Event Date Host Type Judges Notice Board
2019
Lipton Cup Oct 25 - Oct 27
San Diego Yacht Club
USA
Umpire Panel Mark Townsend (USA)
  • Don Becker (USA)
  • Karen Butler (USA)
  • Colleen Cooke (USA)
  • Raymond Groble (USA)
  • Graham Kelly (USA)
  • Kim Kymlicka (USA)
Regatta "Pursuit" 2019 Oct 19 - Oct 20
OTHAK
GRE
Protest Committee Vasilios Pigadas (GRE)
    Lovran Regatta - Marunda 2019 Oct 18 - Oct 20
    Sailing Club "Istra" Lovran
    CRO
    National Jury
    • Igor Čukanović (CRO)
    7th Halloween regatta - Optimist Slovenian Open National Championship Oct 17 - Oct 19
    JK Pirat
    SLO
    Protest Committee Andraž Koželj (SLO)
    • Anastasios Fotis (GRE)
    • Otmar Petschnig (AUT)
    • Stanko Uzmah (SLO)
    • Stanko Uzmah (SLO)
    • Uros Zvan (SLO)
    Campionato Italiano J/70 Sanremo Oct 17 - Oct 20
    Yacht Club Sanremo
    ITA
    Protest Committee Marco Cimarosti (ITA)
    • Luca Babini (ITA)
    VIŠKA REGATA Oct 17 - Oct 20
    JK LABUD
    CRO
    Protest Committee Alen Kustic (CRO)
      7th CISM World Military Games 2019 Oct 15 - Oct 22
      CISM and Wuhan Government
      CHN
      International Jury Leonard Chin (MAS)
      • Natalia Chubenko (RUS)
      • Qu Chun (CHN)
      • Zhao Dan (CHN)
      • Jerrold Ng (SGP)
      • Richard Qiu (CHN)
      • Xiaolong Xu (USA)
      Barcolana 51 Oct 13
      Società Velica di Barcola e Grignano
      ITA
      International Jury
      • Eva Andersson (SWE)
      • Franco Battistin (CRO)
      • Paolo Benigni (ITA)
      • David Brunskill (GBR)
      • Giorgio Davanzo (ITA)
      • Bojan Gale (SLO)
      • Willii Gohl (GER)
      • Bob Milner (GBR)
      • Tito Morosetti (ITA)
      Carboway Fall Races Oct 13 - Dec 08
      Velaclub Palermo
      KAZ
      Protest Committee
        23. Česká námořní rallye Oct 12 - Oct 19
        TPS Centrum s.r.o. + Český svaz jachtingu
        CRO
        Protest Committee Radim Vasik (CZE)
        • Václav Brabec (CZE)
        • Denis Marinov (CRO)
        • Petr Sladecek (CZE)
        • Dusan Vanicky (SVK)
        Apostle Paul 2019 Oct 12 - Oct 13
        OTHAK
        GRE
        Protest Committee Vasilios Pigadas (GRE)
          2019 ANOC World Beach Games Qatar Oct 11 - Oct 16
          ANOC and World Sailing
          QAT
          International Jury Andres Perez (ESP)
          • Márton Beliczay (HUN)
          • Bruno De Wannemaeker (BEL)
          • Michal Jodlowski (POL)
          • Marina Psychogyiou (GRE)
          Express 27 Nationals Oct 11 - Oct 13
          Encinal Yacht Club
          USA
          Protest Committee Brent Draney (USA)
          • Vickie Gilmour (USA)
          75 Knots Regatta (Ranking) 2019 Oct 09 - Oct 13
          Goa Yachting Association, Board-sailing Association of India & Yachting Association of India
          IND
          International Jury Elliot Levy (VEN)
          • Deepak Singh Dikhit (IND)
          • Ricardo Garcia Soriano (ESP)
          • Iuan Gray (RSA)
          • Tribhuwan Jaiswal (IND)
          • Naveen Kumar (IND)
          • Anastazja Lewandowska (POL)
          Copa Fragata Libertad Oct 08 - Oct 09
          Club de Pesca y Náutica Las Barrancas
          ARG
          Protest Committee
          • Daniel Ferreirós (ARG)
          Copa Fragata Libertad Oct 08 - Oct 09
          Club de Pesca y Náutica Las Barrancas
          ARG
          Protest Committee Eduardo Arena (ARG)
            ASAF Asian Windsurfing Championship Yangjiang, China 2019 Oct 05 - Oct 13
            China Yachting Association
            CHN
            International Jury Gurvinderpal Julka (IND)
            • Gurvinderpal Julka (IND)
            • Pilsung Lee (KOR)
            • Tony Lu (CHN)
            • Jagdish Singh (IND)
            Kejurnas Layar & Kualifikasi PON 2020 Oct 05 - Oct 13
