Event Date Host Type Judges Notice Board
2019
The Inaugural BDYA Sailing Championship 2019 Sep 20 - Sep 22
Brunei Darussalam Yachting Association
BRU
Protest Committee Leonard Chin (MAS)
  • Sybrand IJkema (BRU)
  • Michael MT Tan (BRU)
  • Handan Yahya (MAS)
  • Nancy Yong (MAS)
USODA Atlantic Coast Championship Sep 20 - Sep 22
Brant Beach Yacht Club
USA
Protest Committee Darryl Waskow (USA)
  • Clifford Black (USA)
  • Jan O'Malley (USA)
Thousand Islands Race Sep 19 - Sep 29
Sailing Club of Rijeka
CRO
Protest Committee Neven Baran (CRO)
  • Nena Marelic-Iussich (CRO)
10th International Goran Schildt Regatta Sep 15 - Sep 19
Nauticla Club Leros
GRE
Protest Committee
    2019 Hobie 16 / Hobie 20 North American Championship Sep 15 - Sep 20
    Hobie Class Association of North America
    CAN
    Protest Committee Michael Turner (CAN)
    • John Abel (CAN)
    • Craig Daniels (USA)
    • Jared Hickman (USA)
    Eurosaf Pirate European Championchip Sep 15 - Sep 21
    Bayramoglu Sailing Club
    TUR
    International Jury
    • Pinar Coskuner Genc (TUR)
    • Vilmos Naray (HUN)
    • Cristian Tabacu (ROU)
    • Heiko Thoelmann (GER)
    • Hans Vengberg (DEN)
    MČR - Moravia Skiff Regata Sep 13 - Sep 15
    YachtClub Dyje z.s.
    CZE
    Protest Committee Radim Vasik (CZE)
    • Katerina Nedbalcova (CZE)
    NSC CUP SERIES 2 Sep 12 - Sep 14
    Singapore Sailing Federation (SSF)
    SGP
    Protest Committee Jerrold Ng (SGP)
      Campionati Italiani Classi Olimpiche 2019 Sep 11 - Sep 14
      CV Gargnano
      ITA
      Protest Committee Giorgio Davanzo (ITA)
      • Giovanni Battista Albrizzi (ITA)
      • Roberto Armellin (ITA)
      • tommaso bella (ITA)
      • Giorgio Bolla (ITA)
      • Filippo Brancati (ITA)
      • Alessio Brugnerotto (ITA)
      • Ezio Fonda (ITA)
      • Fiorella Nicolari (ITA)
      • Alessandro Pezzoli (AUS)
      • Marco Sarcoli (ITA)
      • Bruno Tamburini (ITA)
      • Patrizio Vitillo (ITA)
      Rolex Big Boat Series 2019 Sep 11 - Sep 15
      St Francis Yacht Club
      USA
      International Jury Francisco Jauregui (MEX)
      • Jacob Andersen (DEN)
      • Damien Boldyrew (AUS)
      • Danielle Lawson (USA)
      • Anastazja Lewandowska (POL)
      • Steve Schupak (USA)
      International Knarr Championship Sep 08 - Sep 14
      SFYC
      USA
      Protest Committee Rob Overton (USA)
      • Don Becker (USA)
      • Danielle Lawson (USA)
      • Tom Roberts (USA)
      • Egil Wold (NOR)
      MČR - Mc. Donalds Regata Sep 07 - Sep 08
      JK Černá v Pošumaví
      CZE
      Protest Committee
      • Martin Sousek (CZE)
      Open Race Sep 07
      Sailing Academy
      RUS
      Protest Committee
        Vitr z vinohradu Sep 07 - Sep 08
        YachtClub Dyje z.s.
