Event Date Host Type Judges Notice Board
2017
TECHNO 293 WORLD CHAMPIONSHIPS Oct 21 - Oct 29
Club Nautic Salou
ESP
International Jury Bruno Marques (BRA)
  • David Brookes (AUS)
  • Jon Eskdale (GBR)
  • Carlos Garcia Motta (ESP)
  • David Gosalbez (ESP)
  • Michael Short (GBR)
  • Dusan Vanicky (SVK)
  • Francisco Vidal (ESP)
TTR - Selectivo Argentina Octubre Oct 16 - Oct 20
CNSI
ARG
Protest Committee Jose Corvalan (ARG)
    Linda Elias Memorial Women's One-Design Oct 14 - Oct 15
    Long Beach Yacht Club & Long Beach / LA Women's Sailing Association
    USA
    Umpire Panel K Hawkins (USA)
    • Kirk Brown (USA)
    • David Collins (USA)
    • Colleen Cooke (USA)
    • Kim Kymlicka (USA)
    • Charlie Legeman (USA)
    RYC MASSA Sloops Oct 14 - Oct 15
    Rochester Yacht Club
    USA
    Protest Committee Doc Sullivan (USA)
      IKA KiteFoil GoldCup World Series Italy Oct 04 - Oct 08
      Yacht Club Cagliari
      ITA
      International Jury Bruno De Wannemaeker (BEL)
      • Claudio Alessandrello (ITA)
      • Bernardo Camboni (ITA)
      • Andrus Poksi (EST)
      • Marina Psychogyiou (GRE)
      Etchells World Championship Sep 22 - Sep 30
      The San Francisco Yacht Club
      USA
      International Jury Luca Babini (ITA)
      • Ron Barak (ISR)
      • Douglas Sloan (USA)
      • Dick Watts (USA)
      • Paul Zupan (USA)
      IKA Pingtan Kitefoil Goldcup & TT:R Open Sep 18 - Sep 23
      China Kiteboard Union
      CHN
      International Jury Bruno De Wannemaeker (BEL)
      • Bruno Marques (BRA)
      • Marina Psychogyiou (GRE)
      IKA TT:R Youth Open and World Championship Sep 18 - Sep 23
      China Kiteboard Union
      CHN
      International Jury Bruno De Wannemaeker (BEL)
      • Bruno Marques (BRA)
      • Marina Psychogyiou (GRE)
      • Baptiste Verniest (FRA)
      • Paul Zupan (USA)
      International 6 Metre Class World Championship Sep 17 - Sep 21
      Royal Vancouver Yacht Club
      CAN
      International Jury Don Becker (USA)
      • Rick Hatch (CAN)
      • Jared Hickman (USA)
      • David Pyron (CAN)
      • Michael Turner (CAN)
      • Egil Wold (NOR)
      International 6 Metre Class Westerleigh Cup Sep 15 - Sep 16
      Royal Vancouver Yacht Club
      CAN
      International Jury Don Becker (USA)
      • Rick Hatch (CAN)
      • Jared Hickman (USA)
      • David Pyron (CAN)
      • Michael Turner (CAN)
      • Egil Wold (NOR)
      Rolex Big Boat Series Sep 14 - Sep 17
      St Francis YC
      USA
      Protest Committee Luca Babini (ITA)
      • Ron Barak (ISR)
      • Danielle Lawson (USA)
      • Mathias Rebholz (SUI)
      • Dick Watts (USA)
      • Tim Went (AUS)
      IKA TT:R - Weifang Sep 09 - Sep 13
      China Kiteboard Union
      CHN
      International Jury Bruno De Wannemaeker (BEL)
      • Bruno Marques (BRA)
      • Marina Psychogyiou (GRE)
      • Baptiste Verniest (FRA)
      • Paul Zupan (USA)
      IKA Kitefoil Goldcup - Weifang Sep 08 - Sep 13
      China Kiteboard Union
      CHN
      International Jury Bruno De Wannemaeker (BEL)
      • Bruno Marques (BRA)
      • Marina Psychogyiou (GRE)
      • Baptiste Verniest (FRA)
      • Paul Zupan (USA)
      Formula 18 Americas Championship Sep 04 - Sep 09
      Alamitos Bay Yacht Club
      USA
      Protest Committee K Hawkins (USA)
      • John Busch (USA)
      • Kim Kymlicka (USA)
      • Ron Wood (USA)
      J111 Worlds Aug 23 - Aug 27
      St Francis YC
      USA
      Protest Committee Mathias Rebholz (SUI)
      • Jeff Keenan (USA)
      • Elliot Levy (VEN)
      • Douglas Sloan (USA)
      • Dick Watts (USA)
      Wednesday Night Knarr Series Aug 23
      St FYC
      USA
      Protest Committee Dick Watts (USA)
      • Jeff Keenan (USA)
      • Elliot Levy (VEN)
      • Mathias Rebholz (SUI)
      • Douglas Sloan (USA)
      IDM Finn 2017 Aug 22 - Aug 27
      VSaW Verein Seglerhaus am Wannsee
      GER
