Event Date Host Type Judges Notice Board
2018
2018 Etchells Queensland State Championships (Pre Worlds) Oct 14 - Oct 16
The Royal Queensland Yacht Squadron
AUS
Protest Committee Nev Willis (AUS)
  • Rosemary Collins (AUS)
  • Mark Gallagher (AUS)
  • David Tallis (AUS)
22. Česká námořní rallye Oct 14 - Oct 19
TPS Centrum s.r.o. + Český svaz jachtingu
CRO
National Jury Dusan Vanicky (SVK)
  • Václav Brabec (CZE)
  • Denis Marinov (CRO)
  • Radim Vasik (CZE)
Jean Schenck Team Race Regatta (2K) Oct 13 - Oct 14
Newport Harbor Yacht Club
USA
Umpire Panel K Hawkins (USA)
  • David Blackman (USA)
  • David Collins (USA)
  • James Hardenbergh (USA)
  • Steve Holmstrom (USA)
  • Glenn Oliver (USA)
Jeonbuk 2018 Korea National Sports Festival - Sailing Oct 12 - Oct 17
Korean Sport & Olympic Committee (KSOC)
KOR
International Jury
  • Leonard S Chin (MAS)
  • Pat Healy (CAN)
  • Sungchul Jeong (KOR)
  • Selvam Mookken (SGP)
  • Katsumi Shibanuma (JPN)
  • Byungho Song (KOR)
H20 Champs Oct 06 - Oct 07
NHYC
USA
Protest Committee
  • John Drayton (USA)
San Diego Olympic Classes Regatta Oct 05 - Oct 07
San Diego Yacht Club
USA
International Jury Don Martin (CAN)
  • Don Becker (USA)
  • William Campbell (USA)
  • Elias Gonzalez (MEX)
  • K Hawkins (USA)
Snipe North American Championship Oct 05 - Oct 08
San Diego Yacht Club
USA
International Jury Don Martin (CAN)
  • Don Becker (USA)
  • Elias Gonzalez (MEX)
  • K Hawkins (USA)
IDM 470 & IDJM 420 2018 Sep 28 - Oct 03
Yachtclub Wismar 61 e.V.
GER
Protest Committee Mathias Rebholz (SUI)
  • Peter Bartmann (GER)
  • Hannes Diefenbach (GER)
  • Christine Guba (GER)
  • Ilca Heinrich (GER)
  • Lisa Steppat (GER)
MČR - Nechranický skluz Sep 28 - Sep 30
Yacht Club CERE
CZE
Protest Committee Radim Vasik (CZE)
  • Lukas Vavrla (CZE)
2018 Fall Dinghy Regatta Sep 22 - Sep 23
Royal Victoria Yacht Club
CAN
Protest Committee Michael Turner (CAN)
    Indiánské léto Sep 22 - Sep 23
    Yacht klub Jestřábí, z.s.
    CZE
    Protest Committee Radim Vasik (CZE)
      J/70 World Championship Sep 22 - Sep 29
      Eastern Yacht Club
      USA
      International Jury Warren Nethercote (CAN)
      • Luca Babini (ITA)
      • Amy Ferreira (USA)
      • Martin Ottenheimer (USA)
      • Leo Reise (CAN)
      • Stephen Wrigley (USA)
      • Paul Zupan (USA)
      Sluitingwedstrijden Sep 22 - Sep 23
      KWS
      NED
      Protest Committee Marcel Bult (NED)
        Veľká cena Slovenska / Grand Prix Slovakia Sep 14 - Sep 16
        Slovenský zväz jachtingu, v spolupráci s YC Dynamo, YC Slávia Senec, YC Slávia STU, YC Slovan, YC Tatran
        SVK
        Protest Committee Igor Lehota (SVK)
        • Marián Babjak (SVK)
        • Milan Boros (SVK)
        • Zuzana Brestovska (SVK)
        • Michal Jancina (AUS)
        • Dana Jancinova (SVK)
        • Martin Mydlík (SVK)
        • Petr Prikryl (CZE)
        • Dusan Vanicky (SVK)
        Rolex Big Boat Series Sep 13 - Sep 16
        St. Francis Yacht Club
        USA
        International Jury Mathias Rebholz (SUI)
        • Jacob Andersen (DEN)
        • John Drayton (USA)
        • Tracy Heritage (AUS)
        • Francisco Jauregui (MEX)
        • Danielle Lawson (USA)
        2018 KiteFoil GoldCup World Series Pingtan Sep 10 - Sep 15
        China Kitesurf Union, CYA, IKA
        CHN
        International Jury Elliot Levy (VEN)
        • Anastazja Lewandowska (POL)
        • Paco Quinonero (ESP)
        Campionato Italiano Doppi Sep 05 - Sep 09
        YCL
        ITA
        Protest Committee Tito Morosetti (ITA)
