Event Date Host Type Judges Notice Board
2019
Double Mixte May 11
CNSciez
FRA
Protest Committee Jc Teychené (FRA)
  • Prudence Denis (FRA)
Elvstrom-Zellerbach May 11 - May 12
St Francis Yacht Club
USA
Protest Committee Greg Meagher (USA)
  • Mays Dickey (USA)
  • Dick Watts (USA)
GKSS Olympic Class regatta May 11 - May 12
GKSS - Gothenburg Royal Sailing Association
SWE
Protest Committee Sture Christenson (SWE)
  • Joel Berglund (SWE)
  • Tonny Jensen (NOR)
GLYC Early Bird / Leukemia Cup Regatta May 11 - May 18
Great Lakes Yacht Club
USA
Protest Committee Robert Duggan (CAN)
  • Ted Everingham (USA)
  • K Hawkins (USA)
  • Francisco Jauregui (MEX)
  • Randy Smith (USA)
  • Robert Stewart (CAN)
2019 Wuhai International Windsurfing Race May 10 - May 13
Inner Mongolia Sports Ministry
CHN
International Jury Leonard S Chin (MAS)
  • Lock Kit (SGP)
  • Tee Suan Tan (SGP)
Laser EUROPA CUP Trophy 2019 - Torbole May 09 - May 12
Circolo Vela Torbole
ITA
International Jury Mauro Marussi (ITA)
  • Giovanni Battista Albrizzi (ITA)
  • gabriel delbart (FRA)
  • Ulrich Fischer (GER)
  • Jean Bernard Luther (SUI)
  • Federico Osti (ITA)
  • Heiko Thoelmann (GER)
snipes May 09 - May 12
USA
Protest Committee
    Etchells North American Championships May 08 - May 11
    Houston Yacht Club
    USA
    Protest Committee Chris Luppens (USA)
    • Peter Gerard (USA)
    RenaissanceRe Invitational Junior Gold Cup May 07 - May 11
    Royal Bermuda Yacht Club
    BER
    Protest Committee Clifford Black (USA)
    • Phil Pape (USA)
    2019 RVYC Spring Dinghy Regatta May 04 - May 05
    Royal Victoria Yacht Club
    CAN
    Protest Committee Michael Turner (CAN)
    • David Cramb (CAN)
    • Laura Dalley (CAN)
    RVYC One Design Regatta Series May 04 - Oct 20
    Royal Vancouver Yacht Club
    CAN
    Protest Committee Tom Sitar (CAN)
    • David Cramb (CAN)
    • Jennifer Ross (CAN)
    M.B. KERAMIKA Pálavská regata May 03 - May 05
    YachtClub Dyje z.s.
    CZE
    Protest Committee Radim Vasik (CZE)
    • Václav Brabec (CZE)
    • Katerina Nedbalcova (CZE)
    • Petr Prikryl (CZE)
    • Lukas Vavrla (CZE)
    USODA Team Trials May 02 - May 05
    California Yacht Club
    USA
    Protest Committee Mark Townsend (USA)
    • Don Becker (USA)
    • Clifford Black (USA)
    • Edith Collins (USA)
    • Craig Daniels (USA)
    • Peter Gerard (USA)
    • Peter Glick (USA)
    • Mike Gross (USA)
    • K Hawkins (USA)
    • Tim Hohmann (USA)
    • Kim Kymlicka (USA)
    • Steve Schupak (USA)
    RVYC Wednesday Night Racing Series May 01 - Sep 11
    Royal Vancouver Yacht Club
    CAN
    Protest Committee Tom Sitar (CAN)
    • David Cramb (CAN)
    • Jennifer Ross (CAN)
    StFYC Wednesday Evening Series May 01 - Aug 21
    St Francis Yacht Club
    USA
    Protest Committee Rob Overton (USA)
    • Danielle Lawson (USA)
    • Greg Meagher (USA)
    2019 Formula Kite World Championships Apr 30 - May 05
    Campione Univela
    ITA
    International Jury Marina Psychogyiou (GRE)
    • Claudio Alessandrello (ITA)
    • Neven Baran (CRO)
    • Anastazja Lewandowska (POL)
    • Anna Sargenti (ITA)
    Top of the Gulf Regatta 2019 Apr 30 - May 05
    Ocean Marina Yacht Club
    THA
    International Jury Tom Sheppard (HKG)
    • Leonard S Chin (MAS)
    • Benjamin Harding (HKG)
    • Mark Pryke (AUS)
    • Rut Subniran (THA)
    2019 PCISA Team Race Pacific Coast Championship Apr 27 - Apr 28
    San Diego Yacht Club
    USA
    Umpire Panel Mark Townsend (USA)
    • John Busch (USA)
    • Karen Butler (USA)
    • Colleen Cooke (USA)
    • Steve Schupak (USA)
    • Bill Stump (USA)
    Openingswedstrijden Apr 27 - Apr 28
    KWS
    NED
    Protest Committee Marcel Bult (NED)
    • Yvonne Burgers (NED)
    Spring cup Apr 27 - Apr 28
    YachtClub Dyje z.s.
    CZE
    Protest Committee Radim Vasik (CZE)
    • Katerina Nedbalcova (CZE)
    • Petr Prikryl (CZE)
    Newport to Ensenada International Yacht Race Apr 26 - Apr 28
    Newport Ocean Sailing Association
    USA
    Protest Committee Kim Kymlicka (USA)
    • David Collins (USA)
    • Colleen Cooke (USA)
    • K Hawkins (USA)
    • Graham Kelly (USA)
    • Robert Reighley (USA)
    • Betty Sherman (USA)
    Sweet 16 Wednesday Night Series Apr 24 - Aug 28
    Oakland Yacht Club
    USA
    Protest Committee John Super (USA)
    • Mays Dickey (USA)
    • Vickie Gilmour (USA)
    • Vickie Gilmour (USA)
    Paasevenement Apr 20 - Apr 22
    KWS
    NED
    Protest Committee Marcel Bult (NED)
    • Menno Huisman (NED)
    • Femke Spek (NED)
    • Auke van der Werf (NED)
    RORC Easter Challenge Apr 19 - Apr 21
    Royal Ocean Racing Club
    GBR
    Protest Committee
      South Beach Yacht Club Friday Night Series Apr 19 - Aug 23
      South Beach YC
      USA
      Protest Committee Mike Gross (USA)
      • Mays Dickey (USA)
      • John Super (USA)
      SSS Round the Rocks Race Apr 13
      SSS
      USA
      Protest Committee Paul Zupan (USA)
      • Thomas Allard (USA)
      • Grant Baldwin (USA)
      Trofei A. Chiodo e O. Albanesi Apr 13 - Apr 14
      Club Nautico della Vela
      ITA
      Protest Committee
      • Giulio Piccialli (ITA)
      • Antonio Rutoli (ITA)
      RYC Wednesday Night Race Apr 10 - Sep 18
      Rochester Yacht Club
      USA
      Protest Committee
      • Rob Markwick (USA)
      • Larry Sill (USA)
      • Doc Sullivan (USA)
      • Oz Sweeney (USA)
      J/Fest Regatta Apr 06 - Apr 07
      StFYC
      USA
      Protest Committee Thomas Allard (USA)
      • Danielle Lawson (USA)
      • Dick Watts (USA)
      • Paul Zupan (USA)
      Trofei Renato e Nino Cosentino Apr 06 - Apr 07
      Club Nautico della Vela
      ITA
      Protest Committee
      • Giulio Piccialli (ITA)
      • Antonio Rutoli (ITA)
      Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Learn more