      International Jury Hans Olling (DEN)
      • Hannes Diefenbach (GER)
      • Jochen Spaan (GER)
      • Dusan Vanicky (SVK)
      Aldo Alessio/PKS Aug 18 - Aug 20
      St Francis YC
      USA
      Protest Committee Dick Watts (USA)
      • Brent Draney (USA)
      • Rob Overton (USA)
      • Douglas Sloan (USA)
      • Donald Wieneke (USA)
      Hydrofoil Pro Tour Aug 02 - Aug 06
      St Francis YC
      USA
      Protest Committee Dick Watts (USA)
      • Nadine Franczyk (USA)
      • Justin Oberbauer (USA)
      • Donald Wieneke (USA)
      Zhik 29er World Championship Jul 30 - Aug 05
      Alamitos Bay Yacht Club
      USA
      International Jury Don Martin (CAN)
      • Damien Boldyrew (AUS)
      • Ben Fels (AUS)
      • Elias Gonzalez (MEX)
      • Ron Wood (USA)
      • Paul Zupan (USA)
      29er US NATIONAL CHAMPIONSHIP Jul 26 - Jul 28
      Alamitos Bay Yacht Club
      USA
      Protest Committee Ron Wood (USA)
      • Damien Boldyrew (AUS)
      • Kirk Brown (USA)
      • Ben Fels (AUS)
      • K Hawkins (USA)
      • Steve Holmstrom (USA)
      • Kim Kymlicka (USA)
      • Randy Smith (USA)
      US Laser National Championships Jul 19 - Jul 23
      Tahoe Yacht Club
      USA
      Protest Committee
      • Thomas Allard (USA)
      • Grant Baldwin (USA)
      • Mike Dawson (USA)
      • Charles Roskosz (USA)
      • Mark Townsend (USA)
      • Paul Zupan (USA)
      2017 Melges 24 NorAm Championship Jul 18 - Jul 22
      Columbia Gorge Racing Association
      USA
      Protest Committee Michael Turner (CAN)
      • John Abel (CAN)
      • Craig Daniels (USA)
      • Jared Hickman (USA)
      • Liesl Mordhorst (USA)
      • Michael Stainsby (USA)
      CRA Beer Can Series Jun 28
      Cortez Racing Association
      USA
      Protest Committee
      • Betty Sherman (USA)
      Ullman Sails Long Beach Race Week Jun 23 - Jun 25
      Alamitos Bay Yacht Club / Long Beach Yacht Club
      USA
      Protest Committee
      • Don Becker (USA)
      • Kirk Brown (USA)
      • Karen Butler (USA)
      • Susan Crockett (USA)
      • K Hawkins (USA)
      • Kim Kymlicka (USA)
      • Deborah Neibling-Lorbeer (USA)
      • Steve Schupak (USA)
      • Ron Wood (USA)
      • Paul Zupan (USA)
      Woodies Invitational Jun 23 - Jun 25
      St Francis YC
      USA
      Protest Committee Dick Watts (USA)
      • Danielle Lawson (USA)
      • Betty Sherman (USA)
      2017 Laser North American Championships Jun 21 - Jun 25
      Royal Vancouver Yacht CLub
      CAN
      Protest Committee Michael Turner (CAN)
      • David Cramb (CAN)
      • Craig Daniels (USA)
      • Herb Larrabee (USA)
      • Liesl Mordhorst (USA)
      • David Pyron (CAN)
      Kieler Woche 2017 Jun 17 - Jun 25
      Kieler Yacht-Club
      GER
      International Jury Douglas Sloan (USA)
      • Thomas Allard (USA)
      • Jacob Andersen (DEN)
      • Ron Barak (ISR)
      • Lynne Beal (CAN)
      • Miroslav Bjelajac (CRO)
      • Giorgio Bolla (ITA)
      • Hannes Diefenbach (GER)
      • Thorsten Doebbeler (GER)
      • Heiko Falch (GER)
      • Manuel Ken Gamito (POR)
      • Timo Haß (GER)
      • Gonzalo Heredia (ARG)
      • David Hudson (RSA)
      • Francisco Jauregui (MEX)
      • Johannes Liebig (GER)
      • Christina Örtendahl (SWE)
      • Paul Pascoe (AUS)
      • Andrus Poksi (EST)
      • Mathias Rebholz (SUI)
      • Uta Stiefken (GER)
      • Barbara Stodal (GER)
      • Leo Pieter Stoel (NED)
      • Felix Weidling (GER)
      Opti Heavy Weather Jun 16 - Jun 18
      St Francis Yacht Club
      USA
      Protest Committee
      • Rob Overton (USA)
      • Charles Roskosz (USA)
      • Dick Watts (USA)
      SF Classic & UN Challenge Jun 03 - Jun 04
      St Francis Yacht Club
      USA
      Protest Committee Douglas Sloan (USA)
      • peter mattsson (USA)
      Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Learn more