Event Date Host Type Judges Notice Board
2019
Admirals Cup Regatta Dec 08 - Dec 13
Indian Naval Academy
IND
Protest Committee Tribhuwan Jaiswal (IND)
  • Satish Kumar Kanwar (IND)
2019 Sail Brisbane Dec 06 - Dec 08
Royal Queensland Yacht Squadron
AUS
Protest Committee Wayne Boberg (NZL)
  • Christine Bridge (AUS)
  • Mark Dingley (AUS)
  • Mark Gallagher (AUS)
  • Greg Kemp (AUS)
  • Jan Kemp (AUS)
  • Nev Willis (AUS)
CISC Winter series part A Dec 06 - Dec 08
Cyprus International Sailing Club
CYP
Protest Committee Elena Papazoglou (CYP)
  • Eric Boutros (CYP)
  • Socrates Jordanou (CYP)
Sail India 2019 - Yai Senior and Junior National Championship 2019 Dec 01 - Dec 07
Army Yachting Node
IND
International Jury Selvam Mookken (SGP)
  • Prabith Bala (IND)
  • Ilker Bayindir (TUR)
  • Deepak Singh Dikhit (IND)
  • Sungchul Jeong (KOR)
  • Satish Kumar Kanwar (IND)
  • Kartheek Kumar (IND)
  • Tony Lu (CHN)
  • Boguslaw Moczorodynski (POL)
  • Boguslaw Moczorodynski (POL)
  • Shailendra Rawat (IND)
3rd Terengganu Monsoon Challenge GP2019 Nov 27 - Dec 01
UMT
MAS
Protest Committee
  • Ahmad Yusoff Bin Said (MAS)
  • Leonard Chin (MAS)
  • Deen Mohd (MAS)
  • Tan SH (SGP)
XXXII Campionato Invernale Bardolino Nov 24
ITA
National Jury
    Thessaloniki Optimist Team Race 2019 Nov 22 - Nov 24
    NCTH
    GRE
    Protest Committee
      49° Campionato Invernale della Vela d'Altura del Golfo di Napoli Nov 17 - Mar 08
      Campionato Invernale
      ITA
      Protest Committee Marco Flavio Tosello (ITA)
      • Fabio Ambrosanio (ITA)
      • Giacomo De Falco (ITA)
      • Alberto Di Donato (ITA)
      • Mario di Monte (ITA)
      • Alessandro Gambuli (ITA)
      • Maurizio Iovino (ITA)
      • Sergio Pepe (ITA)
      • Giulio Piccialli (ITA)
      • Antonio Rutoli (ITA)
      • Michele Sorrenti (ITA)
      • Addolorata Maria Vitalba (ITA)
      NSC Cup Series 3 Nov 16 - Nov 19
      Singapore Sailing Federation (SSF)
      SGP
      Protest Committee Jerrold Ng (SGP)
        30th Raja Muda Selangor International Regatta 2019 Nov 14 - Nov 23
        Royal Selangor Yacht Club
        MAS
        International Jury Leonard Chin (MAS)
        • Lock Kit (SGP)
        • Tee Suan Tan (SGP)
        2019 Formula Kite South & Central American Championships Nov 12 - Nov 17
        Local ANI and Brava Sports
        BRA
        International Jury Marina Psychogyiou (GRE)
        • Juan Manuel Duarte (ARG)
        • Gonzalo Heredia (ARG)
        • Alexandre Neves (BRA)
        • Marcelo Reitz (BRA)
        Athens International Sailing Week - Olympic Classes Nov 10 - Nov 16
        Athens International Sailing Center
        GRE
        International Jury Andrus Poksi (EST)
        • Sven Solgaard Andersen (DEN)
        • Anastasios Fotis (GRE)
        • Giuseppe Gentile (ITA)
        • Yannis Kleidonas (GRE)
        • Stavros Kouris (GRE)
        • Michael Mitakis (GRE)
        • Paul Schilizzi (GRE)
        • Henry Sleutel (NED)
        • Christos Theodosis (GRE)
        • Costas Tsantilis (GRE)
        • Leo Vekemans (BEL)
        Autunno Inverno Salodiano Nov 10
        SCGS
        ITA
        Protest Committee
        • Giorgio Bolla (ITA)
        • Ermindo Miniati (ITA)
        • Federico Osti (ITA)
        • Ezio Pozzengo (ITA)
        • Nicola Venturi (ITA)
        Campionato Invernale Marina Di Loano 2019-2020 Nov 09 - Feb 23
        Circolo Nautico Loano
        ITA
        Protest Committee Marco Cimarosti (ITA)
        • Alessandra Barberis (ITA)
        • Erasmo Carlini (ITA)
        Martinova regata / St. Martins Regatta 2019 Nov 09
        JK Skipper Maribor
        SLO
        Protest Committee Stanko Uzmah (SLO)
        • Jernej Krampersek (SLO)
        Round the County 2019 Nov 09 - Nov 10
        OIYC
        USA
        Protest Committee Chris White (USA)
          Athens International Sailing Week Non - Olympic Classes Nov 08 - Nov 10
          GRE
          National Jury Costas Tsantilis (GRE)
          • Filaretos Efstratios Christou (GRE)