        CZE
        Protest Committee Radim Vasik (CZE)
        • Katerina Nedbalcova (CZE)
        USODA Midwest Championship Sep 06 - Sep 08
        Pewaukee Yacht Club
        USA
        Protest Committee Clifford Black (USA)
        • Thomas Atkins (USA)
        • Dennis Bartley (USA)
        • Raymond Groble (USA)
        Vele D'epoca di Imperia 2019 Sep 06 - Sep 08
        Yacht Club Imperia
        ITA
        Protest Committee Marco Cimarosti (ITA)
          84° Campionato Italiano 2019 Dinghy 12' Sep 05 - Sep 08
          Yacht Club Imperia
          ITA
          Protest Committee Marco Cimarosti (ITA)
          • Alessandro Pezzoli (AUS)
          Présentation à la FFVoile Sep 05 - Dec 07
          FFVoile
          FRA
          Protest Committee
          • Baptiste Verniest (FRA)
          2019 Snipe Class Junior World Championship Sep 03 - Sep 05
          Escola de Vela Lars Grael
          BRA
          International Jury
          • Ricardo Lobato (BRA)
          2019 Star Eastern Hemisphere Championship Sep 03 - Sep 07
          AUT
          International Jury Dusan Vanicky (SVK)
          • Helmut Czasny (AUT)
          • Ulrich Fischer (GER)
          • Ute Reisinger (AUT)
          • Gerard Vervoort (NED)
          Coppa Primavela – Coppa del Presidente– Coppa Cadetti e Campionato Italiano giovanile O’pen BIC Sep 02 - Sep 04
          Circolo Velico Reggio SSD
          ITA
          Protest Committee
          • Mauro Marussi (ITA)
          Laser SM 2019 Aug 31 - Sep 01
          Jollekappseglarna Västerås
          SWE
          Protest Committee Johan Sjöstrand (SWE)
          • Arnav Jain (AUS)
          Czech championships Raceboard and Bic Techno 293 Aug 29 - Sep 01
          TJ Slavia - jachting Ceska Skalice
          CZE
          Protest Committee Radim Vasik (CZE)
            Campionati Italiani giovanili classi in singolo Aug 28 - Aug 31
            Circolo Velico Reggio
            ITA
            Protest Committee Mauro Marussi (ITA)
              Championnat de France Espoirs de Kitefoil et de Windfoil Aug 24 - Aug 29
              CDV Aude
              FRA
              Protest Committee Baptiste Verniest (FRA)
              • Khatai Azita (FRA)
              • Jean-Marc Bouis (FRA)
              Championnat de France Espoirs Solitaire Equipage Aug 24 - Aug 30
              BBN
              FRA
              Protest Committee Sylvie Harle (FRA)
              • Patrick Chapelle (FRA)
              • Marie-Charlotte Dizès (FRA)
              • Romain Gautier (FRA)
              • Didier Greze (FRA)
              • Jacques Martin (FRA)
              • Philippe Michel (FRA)
              • Thierry Poirey (AUS)
              • Laurent Remy (FRA)
              • Baptiste Verniest (FRA)
              • Claire Watrin (FRA)
              International Fireball World Championship Aug 24 - Aug 30
              Pointe Claire Yacht Club
              CAN
              International Jury David Pelling (CAN)
              • Clifford Black (USA)
              • Robert Duffy (BER)
              • Bill Simon (USA)
              ORC Sportboat European Championship Aug 24 - Aug 30
              YC Marina Portoroz
              SLO
              International Jury Uros Zvan (SLO)
              • Fabio Bassan (ITA)
              • Franco Battistin (CRO)
              • Vilmos Naray (HUN)
              • Nicola Sironi (ITA)
              • Stanko Uzmah (SLO)
              • Stanko Uzmah (SLO)
              Optimist Pacific Coast Championships (2019) Aug 23 - Aug 25
              SFYC
              USA
              Protest Committee Rob Overton (USA)
              • Vickie Gilmour (USA)
              • Danielle Lawson (USA)
              • Tom Roberts (USA)
              • The San Francisco Yacht Club (USA)
              Czech championship Optimist Aug 22 - Aug 25
              YachtClub Dyje z.s.
              CZE
              Protest Committee Radim Vasik (CZE)
              • Ondrej Klimes (CZE)
              • Hana Kyrova (CZE)
              • Lukas Vavrla (CZE)
              Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Learn more