Event Date Host Type Judges Notice Board
2020
Regata Zonale RL Laser - 12 luglio Jul 12
CN Andora
ITA
Protest Committee Claudio Uras (ITA)
  • Andrea Arasio (ITA)
  • Elio Cappa (ITA)
122nd Larchmont Race Week Jul 11 - Jul 19
Larchmont Yacht Club
USA
Protest Committee Mary Savage (USA)
  • Danielle Lawson (USA)
  • Ryan Malloy (USA)
  • Hans Oen (USA)
  • Charles Ulmer (USA)
  • Richard York (USA)
2020 Gill Queensland Youth Week Jul 11 - Jul 12
Royal Queensland Yacht Squadron
AUS
Protest Committee Nev Willis (AUS)
  • Mark Gallagher (AUS)
  • Greg Kemp (AUS)
  • Jan Kemp (AUS)
  • Michael O'Neill (AUS)
57th International Aegean Sailing Rally Jul 11 - Jul 20
Hellenic Offshore Racing Club
GRE
Protest Committee Michael Mitakis (GRE)
  • Christos Theodosis (GRE)
inPHASE J105 Clinic #1 Jul 11
inPHASE Sailing
USA
Protest Committee
  • Sean Wilson (USA)
Regata Zonale RL Laser - 11 luglio Jul 11
CN Andora
ITA
Protest Committee Claudio Uras (ITA)
  • Andrea Arasio (ITA)
  • Elio Cappa (ITA)
Trofeo Baietto Jul 11 - Jul 12
C. N. LOANO
ITA
Protest Committee
  • Alessandra Barberis (ITA)
  • Erasmo Carlini (ITA)
  • Franco Lacqua
Dragon Summer Cup Jul 10 - Jul 12
Yacht Club Imperia
ITA
Protest Committee
    La Duecento 2020 Jul 10 - Jul 12
    Circolo Nautico Porto Santa Margerita
    ITA
    Protest Committee Tito Morosetti (ITA)
      1^ Selez.Zonale Per Camp. Naz. Coppa Presidente - Coppa Primavela - Coppa Cadetti (VII Zona) Jul 09 - Jul 10
      Circolo Vela Marsala
      ITA
      Protest Committee Giulio Piccialli (ITA)
        2° selezione Optimist FIV V zona Jul 08 - Jul 12
        Lega Navale Italiana - Sezione di Napoli
        ITA
        Protest Committee Antonio Rutoli (ITA)
        • Giacomo De Falco (ITA)
        • Francesco Paolo Lapenna (ITA)
        • Roberto Miraglia (ITA)
        RS Feva Europa Cup and Hungarian Championship Jul 08 - Jul 12
        VGYE Hungary and Hungarian Sailing Federation (MVSz)
        HUN
        Protest Committee Vilmos Naray (HUN)
        • Andrea Mag
        • Zsolt Regenyi (HUN)
        OK OneDesign Center Cup 2020, Kalmar Jul 04 - Jul 05
        Segelsällskapet Vikingarna Kalmar

        SWE
        Protest Committee Johan Sjöstrand (SWE)
          ΤΑΜΑ 2020 Jul 04 - Jul 05
          ΑΣΙΑΘ ΡΟΔΟΥ
          GRE
          Protest Committee Yannis Kleidonas (GRE)
          • Anastasios Fotis (GRE)
          "Τάσος Σταυρόπουλος 2020" Jul 01 - Jul 06
          Ναυτικός Αθλητικός Σύνδεσμος
          GRE
          Protest Committee Evangelos Polykandriotis (GRE)
          • Stavros Kouris (GRE)
          Mirpuri Foundation Sailing Trophy Jun 24 - Jun 28
          Clube Naval de Cascais
          POR
          International Jury Manuel Santos e Silva (POR)
          • Giorgio Davanzo (ITA)
          • Manuel Ken Gamito (POR)
          • Andres Perez (ESP)
          • Peter Valentino (MLT)
          47ος Αγώνας της Ελληνικής Επαναστάσεως - Υδρα 2020 Jun 19 - Jun 21
          Πανελλήνιος Ομιλος Ιστιοπλοϊας Ανοικτής Θαλάσσης
          GRE
          Protest Committee Michael Mitakis (GRE)
          • Stavros Kouris (GRE)
          • Christos Theodosis (GRE)
          RYC Laser series Jun 18 - Sep 10
          Rochester Yacht Club
          USA
          Protest Committee
            Windermere Regatta Jun 13 - Jun 14
            Anacortes Yacht Club
            USA
            Protest Committee Jared Hickman (USA)
            • Wayne Balsiger (USA)
            • Craig Daniels (USA)
            • Sarah Quill (USA)
            • Paul Zupan (USA)
            EPIDAVROS 2020 Jun 12 - Jun 14
            Nautical Club of Piece & Friendship
            GRE
            Protest Committee Evangelos Polykandriotis (GRE)
              UMT-Terengganu e Sailing League 2020 Jun 12 - Dec 31
              Terengganu Windsurfing Sailing Association & Universiti Malaysia Terengganu
              MAS
              Protest Committee
              • Abdul Rani Idris (MAS)
              • Deen Mohd (MAS)
              Pavlovská regata Jun 06 - Jun 07
              YachtClub Dyje z.s.
              CZE
              Protest Committee Radim Vasik (CZE)
              • Marek Pavlovský (CZE)
              Pohar YK Jestrabi Jun 06 - Jun 07
              Lipno - YK Jestrabi
              CZE
              Protest Committee
                Spring Wednesday Night Racing Series Jun 03 - Jul 15
                Tahoe Yacht Club
                USA
                Protest Committee Thomas Allard
                • Danielle Lawson (USA)
                • Gary Redelberger (USA)
                campionato primaverile prova May 29 - May 30
                lni salernoi
                ITA
                Protest Committee
                  Velká cena YC Dyje May 23 - May 24
                  YachtClub Dyje z.s.
                  CZE
                  Protest Committee Radim Vasik (CZE)
                  • Katerina Nedbalcova (CZE)
                  Dutch Youth Regatta 2020 May 21 - May 24
                  Foundation Dutch Youth Regatta
                  NED
                  International Jury
                    2020 Jr. Gold Cup May 12 - May 17
                    Royal Bermuda Yacht Club
                    BER
                    Umpire Panel Phil Pape (USA)
                      HDT Anniversary Regatta 9th Edition May 12 - May 22
                      HDT
                      GRE
                      Protest Committee
                        SLVYRA Good Neighbour Series 2020 May 10 - Sep 30
                        SLVYRA - BYC - PCYC - RYSLYC
                        CAN
                        Protest Committee
                        • Michael Anderson (CAN)
                        Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Learn more