          • Anastasios Fotis (GRE)
          • Konstantinos Giamalidis (GRE)
          • Yannis Kleidonas (GRE)
          • Stavros Kouris (GRE)
          • Michael Mitakis (GRE)
          • Evangelos Polykandriotis (GRE)
          • Paul Schilizzi (GRE)
          • Christos Theodosis (GRE)
          Bermuda National and Open Optimist Championship Nov 08 - Nov 11
          Royal Hamilton Amateur Dinghy Club
          BER
          Protest Committee Clifford Black (USA)
            Italia Cup - Napoli Nov 08 - Nov 10
            GDV LNI Napoli
            ITA
            Protest Committee Giuseppe D'amico (ITA)
            • Fabio Ambrosanio (ITA)
            • Alessio Brugnerotto (ITA)
            • Giacomo De Falco (ITA)
            • Luisa De Gregorio (ITA)
            • Francesco Paolo Lapenna (ITA)
            • Giulio Piccialli (ITA)
            • Antonio Rutoli (ITA)
            • Michele Sorrenti (ITA)
            • Marco Flavio Tosello (ITA)
            2019 Asian Windsurfing Championships Nov 07 - Nov 14
            Chinese Taipei Sailing Association
            TPE
            International Jury Jerrold Ng (SGP)
            • Mingsheng Hsu (TPE)
            • Pilsung Lee (KOR)
            • Wee Tee Teo (SGP)
            • Kiyoshi Tomimatsu (JPN)
            49er Asian Championship 2019 Nov 04 - Nov 09
            Abu Dhabi Sailing and Yacht Club
            UAE
            International Jury Antonio Mata (POR)
            • Leonard Chin (MAS)
            • Gurvinderpal Julka (IND)
            • Tony Lu (CHN)
            • Mohamed Zanzoul (MAR)
            Roma d'Inverno - XXXI Edizione Nov 03 - Mar 15
            Circolo Nautico Riva di Traiano
            ITA
            Protest Committee Giuseppe D'amico (ITA)
            • Giulio Piccialli (ITA)
            XXX Campionato Invernale del Ponente Ligure Nov 03 - Feb 16
            Varazze Club Nautico - Comitato dei Circoli del Ponente
            ITA
            Protest Committee Enrico Pilla (ITA)
            • Salvatore De Caro (ITA)
            • Marcella Ercoli (ITA)
            • Roberto Goinavi (ITA)
            • Claudio Uras (ITA)
            36° Campionato Invernale West Liguria Nov 02 - Feb 16
            Yacht Club Sanremo
            ITA
            Protest Committee Marco Cimarosti (ITA)
            • Fulvio Parodi (ITA)
            45° Campionato Interlaghi Nov 02 - Nov 03
            Società Canottieri Lecco ASD 1895
            ITA
            Protest Committee Alessandro Berrone (ITA)
              National J80 Oct 31 - Nov 03
              SRR
              FRA
              Protest Committee Patrick Chapelle (FRA)
              • Jean Cherbonel (FRA)
              • Patrick Gondouin (FRA)
              • Thibaut Gridel (FRA)
              2019 Puerto Sherry Techno 293 World Championship Oct 26 - Nov 02
              Club Náutico Puerto Sherry and RFEV and Marina Puerto de Santa María
              ESP
              International Jury
              • Jordi Lamarca-Sindreu (ESP)
              • Pablo Macias (ESP)
              • Bruno Marques (BRA)
              • Michael Short (GBR)
              • Walter Stemberger (AUS)
              • Dusan Vanicky (SVK)
              30th Marmaris International Race Week Oct 26 - Nov 01
              Marmaris International Yacht Club
              TUR
              International Jury Aslan Ozcakir (TUR)
              • Yannis Kleidonas (GRE)
              • Dan Mitici (ROU)
              • George Paunov (BUL)
              • Uros Zvan (SLO)
              Fall Dinghy Regatta Oct 26 - Oct 27
              St Francis Yacht Club
              USA
              Protest Committee Greg Meagher (USA)
              • Justin Oberbauer (USA)
              • Dick Watts (USA)
              SB20 Singapore National Championship 2019 Oct 26 - Oct 27
              Raffles Marina
              SGP
              Protest Committee Jerrold Ng (SGP)
                Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Learn more