Event Date Host Type Judges Notice Board
2018
US Sailing Chubb Junior Area G Championship Jul 07
StFYC and SFYC
USA
Protest Committee Rob Overton (USA)
  • Thomas Allard (USA)
  • Paul Zupan (USA)
Atlantic Anniversary Regatta Jul 01 - Aug 04
GER
International Jury Paul Zupan (USA)
  • Didier Greze (FRA)
  • Mufti Kling (GER)
  • Sonia Mayes (GBR)
  • Eckart Reinke (GER)
  • Tom Sheppard (HKG)
  • Michael Short (GBR)
BSDRA Finals Jul 01 - Jul 03
Rutland Sailing Club
GBR
Umpire Panel
    Raceboard World Championship 2018 Jun 25 - Jun 30
    Club de Vela Blanes
    ESP
    International Jury
    • Gonzalo Heredia (ARG)
    • Marina Psychogyiou (GRE)
    • Paco Quinonero (ESP)
    • Markus Schwendtner (GRE)
    • María Virginia Texeira Meloni (ESP)
    Zomerwedstrijden Jun 23 - Jun 24
    KWS Sneek
    NED
    Protest Committee
    • Marcel Bult (NED)
    • Jos Spijkerman (NED)
    • Leo Pieter Stoel (NED)
    2018 Woodies Invitational Jun 22 - Jun 24
    StFYC
    USA
    Protest Committee Betty Sherman (USA)
    • Justin Oberbauer (USA)
    • Dick Watts (USA)
    • Jeff Zarwell (USA)
    Ullman Sails Long Beach Race Week Jun 22 - Jun 24
    Alamitos Bay Yacht Club and Long Beach Yacht Club
    USA
    Protest Committee K Hawkins (USA)
    • Don Becker (USA)
    • Kirk Brown (USA)
    • Karen Butler (USA)
    • Colleen Cooke (USA)
    • Doug Fredericks (USA)
    • Mike Gross (USA)
    • Kim Kymlicka (USA)
    2018 Asian Sailing Championship Jun 18 - Jun 25
    Indonesia Sailing Federation (INASAF)
    INA
    International Jury
    • Ali Ambusaidi (OMA)
    • Leonard S Chin (MAS)
    • Xinzu Gu (CHN)
    • Sungchul Jeong (KOR)
    • Gurvinderpal Julka (IND)
    • Gurvinderpal Julka (IND)
    • Gerina Nenggola putri (INA)
    • Muhammad Ramlan (INA)
    • Yaumi Safirah (INA)
    • Rut Subniran (THA)
    • Tee Suan Tan (SGP)
    • Wee Tee Teo (SGP)
    Kieler Woche 2018 Jun 16 - Jun 24
    Kieler Yacht-Club e.V.
    GER
    International Jury Douglas Sloan (USA)
    • Mike Alison (NZL)
    • Jacob Andersen (DEN)
    • Ron Barak (ISR)
    • Adrian Bauder (SUI)
    • Lance Burger (RSA)
    • Lance Burger (RSA)
    • Hannes Diefenbach (GER)
    • Thorsten Doebbeler (GER)
    • Werner Esswein (GER)
    • Bojan Gale (SLO)
    • Manuel Ken Gamito (POR)
    • Timo Haß (GER)
    • Holger Herburger (GER)
    • Henning Jacobsen (GER)
    • Francisco Jauregui (MEX)
    • Michal Jodlowski (POL)
    • Anastazja Lewandowska (POL)
    • Johannes Liebig (GER)
    • Christina Örtendahl (SWE)
    • Paul Pascoe (AUS)
    • Enrico Pilla (ITA)
    • Rochus Ponn (GER)
    • Mathias Rebholz (SUI)
    • Johan Sjöstrand (SWE)
    • Barbara Stodal (GER)
    • Paul Zupan (USA)
    • Paul Zupan (USA)
    • Yuval Zur (ISR)
    Opti Heavy Weather Regatta Jun 15 - Jun 17
    St Francis Yacht Club
    USA
    Protest Committee Greg Meagher (USA)
    • Charles Roskosz (USA)
    • Dick Watts (USA)
    50th World Military Sailing Championship Jun 14 - Jan 21
    Finnish Naval Academy
    FIN
    Umpire Panel
      MIR C Scow Regatta Jun 09 - Jun 10
      Delavan Lake Yacht Club
      USA
      Protest Committee
      • John Porter (USA)
      Hydrofoil Pro Tour Jun 07 - Jun 10
      StFYC
      USA
      Protest Committee Paul Zupan (USA)
      • Grant Baldwin (USA)
      • Mays Dickey (USA)
      • Danielle Lawson (USA)
      2018 Melges 24 World Championship Jun 04 - Jun 09
      Royal Victoria Yacht Club / Canadian Forces Sailing Assoc.