            PB PORLASI
            INA
            Protest Committee
            • Muhammad Ramlan (INA)
            Peace & Friendship Regatta Oct 05 - Oct 06
            Peace & Friendship Nautical Club (NOEF)
            GRE
            Protest Committee Stavros Kouris (GRE)
              ΧΑΛΚΗ 2019 Oct 05 - Oct 06
              Offshore Yachting Club of Rhodes
              GRE
              Protest Committee Yannis Kleidonas (GRE)
                100th Korea Sports Festival Sailing Event Oct 04 - Oct 09
                Korean Sailing Federation
                KOR
                International Jury Leonard Chin (MAS)
                • Manuel Ken Gamito (POR)
                • Eun seok Jeon (KOR)
                • Sungchul Jeong (KOR)
                • Hakjoon Kim (KOR)
                • Selvam Mookken (SGP)
                • Katsumi Shibanuma (JPN)
                • Byungho Song (KOR)
                • Heewon Yoon (KOR)
                • Sang-jun Yun (KOR)
                2019 KiteFoil World Series Gizzeria/Weifang/Pingtan/Cagliari Oct 02 - Oct 06
                Circolo Velico Hang Loose, CYA with China Kitesurf Union, Yacht Club Cagliari
                CHN
                Protest Committee Marina Psychogyiou (GRE)
                • Gianluca Fantini (ITA)
                • Marco Giampà (ITA)
                • Anastazja Lewandowska (POL)
                • Paco Quinonero (ESP)
                • Paul Zupan (USA)
                2019 RVYC Fall Dinghy Regatta Sep 28 - Sep 29
                Royal Victoria Yacht Club
                CAN
                Protest Committee Michael Turner (CAN)
                • Tracy Terry (CAN)
                Occitania cup Sep 28 - Sep 29
                CDV34
                FRA
                Protest Committee
                  Rabacka regata i Rabac Laser Cup Sep 28 - Sep 29
                  JK Kvarner
                  CRO
                  Protest Committee
                  • Natasa Golja (CRO)
                  • Nena Marelic-Iussich (CRO)
                  • Darko Stašić (CRO)
                  MČR - Burčáková regata Sep 26 - Sep 29
                  YC Dyje + Český svaz jachtingu
                  CZE
                  Protest Committee Václav Brabec (CZE)
                  • Ondrej Klimes (CZE)
                  • Petr Prikryl (CZE)
                  • Radim Vasik (CZE)
                  • Lukas Vavrla (CZE)
                  2019 Formula Kite European Championships Sep 24 - Sep 29
                  Asd Eolo Beach Sport
                  ITA
                  International Jury Marina Psychogyiou (GRE)
                  • Anastazja Lewandowska (POL)
                  • Paco Quinonero (ESP)
                  ODC2019 Sep 21 - Sep 23
                  YC Hollandia and Sportivents
                  NED
                  Protest Committee Leo Pieter Stoel (NED)
                  • Nicole de By (NED)
                  • Hans Kieft (NED)
                  • Margriet Pannevis (NED)
                  • Cordelia Procter (GBR)
                  • Mina Stanikic (SRB)
                  MČR Finn & CECC CZ Sep 20 - Sep 22
                  YachtClub Dyje z.s.
                  CZE
                  Protest Committee Radim Vasik (CZE)
                  • Hana Kyrova (CZE)
                  • Katerina Nedbalcova (CZE)
                  • Lukas Vavrla (CZE)
                  Optimist Open Croatian Championsip U12 fleet Sep 20 - Sep 22
                  JD Val Crikvenica
                  CRO
                  Protest Committee Drazen Zdelarec (CRO)
                  • Nena Marelic-Iussich (CRO)
                  • Vilim Nakrst (CRO)
                  • Mario Šikić (CRO)
                  Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Learn more