        • Ezio Fonda (ITA)
        • Antonio Rutoli (ITA)
        • Claudio Uras (ITA)
        Test Sep 03 - Sep 05
        NED
        Protest Committee
          Serie Selectiva Sudamericano Formula Kite Brasil 2018 Sep 01 - Sep 23
          Club Veleros San Isidro
          ARG
          Protest Committee Jose Corvalan (ARG)
            2018 KiteFoil GoldCup World Series Weifang Binhai Aug 31 - Sep 05
            China Kitesurf Union, CYA, IKA
            CHN
            International Jury Elliot Levy (VEN)
            • Anastazja Lewandowska (POL)
            • Paco Quinonero (ESP)
            IOD North American Invitational Aug 31 - Sep 02
            Chester Yacht Club
            CAN
            Protest Committee Paul Zupan (USA)
            • Danielle Lawson (USA)
            • Colin Mann (CAN)
            RS 600 National Championships Aug 23 - Aug 25
            Weymouth and Portland National Sailing Academy
            GBR
            Protest Committee Charlie Watson (GBR)
            • Paul Kimmens (GBR)
            RS Vareo National Championships Aug 23 - Aug 25
            Weymouth and Portland National Sailing Academy
            GBR
            Protest Committee Charlie Watson (GBR)
            • Paul Kimmens (GBR)
            RS 500 World Championships Aug 21 - Aug 25
            Weymouth and Portland National Sailing Academy
            GBR
            Protest Committee Charlie Watson (GBR)
            • David Brunskill (GBR)
            • Paul Kimmens (GBR)
            2018 Asian Games Sailing Competition Aug 20 - Aug 31
            Indonesia 18th Asian Games Organising Committee (INASGOC)
            INA
            International Jury Lynne Beal (CAN)
            • Leonard S Chin (MAS)
            • Ben Fels (AUS)
            • Benjamin Harding (HKG)
            • Sungchul Jeong (KOR)
            • Lock Kit (SGP)
            • Gerina Nenggola putri (INA)
            • Jerrold Ng (SGP)
            • Andrus Poksi (EST)
            • Muhammad Ramlan (INA)
            • Yaumi Safirah (INA)
            • Ayako Shima (JPN)
            • Rut Subniran (THA)
            • Masaaki Tanaka (JPN)
            RS 200 National Championships Aug 20 - Aug 24
            Weymouth and Portland National Sailing Academy
            GBR
            Protest Committee Charlie Watson (GBR)
            • David Brunskill (GBR)
            • Paul Kimmens (GBR)
            Snipe European Championship 2018 Aug 20 - Aug 25
            SCIRA Finland / BSF
            FIN
            International Jury Hannes Diefenbach (GER)
            • Mikael Illman (FIN)
            • Robert Owens (GBR)
            • Bo Samuelsson (SWE)
            • Matti Sten (FIN)
            • Keijo Tulomäki (FIN)
            RS 400 European Championships Aug 18 - Aug 22
            Weymouth and Portland National Saiing Academy
            GBR
            Protest Committee Charlie Watson (GBR)
            • David Brunskill (GBR)
            • Paul Kimmens (GBR)
            RS100 European and RS 300 National Championships Aug 16 - Aug 19
            Weymouth and Portland National Sailing Academy
            GBR
            Protest Committee Charlie Watson (GBR)
            • Paul Kimmens (GBR)
            • Bob Wainwright (GBR)
            RS700 European & RS800 National Championships Aug 16 - Aug 19
            Weymouth and Portland National Sailing Academy
            GBR
            Protest Committee Charlie Watson (GBR)
            • Paul Kimmens (GBR)
            Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Learn more