      CAN
      International Jury Eric Mehlbaum (NED)
      • Don Becker (USA)
      • Rick Hatch (CAN)
      • Jared Hickman (USA)
      • Francisco Jauregui (MEX)
      • Michael Turner (CAN)
      2018 Melges 24 Canadian Championship Jun 02 - Jun 03
      Royal Victoria Yacht Club / Canadian Forces Sailing Assoc.
      CAN
      Protest Committee Michael Turner (CAN)
      • Rick Hatch (CAN)
      • Jared Hickman (USA)
      Bayview One Design 2018 Jun 01 - Jun 03
      Bayview YC
      USA
      International Jury Kirk Brown (USA)
      • Matt Bounds (USA)
      • Wyatt Dennis (USA)
      • Ted Everingham (USA)
      • Peter Griffin (USA)
      • K Hawkins (USA)
      • Anastazja Lewandowska (POL)
      • Leo Reise (CAN)
      • Lance Smotherman (USA)
      • Robert Stewart (CAN)
      • Egil Wold (NOR)
      2018 Swiftsure International Yacht Race May 26 - May 28
      Royal Victoria Yacht Club
      CAN
      Protest Committee Michael Turner (CAN)
      • John Abel (CAN)
      • Laura Dalley (CAN)
      I 14 Nationals May 26 - May 28
      StFYC
      USA
      Protest Committee Dick Watts (USA)
      • Mike Gross (USA)
      • Danielle Lawson (USA)
      • Donald Wieneke (USA)
      Gran Prix del Litoral May 25 - May 26
      Club Nautico Cordoba
      ARG
      Protest Committee Jose Corvalan (ARG)
        RS:X Hellenic Championship 2018 May 25 - May 28
        NOKV
        GRE
        Protest Committee Marina Psychogyiou (GRE)
        • Konstantinos Giamalidis (GRE)
        • Nikolaos Panageas (GRE)
        • Evangelos Polykandriotis (GRE)
        2018 North American Windsurfing Championship May 23 - May 27
        Asociacion Mexicana de Tabla Vela AC
        MEX
        International Jury Andrus Poksi (EST)
        • Elias Gonzalez (MEX)
        • K Hawkins (USA)
        • Elliot Levy (VEN)
        4ª PAN 420 May 19 - May 20
        Clube Naval de Sesimbra
        POR
        Protest Committee
        • Eurico Teodoro (POR)
        Rochester Yacht Club Wednesday Offshore Series May 16 - Sep 19
        Rochester Yacht Club
        USA
        Protest Committee Doc Sullivan (USA)
          The Wednesday Night Spring / Fall Series May 16 - Sep 26
          Windsor Yacht Club
          CAN
          International Jury Anastazja Lewandowska (POL)
          • Kirk Brown (USA)
          • Wyatt Dennis (USA)
          • K Hawkins (USA)
          • Leo Reise (CAN)
          • Robert Stewart (CAN)
          • Egil Wold (NOR)
          2018 GPSC 57th Annual Tuesday Sundown and Fall Series May 15 - Sep 25
          GPSC
          USA
          International Jury Anastazja Lewandowska (POL)
          • Kirk Brown (USA)
          • Ted Everingham (USA)
          • Peter Griffin (USA)
          • K Hawkins (USA)
          • Leo Reise (CAN)
          • Lance Smotherman (USA)
          • Robert Stewart (CAN)
          • Egil Wold (NOR)
          Campeonato Ibérico SNIPE 2018 May 12 - May 13
          Clube Nautico dos Oficiais e Cadetes da Armada - CNOCA
          POR
          Protest Committee
          • Eurico Teodoro (POR)
          Farr 40 North American Championship May 10 - May 13
          Long Beach Yacht Club
          USA
          Umpire Panel
          • Don Becker (USA)
          • Jeff Borland (USA)
          • David Collins (USA)
          • K Hawkins (USA)
          • Kim Kymlicka (USA)
          • David Pyron (CAN)
          • Thomas Rinda (USA)
          • Randy Smith (USA)
          • Mark Townsend (USA)
          Rochester Yacht Club One Design Summer Series May 08 - Sep 18
          Rochester Yacht Club
          USA
          Protest Committee Doc Sullivan (USA)
            J Stop Regatta May 05 - May 06
            StFYC
            USA
            Protest Committee Paul Zupan (USA)
            • Greg Meagher (USA)
            • Dick Watts (USA)
            J24 NA May 04 - May 06
            ChYC
            USA
            International Jury Stephen Wrigley (USA)
            • Sarah Ashton (USA)
            • Willii Gohl (GER)
            • Robert Stewart (CAN)
            Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Learn more