Event Date Host Type Judges Notice Board
2018
Trophée Equinoxe 2018 Mar 24 - Mar 25
Cercle de la Voile de Saint-Quentin-en-Yvelines
FRA
Protest Committee Baptiste Verniest (FRA)
    Spring One Design Mar 17 - Mar 18
    St. FYC
    USA
    Protest Committee Danielle Lawson (USA)
    • Greg Meagher (USA)
    • Dick Watts (USA)
    • Paul Zupan (USA)
    2018 Youth Olympic Games Qualification, Asia and Oceania Mar 12 - Mar 18
    International Kiteboarding Association
    THA
    International Jury Marina Psychogyiou (GRE)
    • Simon James (THA)
    • Elliot Levy (VEN)
    St. Maarten Heineken regatta Feb 28 - Mar 04
    St. Maarten yacht club
    International Jury Margriet Pannevis (NED)
    • Steve Schupak (USA)
    2018 Youth Olympic Games Qualification, Africa and Europe Feb 20 - Feb 25
    International Kiteboarding Association
    MAR
    International Jury Marina Psychogyiou (GRE)
    • Márton Beliczay (HUN)
    • Bruno De Wannemaeker (BEL)
    • David Gosalbez (ESP)
    • Michal Jodlowski (POL)
    Club Judge seminar Feb 17 - Feb 20
    Rochester Yacht Club
    AUS
    National Jury
    • Doc Sullivan (USA)
    Crotone Carnival Race Feb 09 - Feb 13
    Club Velico Crotone
    ITA
    International Jury
    • Heiko Thoelmann (GER)
    Selectivo - San Isidro - YOG Buenos Aires 2018 Feb 05 - Feb 14
    Club Nautico San Isidro
    ARG
    Protest Committee Jose Corvalan (ARG)
      3ª PAR de Optimist Feb 03 - Feb 04
      Clube Naval de Sesimbra
      POR
      Protest Committee Antonio Mata (POR)
        2018 Formula and Raceboard Oceanic and Australian Windsurfer Championships Jan 17 - Jan 20
        The Royal Queensland Yacht Squadron
        AUS
        Protest Committee
        • Mark Gallagher (AUS)
        2018 Youth Olympic Games Qualification, North America & Caribbean - South and Central America Jan 15 - Jan 20
        International Kiteboarding Association
        DOM
        International Jury Marina Psychogyiou (GRE)
        • Márton Beliczay (HUN)
        • Francisco Jauregui (MEX)
        • Elliot Levy (VEN)
        Ronstan 2018 International Finn Australian Championship Jan 15 - Jan 20
        The Royal Queensland Yacht Squadron
        AUS
        Protest Committee
        • Mark Gallagher (AUS)
        • Nev Willis (AUS)
        2018 Australian Youth Championships Jan 11 - Jan 15
        The Royal Queensland Yacht Squadron
        AUS
        International Jury Ewan McEwan (GBR)
        • Mark Dingley (AUS)
        • Howard Elliott (AUS)
        • Mark Gallagher (AUS)
        • Philippe Mazard (New Caledonia)
        • Boguslaw Moczorodynski (POL)
        • Boguslaw Moczorodynski (POL)
        • Nev Willis (AUS)
        2018 Nacra 15 and Nacra 17 National Championships Jan 05 - Jan 09
        Humpybong Yacht Club
        AUS
        Protest Committee Philippe Mazard (New Caledonia)
        • Damien Boldyrew (AUS)
        • Christine Bridge (AUS)
        • Mark Gallagher (AUS)
        • Simon Irving (AUS)
        • Glen Stanaway (AUS)
        • Wayne Thompson (AUS)
        • Nev Willis (AUS)
        Gill 2018 Australian Optimist Championships Jan 04 - Jan 10
        The Royal Queensland Yacht Squadron
        AUS
        National Jury Wayne Thompson (AUS)
        • Damien Boldyrew (AUS)
        • Christine Bridge (AUS)
        • Mark Gallagher (AUS)
        • Simon Irving (AUS)
        • Philippe Mazard (New Caledonia)
        • Glen Stanaway (AUS)
        • Nev Willis (AUS)
        Gill 2018 Australian Optimist Championships Teams Racing Jan 03
        The Royal Queensland Yacht Squadron
        AUS
        Protest Committee Wayne Thompson (AUS)
        • Christine Bridge (AUS)
