BEL)
          • David Gosalbez (ESP)
          • Michal Jodlowski (POL)
          Club Judge seminar Feb 17 - Feb 20
          Rochester Yacht Club
          AUS
          National Jury
          • Doc Sullivan (USA)
          Crotone Carnival Race Feb 09 - Feb 13
          Club Velico Crotone
          ITA
          International Jury
          • Heiko Thoelmann (GER)
          Selectivo - San Isidro - YOG Buenos Aires 2018 Feb 05 - Feb 14
          Club Nautico San Isidro
          ARG
          Protest Committee Jose Corvalan (ARG)
            3ª PAR de Optimist Feb 03 - Feb 04
            Clube Naval de Sesimbra
            POR
            Protest Committee Antonio Mata (POR)
              2018 Formula and Raceboard Oceanic and Australian Windsurfer Championships Jan 17 - Jan 20
              The Royal Queensland Yacht Squadron
              AUS
              Protest Committee
              • Mark Gallagher (AUS)
              2018 Youth Olympic Games Qualification, North America & Caribbean - South and Central America Jan 15 - Jan 20
              International Kiteboarding Association
              DOM
              International Jury Marina Psychogyiou (GRE)
              • Márton Beliczay (HUN)
              • Francisco Jauregui (MEX)
              • Elliot Levy (VEN)
              Ronstan 2018 International Finn Australian Championship Jan 15 - Jan 20
              The Royal Queensland Yacht Squadron
              AUS
              Protest Committee
              • Mark Gallagher (AUS)
              • Nev Willis (AUS)
              2018 Australian Youth Championships Jan 11 - Jan 15
              The Royal Queensland Yacht Squadron
              AUS
              International Jury Ewan McEwan (GBR)
              • Mark Dingley (AUS)
              • Howard Elliott (AUS)
              • Mark Gallagher (AUS)
              • Philippe Mazard (FRA)
              • Boguslaw Moczorodynski (POL)
              • Boguslaw Moczorodynski (POL)
              • Nev Willis (AUS)
              2018 Nacra 15 and Nacra 17 National Championships Jan 05 - Jan 09
              Humpybong Yacht Club
              AUS
              Protest Committee Philippe Mazard (FRA)
              • Damien Boldyrew (AUS)
              • Christine Bridge (AUS)
              • Mark Gallagher (AUS)
              • Simon Irving (AUS)
              • Glen Stanaway (AUS)
              • Wayne Thompson (AUS)
              • Nev Willis (AUS)
              Gill 2018 Australian Optimist Championships Jan 04 - Jan 10
              The Royal Queensland Yacht Squadron
              AUS
              National Jury Wayne Thompson (AUS)
              • Damien Boldyrew (AUS)
              • Christine Bridge (AUS)
              • Mark Gallagher (AUS)
              • Simon Irving (AUS)
              • Philippe Mazard (FRA)
              • Glen Stanaway (AUS)
              • Nev Willis (AUS)
              Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Learn more