        • Mark Gallagher (AUS)
        TEST EVENT - Laser 4.7 Youth European Championship Jan 02 - Jan 06
        IASON Athletic Sailing Club of Rio
        GRE
        Protest Committee Marina Psychogyiou (GRE)
        • Spyros Krotsis (GRE)
        • Marina Papapanagiotou (GRE)
        • Evangelos Polykandriotis (GRE)
        • Markus Schwendtner (GRE)
        • Marios Zisimatos (GRE)
        2017
        chpt 1 Dec 30 - Dec 31
        cnpk
        FRA
        Protest Committee
          2018 Oceania and Australian Open Laser Championships Dec 28 - Jan 04
          The Royal Queensland Yacht Squadron
          AUS
          Protest Committee Wayne Thompson (AUS)
          • Damien Boldyrew (AUS)
          • Christine Bridge (AUS)
          • Mark Dingley (AUS)
          • Mark Gallagher (AUS)
          • Simon Irving (AUS)
          • Glen Stanaway (AUS)
          • Nev Willis (AUS)
          TS16 Australian Championship Dec 28 - Jan 03
          Portarlington Sailing Club
          AUS
          Protest Committee
          • Malcolm Eaton (AUS)
          Zhik 2018 Australian 9er Championships Dec 26 - Dec 31
          The Royal Queensland Yacht Squadron
          AUS
          Protest Committee Wayne Thompson (AUS)
          • Damien Boldyrew (AUS)
          • Christine Bridge (AUS)
          • Mark Dingley (AUS)
          • Mark Gallagher (AUS)
          • Simon Irving (AUS)
          • Glen Stanaway (AUS)
          • Nev Willis (AUS)
          Test event Dec 18
          CVRC
          CHI
          Protest Committee
          • Thomas Armstrong (CHI)
          Selectivo Meliquina YOG 2018 Dec 12 - Dec 16
          Lago Meliquina
          ARG
          Protest Committee Jose Corvalan (ARG)
            TT:R Youth Slalom World Championship Nov 26 - Dec 01
            Associao Brasileira de Kitesurf - Confederacao Brasileira de Vela
            BRA
            International Jury Marina Psychogyiou (GRE)
            • Francisco Jauregui (MEX)
            • Elliot Levy (VEN)
            • Bruno Marques (BRA)
            Formula Kite World Championship 2017 Nov 19 - Nov 24
            Oman Sail
            OMA
            International Jury Marina Psychogyiou (GRE)
            • Ali Ambusaidi (OMA)
            • alain champy (OMA)
            • Bruno De Wannemaeker (BEL)
            • Andres Perez (ESP)
            SSCBC Season 17-18 Nov 18 - Jun 10
            Sorrento Sailing Couta Boat Club
            AUS
            Protest Committee Ben Fels (AUS)
              Selectivo El Condor Nov 16 - Nov 19
              Balneario
              ARG
              Protest Committee Jose Corvalan (ARG)
                37eme Trophee Conill Oct 28 - Oct 30
                Cercle de la Voile de Paris
                FRA
                Protest Committee
                  Lipton Cup Oct 27 - Oct 29
                  San Diego Yacht Club
                  USA
                  Umpire Panel Randy Smith (USA)
                  • Karen Butler (USA)
                  • David Collins (USA)
                  • Colleen Cooke (USA)
                  • K Hawkins (USA)
                  • Kim Kymlicka (USA)
                  TECHNO 293 WORLD CHAMPIONSHIPS Oct 21 - Oct 29
                  Club Nautic Salou
                  ESP
                  International Jury Bruno Marques (BRA)
                  • David Brookes (AUS)
                  • Jon Eskdale (GBR)
                  • Carlos Garcia Motta (ESP)
                  • David Gosalbez (ESP)
                  • Michael Short (GBR)
                  • Dusan Vanicky (SVK)
                  • Francisco Vidal (ESP)
                  Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Learn more